1.3.2024 20:20 Miesten Korisliiga palasi maaottelutauolta, ja heti alkuun juhlittiin monenlaisia eri merkkipäiviä.
Timo Heinonen (Seagulls) pelasi 1000. Korisliiga-ottelunsa. Kuva: Samira Lee / Korisliiga
Korisliigan jatkosarjat pyörähtivät maajoukkuetauon jälkeen käyntiin, ja ylemmän lohkon Helsingin-ottelussa vietettiin kolmeakin harvinaista merkkipäivää. Ensinnäkin erotuomarit Miltos ja Nikolaos Ioannidis – isä ja poika – tuomitsivat yhdessä samaa ottelua. Lisäksi Timo "Timi" Heinonen pelasi tuhannennen Korisliiga-ottelunsa ja Susijengi-tähti Jacob Grandison puolestaan ensimmäisensä.
Grandisonin edustama vierasjoukkue Salon Vilpas vei juhlaillassa pidemmän korren Heinosen Helsinki Seagullsista. Isännät taipuivat luvuin 79–91.
Merkkipäivän kunniaksi Grandison nousi myös toiseksi joukkueensa parhaista pistemiehistä ja valittiin heti ottelun pelaajaksi.
– Tässä ei ole kyse minusta, vaan tärkeintä on, että saimme voiton. Olen harjoitellut kovaa pari viime päivää, sillä Vilppaan puolustuskonsepti vaatii todella kovaa työtä. Yritän oppia kaiken mahdollisen tässä vaiheessa, kun on enää muutama peli ennen playoffeja jäljellä, hän kommentoi Ruudun haastattelussa.
Sekä Grandison että Jamison Overton merkkauttivat 16 pistettä. Seagullsin puolella sen sijaan isoin saldo oli Mar'Qualen Grantin 20. Heinonen keräsi kaksi pistettä ja neljä levypalloa.
Kotkassa pelattu KTP-Basket–Lahti Basketball -ottelu päättyi isäntien 87–107-tappioon. Voittonsa ansiosta Lahti nousi pykälän Bisons Loimaan edelle, jonka kanssa seura akuuteimmin kilpailee Korisliigassa pysymisestä.
Joukkueidensa pistejohtajat olivat Lahden Harrison Cleary 32 pisteellä ja 12 syötöllä sekä KTP:n Vincent Golson Jr. ja Roydell Brown kumpikin 23 pisteellä.
KTP on taulukossa yhden sijan Lahden edellä, alemman jatkosarjan neljäntenä. Päävalmentaja Michael Pounds kommentoi tappiota Ruudulla:
– Oli upeaa heittopeliä Lahdelta. Osassa oli käsi hyvin edessä, mutta ne olivat niitä heittoja, joita he hakivatkin. Pitää valmistaa joukkue jatkossa paremmin, joten siinä mielessä homma meni nyt omaan piikkiini.
Bisons Loimaa vajosi omassa kotiottelussaan liigan jumbosijalle Lahden taakse kärsimällä kirpeän 84–89-tappion Kobria vastaan. Voiton ottanut Kobrat on alemmassa jatkosarjassa toisena eli viimeinen joukkue playoff-viivan yläpuolella.
Kokoonpanojensa pistekuninkaat olivat Kobrien Taz Sherman 21:llä ja Bisonsin Devon Goodman 25:llä.
Kobrien päävalmentaja Ville Turja kommentoi Ruudulla:
– Olimme valmiina ja pelasimme upean ensimmäisen kympin. Toki tiesimme, että kotijoukkue ei anna ikinä periksi, ja se on nähty tällä kaudella, kuinka tiukkoja pelejä Bisons on pelannut. Alun tuoma kaula kuitenkin riitti.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.