18.4.2012 A- ja B-nuorten SM-finaalien viimeiset finaalipaikat ratkesivat keskiviikkona pelatuissa kolmansissa välieräotteluissa. Finaaliin etenivät Honka Akatemia (A-pojat), Namika Lahti (B-pojat) sekä WB/Capitals I (A-tytöt).
Anton Odabasin Honka nähdään taas A-poikien SM-finaaleissa. Kuva: Francois Perthuis.
A-poikien SM-sarjan kolmannessa välieräottelussa Honka Akatemia karkasi jo varhain Tampereen Pyrinnöltä ja käytti toisella puoliajalla etumatkansa tehokkaasti hyväkseen matkalla 89–81 (50–33)-voittoon.
Hongalta Anton Odabasi (22/10), Visa Tarjanne (15/5) ja Teemu Sulonen (15/2) olivat takuunimet finaalipaikan varmistamisessa, Pyrintö jäi Kristian Rasinahon (26/6/3 riistoa) onnistumisten varaan.
A-poikien SM-finaaleissa kohtaavat Helsingin NMKY ja Honka Akatemia.
Namika Lahden piinkova puolustustyöskentely oli toisessa perättäisessä ottelussa liikaa Tapiolan Hongalle. Lahti vei ratkaisevan kolmannen välieräottelun päätösjakson 22-9 ja jatkoi finaaliin pistein 66–49 (30–28).
Lahden parhaat voitto-ottelussa olivat Juho-Matti Henttonen (16/3), Aapeli Alanen (14/7) ja Ville Karvonen (14/3). Hongasta erottautuivat Thomas van Santen (12/6) ja Leo Machana (11/12).
Namika Lahti kohtaa B-poikien SM-finaaleissa ToPon.
Vimpelin Veto ei pystynyt toiseen yllätysvoittoon Helsingissä, vaan WB/Capitals I pyyhkäisi ViVen tieltään kolmannessa A-tyttöjen välieräottelussa murskaavasti 76–39 (48–19).
WB/Capitalsin parhaina loistivat Janniina Koivunen (21/7), Noora Lakaniemi (15/2) ja Milla Kopra (5/13/2 syöttöä/2 blokkia). ViVen tehokkain oli Riikka Kujala (13/9).
WB/Capitals I tapaa A-tyttöjen SM-finaaleissa Honka Akatemian.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.
Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
Koripalloilija Sasu Salinin ura on kulkenut pitkän tien Malmin palloiluhallista kansainvälisille areenoille. Mutta kaiken keskellä yksi asia ei ole muuttunut – halu tukea seuraavan sukupolven urheilijoita.
Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.
19-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään, kun EBT voitti Espoonlahden Urheiluhallilla toisessa finaaliottelussa Tapiolan Hongan. Pronssia vei Pyrintö.