Inspiroitunut Kroatia hakee revanssia Susijengistä

10.9.2022 15:00 Keittiöpsykologian lyhyelläkin oppimäärällä on selvää, että Kroatia saapuu sunnuntain neljännesvälierään latautuneena. Susijengi on kaatanut Kroatian alle vuoden sisään niin koti- kuin vieraskentälläkin. Kolmella erinomaisella kansainvälisellä pelaajalla vahvistunut Kroatia on ollut EM-kisoissa vakuuttava ja on taatusti vaarallinen, jos saa pelata omaa peliään.

Bojan Bogdanovicilla on hampaankolossa Susijengiä vastaan. Kuva: FIBA Europe.

Sunnuntaina on jälleen kerran tiedossa kahdella täysin erilaisella pelitavalla pelaavan joukkueen kohtaaminen. Susijengi tahtoo kontrolloida pelin tempoa puolustamalla aggressiivisesti ja juoksemalla vastahyökkäyksiin, kun taas Kroatian pyrkimyksenä on jäädyttää tempo ja hakea suotuisia korintekopaikkoja NBA- ja Euroliiga-tason yksilöpelaajilleen.

- Niin kauan kuin Kroatia saa pelata omilla vahvuuksillansa, he pystyvät haastamaan ja voittamaan ihan jokaisen joukkueen tässä turnauksessa. Niin paljon yksilötaitoa heiltä löytyy. Keskikesän MM-karsintaikkunan jälkeen joukkueeseen uutena kasvona liittyneet pelaajat ovat myös isossa roolissa tässä joukkueessa, Susijengin valmentaja Teemu Rannikko kertoo.

Kroatian suurin tähti on Utah Jazzin veteraanilaituri Bojan Bogdanovic, jonka lisäksi Los Angeles Clippersin jätti Ivica Zubac sekä lahjakas mielialapelaaja Mario Hezonja ovat paljon vartijana.

Heinäkuun MM-karsintaikkunan jälkeen Kroatia on saanut kolme maailmanluokan vahvistusta, kun kuusi kautta NBA:ssa pelannut Dario Saric, pitkän uran Euroliigassa pelannut Krunoslav Simon ja ALBA Berlinin peliä johtava amerikkalaissyntyinen Jaleen Smith ovat liittyneet joukkueeseen.

- Kroatia tykkää hidastaa peliä ja hakea puhtaasti yksilötasolla hyökkäysmahdollisuuksia. Aika kuvaavaa on, että nopeissa vastahyökkäyksissä he harvoin menevät settihyökkäyksiin, vaan lähtevät luomaan tilanteita useasti jopa ensimmäisestä pick and roll -tilanteesta, useimmiten Bogdanovicille. He tykkäävät myös pelata palloa korin lähelle isoille pelaajilleen, jolloin pelikovuus on aika tärkeässä roolissa, Rannikko analysoi.

- Jaleen Smith oli puolestaan rumasti sanottuna heiltä nappihankinta. Isokokoinen pelinrakentaja ja hyvä puolustuspelaaja, joka pystyy luomaan tilanteita pick and rollista ja syöttämään palloa. Krunoslav Simon pystyy lisäksi pelaamaan pelinrakentajana ja Dominik Mavra pelasi Ukrainaa vastaan erittäin hyvin.

Aivan kuten otteluissa Tshekkiä ja Puolaa vastaan on Susijengin Rannikon mukaan vastattava kokoon ja fyysisyyteen älyllä, huolellisuudella, nopeudella ja kollektiivisuudella.

- Kaikessa yksinkertaisuudessaan meidän on tehtävä pelistä meidän näköisemme. Emme voi lähteä kävelemään heidän kanssaan ja aloittaa puolustusta kolmen pisteen viivalta. Meidän pitää tehdä aloite, olla aktiivisia, juosta kenttää, turhauttaa heidät ja saada heidät levittelemään käsiään ja tiuskimaan toisilleen ja tuomareille.

Coach Rannikon tärpit – seuraa heitä

  • Bojan Bogdanovic (204 cm/33 v): ”Yksi Kroatian joukkueen johtavista pelaajista, kenties se johtava pelaaja. Käyttää paljon 1-vs-1-tilanteita. Erinomainen kolmen pisteen heittäjä ja hyvä viimeistelemään, kun pääsee ajamaan oikealta kädeltä.”
  • Ivica Zubac (216/25): ”Todella iso sentteri, jolle tullaan varmasti pelaamaan paljon palloa korin alle sunnuntaina, vaikka sitä optiota ei ole EM-kisoissa vielä paljoa käytetty. Tykkää pelata puolustuksessa ’korivahtina’, jota meidän on käytettävä hyväksemme laittamalla hänet liikkeelle.”
  • Jaleen Smith (193/27): ”Isokokoinen pointti, joka johtaa Kroatian hyökkäystä. Pystyy tekemään koreja heittämällä ja ajamalla, mutta ennen kaikkea syöttää palloa ja luo muille heittopaikkoja.”

Susijengi ja Kroatia kohtaavat EM-neljännesvälierässä Berliinissä sunnuntaina 11.9. klo 14.45 paikallista aikaa (klo 15.45 Suomen aikaa). YLE TV2 televisioi ottelun suorana klo 15.25 alkaen.

Kroatia EM-kisoissa 1.-18.9.2022

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura 2022–23

1

Toni PERKOVIC

191

1998

Orleans Loiret (FRA)

3

Jaleen SMITH

193

1994

ALBA Berlin (GER)

4

Roko PRKACIN

201

2002

Basquet Girona (ESP)

7

Krunoslav SIMON

197

1985

Anadolu Efes (TUR)

8

Mario HEZONJA

200

1995

Real Madrid (ESP)

9

Dario SARIC

207

1994

Phoenix Suns (NBA)

10

Lovro GNJIDIC

198

2001

Cedevita Olimpija (CRO)

17

Karlo MATKOVIC

206

2001

Cedevita Olimpija (CRO)

27

Ivan RAMLJAK

203

1990

Slask Wroclaw (POL)

30

Dominik MAVRA

188

1994

BC Split (CRO)

40

Ivica ZUBAC

216

1997

Los Angeles Clippers (NBA)

44

Bojan BOGDANOVIC

204

1989

Utah Jazz (NBA)

  • Päävalmentaja Damir MULAOMEROVIC
  • Valmentaja Vladimir KRSTIC
  • Valmentaja Drazen ORESKOVIC
 
26.6.2025 14:20 Susijengi

Larsson ja Håkansson tähdittävät Ruotsin EM-kisarinkiä

Susijengin avausvastustajaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva, ensimmäisiä EM-kisojaan kahteentoista vuoteen pelaava Ruotsi on julkaissut kesän maajoukkuerinkinsä. Päävalmentaja Mikko Riipisen nimeämän kuudentoista pelaajan ryhmän tähtinä kimmeltävät Miami Heatissa mainion tulokaskauden pelannut Pelle Larsson sekä jo vuosikymmenen päivät Espanjassa pelannut pelinrakentaja Ludvig Håkanson.

25.6.2025 12:16 EM-kotikisat 2025

EuroBasket 2025 -turnaus saamassa WWF:n vastuullisuusmerkin ensimmäisenä suomalaisena tapahtumana

Tämän kesän koripallon EM-kotikisat ovat mukana WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin pilottihankkeessa. Elokuun kisat saavat ensimmäisenä Suomessa WWF:n vastuullisuusmerkin.

24.6.2025 11:50 Susijengi

Koriksen EM-kotikisoihin myyty yli 70 000 lippua

Lipunmyynti elo-syyskuun vaihteessa pelattaviin koripallon EM-kotikisoihin vetää ja Suomen otteluihin lehterit täyttyvät tasaisesti. Susijengin isännöimälle Tampereen kisaviikolle on myyty yli 70 000 pääsylippua.

13.6.2025 10:36 Susijengi

Franz Wagner mukana Saksan EM-kisajoukkueessa

Hallitsevana maailmanmestarina Tampereen EM-alkulohkoon saapuvan Saksan ykköstykki, Orlando Magicin 208-senttinen ja 23-vuotias Franz Wagner, on vahvistanut olevansa mukana EM-kisoissa. NBA-pelaajista mukanaolonsa Tampereen EM-alkulohkossa ovat tähän asti vahvistaneet mm. Nikola Vucevic (Montenegro), Jonas Valanciunas (Liettua) ja Pelle Larsson (Ruotsi).

12.6.2025 12:59 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Helsingin EM-kisojen meininki oli hullua, katsotaan mihin Tampere pystyy”

Suomi-koriksen ykköstähti Lauri Markkanen, 28, lausui keskiviikkona kauan odotetut sanat Susijengin EM-kotikisakesän 2025 avanneessa mediatilaisuudessa Helsingin Urhea-hallilla. Markkanen vahvisti olevansa mukana Susijengin EM-kisaleirityksessä ja odottavansa kasvavan innon vallassa Tampereella ja Riiassa pelattavia EM-kisoja.

10.6.2025 11:49 EM-kotikisat 2025

Ilmainen joukkoliikenne EM-kotikisojen lipuilla pelipäivinä Tampereella

Tampere tarjoaa elo-syyskuussa pelattavien EM-kotikisojen vieraille kätevän lisäedun. Kaikkiin tapahtuman pääsylippuihin sisältyy automaattisesti matkaoikeus Tampereen seudun joukkoliikenteen busseissa, raitiovaunuissa ja junissa.

6.6.2025 12:00 Susijengi

EM-kotikisojen odotetut yksittäisliput nyt myynnissä!

Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.

30.4.2025 13:25 EM-kotikisat 2025

Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.  

17.4.2025 15:12 Pääjuttu

Koriksen EM-kotikisoihin myyty yli 50 000 lippua!

Tampereen Kansiareenan lehterit täyttyvät koripallon EM-kotikisoihin. Susijengin isännöimiin kisoihin on myyty jo yli 50 000 lippua, vaikka kisojen alkuun on yli neljä kuukautta aikaa.

27.3.2025 16:46 Susijengi

Susijengin otteluohjelma EM-kotikisoihin selvillä – avausottelussa vastassa Ruotsi

Susijengin ja kumppanimaa Liettuan lisäksi Tampereen alkulohkoon arvottiin lisäksi Iso-Britannia, Montenegro, Ruotsi ja Saksa. Susijengi aloittaa kisat keskiviikkona 27. elokuuta länsinaapuri Ruotsia vastaan.

Näytä lisää vastaavia