1.3.2024 20:20 Miesten Korisliiga palasi maaottelutauolta, ja heti alkuun juhlittiin monenlaisia eri merkkipäiviä.

Timo Heinonen (Seagulls) pelasi 1000. Korisliiga-ottelunsa. Kuva: Samira Lee / Korisliiga
Korisliigan jatkosarjat pyörähtivät maajoukkuetauon jälkeen käyntiin, ja ylemmän lohkon Helsingin-ottelussa vietettiin kolmeakin harvinaista merkkipäivää. Ensinnäkin erotuomarit Miltos ja Nikolaos Ioannidis – isä ja poika – tuomitsivat yhdessä samaa ottelua. Lisäksi Timo "Timi" Heinonen pelasi tuhannennen Korisliiga-ottelunsa ja Susijengi-tähti Jacob Grandison puolestaan ensimmäisensä.
Grandisonin edustama vierasjoukkue Salon Vilpas vei juhlaillassa pidemmän korren Heinosen Helsinki Seagullsista. Isännät taipuivat luvuin 79–91.
Merkkipäivän kunniaksi Grandison nousi myös toiseksi joukkueensa parhaista pistemiehistä ja valittiin heti ottelun pelaajaksi.
– Tässä ei ole kyse minusta, vaan tärkeintä on, että saimme voiton. Olen harjoitellut kovaa pari viime päivää, sillä Vilppaan puolustuskonsepti vaatii todella kovaa työtä. Yritän oppia kaiken mahdollisen tässä vaiheessa, kun on enää muutama peli ennen playoffeja jäljellä, hän kommentoi Ruudun haastattelussa.
Sekä Grandison että Jamison Overton merkkauttivat 16 pistettä. Seagullsin puolella sen sijaan isoin saldo oli Mar'Qualen Grantin 20. Heinonen keräsi kaksi pistettä ja neljä levypalloa.
Kotkassa pelattu KTP-Basket–Lahti Basketball -ottelu päättyi isäntien 87–107-tappioon. Voittonsa ansiosta Lahti nousi pykälän Bisons Loimaan edelle, jonka kanssa seura akuuteimmin kilpailee Korisliigassa pysymisestä.
Joukkueidensa pistejohtajat olivat Lahden Harrison Cleary 32 pisteellä ja 12 syötöllä sekä KTP:n Vincent Golson Jr. ja Roydell Brown kumpikin 23 pisteellä.
KTP on taulukossa yhden sijan Lahden edellä, alemman jatkosarjan neljäntenä. Päävalmentaja Michael Pounds kommentoi tappiota Ruudulla:
– Oli upeaa heittopeliä Lahdelta. Osassa oli käsi hyvin edessä, mutta ne olivat niitä heittoja, joita he hakivatkin. Pitää valmistaa joukkue jatkossa paremmin, joten siinä mielessä homma meni nyt omaan piikkiini.
Bisons Loimaa vajosi omassa kotiottelussaan liigan jumbosijalle Lahden taakse kärsimällä kirpeän 84–89-tappion Kobria vastaan. Voiton ottanut Kobrat on alemmassa jatkosarjassa toisena eli viimeinen joukkue playoff-viivan yläpuolella.
Kokoonpanojensa pistekuninkaat olivat Kobrien Taz Sherman 21:llä ja Bisonsin Devon Goodman 25:llä.
Kobrien päävalmentaja Ville Turja kommentoi Ruudulla:
– Olimme valmiina ja pelasimme upean ensimmäisen kympin. Toki tiesimme, että kotijoukkue ei anna ikinä periksi, ja se on nähty tällä kaudella, kuinka tiukkoja pelejä Bisons on pelannut. Alun tuoma kaula kuitenkin riitti.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.