Voittoputkeen yltynyt BC Nokia ryösti sarjapisteet Kouvolasta

8.11.2019 21:09 KTP-Basket pysyi sitkeästi Lahdessa kotijoukkuetta edellä. Pyrintö nappasi helpohkon kotivoiton Kobrista.

BC Nokian sisäpelaaja Daniel Dolenc takoi Kouvolassa 22 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen

Suorastaan loistavasti vieraskentillä läpi alkukauden pelannut BC Nokia jatkoi erinomaista menoaan Kouvolassa, kun Kouvot kaatui koriluvuin 79–86 (33–42).

Nokialaisjoukkueelle voitto oli jo kauden viides vieraskentillä. Sen sijaan kotiparketillaan BC Nokia on juhlinut vasta kertaalleen.

Perjantai-illan ottelua BC Nokia hallitsi ottelua miltei alkuminuuteista lähtien. Vieraisjoukkue ei kuitenkaan saanut kasvatettua ratkaisevaa eroa, vaan parhaimmillaankin BC Nokia johti 11 pisteellä.

BC Nokian voiton takuumiehenä hääräsi sentteri Daniel Dolenc (22/4), joka takoi jo puoliaikataukoon mennessä 17 pistettä erinomaisilla heittotarkkuuksilla.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

BC Nokialle vaihtopenkiltä tärkeitä pisteitä kasasi Tyler Flack (15/7).

– Mielestäni lähdimme tänään otteluun hyvällä jalalla. Meillä on ollut vähän vaikeuksia tulla peliin puoliaikojen jälkeen, mutta tänään homma oli hyvin kontrollissa koko ottelun, BC Nokian pelintekijä Niko Mattila (9/4/7s) totesi Elisa Viihteen haastattelussa.

– Olen ylpeä äijistä. Taistelimme ja mielestäni ansaitsimme voiton.

Pirteästi kauden aloittanut Kouvot on nyt kärsinyt kaksi peräkkäistä tappiota. Kouvojen ykköstykki oli BC Nokiaa vastaan Silas Melson (24/6).

Kouvojen kausi jatkuu kotiottelulla Vilpasta vastaan keskiviikkona. BC Nokia pelaa seuraavaksi vasta 19. marraskuuta, kun Nokialle saapuu Lahti Basketball.

Ottelutilasto

KTP pysyi kotijoukkueen edellä Lahdessa

KTP-Basket jatkoi Lahti Basketballin kotiottelujen hankaluuksia, kun kotkalaiset hakivat voiton koriluvuin 95–98 (40–47).

Sarjanousija Lahti on voittanut viidestä kotiottelustaan ainoastaan yhden. Sen sijaan vieraissa voittosaldo on kolme.

KTP:lle kausi on ollut siinä mielessä tasainen, että sekä vieraskentillä että kotiparketilla puolet koitoksista on päättynyt voittoon. Lahdessa KTP oli jatkuvasti muutaman korin karkumatkalla lahtelaisvastustajastaan.

 – Tuntui, että koko ajan johdimme, mutta ei missään vaiheessa saatu eroa kymmeneen, ei saatu sellaista henkirakoa, KTP:n kapteeni Michael Pounds (18/2) kertasi Elisa Viihteen haastattelussa.

– Hyvä voitto vaikeasta pelistä. Olen tyytyväinen, että olimme valmiimpia pelaamaan kuin viikko sitten Kouvolassa.

Poundsin ohella KTP:ltä onnistuivat etenkin JayVaughn Pinkston (19/6/3s) ja Byron Wesley (19/10/4s). Myös Eldar Skamo (8/4) toi kotkalaisten pelaamiseen paljon energiaa.

Lahti Basketballin parhaat olivat Vesa Mäkäläinen (21/6/3s) ja Jerry Evans Jr. (20/8).

–  Onnittelut Kotkalle voitosta. Ensimmäinen neljännes erittäin surkea ja KTP rankaisi siitä. Kotka heitti hyvällä prosentilla kolmoset sisään. Muutaman pallonhallinnan peli ja Kotka vei tänään pidemmän korren. Pitää unohtaa nopeasti, koska pelit jatkuvat jo maanantaina, Mäkäläinen korosti.

Lahti Basketball saa jo siis maanantaina vieraita Kauhajoelta. KTP isännöi tiistaina Kobria.

Ottelutilasto

Pyrintö ei antanut Kobrille mahdollisuuksia

Tampereen Pyrintö otti kauden kuudennen voittonsa kaatamalla Lapuan Kobrat 105–88 (58–34).

Pyrintö ampaisi johtoasemaan jo aivan ottelun alussa. Neljännen peräkkäisen tappionsa kärsinyt Kobrat ei pystynyt Pyrintöä Pyynikillä enää haastamaan.

– Onnistuimme tänään ensimmäisellä puoliajalla monessa asiassa, hieno nähdä, että lyhyellä valmistautumisella olimme näin valmiita. Asia, jossa erityisesti onnistuimme tänään, oli Antto Nikkarisen pysäyttäminen niissä asioissa, joissa hän on erinomainen, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen mietti.

Pyrinnöltä edukseen esiintyi viime kaudella Lapualla ammattilaisuransa aloittanut Khalil Small (20/2). Myös BJ Raymond (18/8) ja LJ Rose (16/7/7s) tekivät hyvää työtä.

Kobrilta Jordan Capps (25/6) jatkoi koritehtailuaan. Pelintekijä Nikkarinen (11/9/11s) lähenteli tripla-tuplaa, mutta takkuili heittojensa kanssa, kun 14 pelitilanneheitosta ainoastaan kaksi onnistui. Vasta 15-vuotias Tuukka Härsilä (7/1) jatkoi ennakkoluulottomia otteitaan.

– Emme pystyneet laittamaan Pyrinnölle tänään yhtään kampoihin ja onnittelut Pyrinnölle hienosta pelistä. Meidän junioriosastomme toi kuitenkin aina peliin jotain lisää ja pelasi miehekkäästi, Kobrien luotsi Ville Turja pyöritteli.

Pyrintö pelaa seuraavan kerran keskiviikkona Uudessakaupungissa. Kobrat matkaa tiistaina Kotkaan.

Ottelutilasto

 
29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

Näytä lisää vastaavia