25.5.2020 13:38 Tampereen Pyrintö ja takamies Valtteri Leppänen ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen. Leppänen debytoi viime kaudella Korisliigassa Kataja Basketista.
Leppänen on edustanut Suomea 15 kertaa 20-vuotiaiden maajoukkueessa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Päättyneellä kaudella 22-vuotias Leppänen esiintyi Katajan paidassa 32 ottelussa keräten peliaikaa reilu 10 minuuttia ottelua kohden. Debyyttikauden keskiarvoiksi muodostui 3,1 pistettä ja 0,6 levypalloa ottelua kohden. Kolmen pisteen heitot Leppänen upotti hienolla 48,2% tarkkuudella.
- Hyvillä fiiliksillä tulen Pyrintöön. Minulla on opiskelupaikka Tampereella ja Pyrinnössä pystyn helposti yhdistämään pelaamisen ja opiskelun, Leppänen avaa seuran tiedotteessa.
Ennen Joensuuhun siirtymistään Säynätsalon Riennon kasvatti pelasi miesten divari A:ssa Jyväskylässä JBA:n riveissä. Kolmella kaudella Leppänen kuului joukkueen avainpelaajiin ja tilastollisesti parhaalla kaudellaan mies kokosi 14,1 pistettä, 4 levypalloa ja 3,1 syöttöä ottelua kohden.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Valtteri Leppänen Pyrintöön!
— Pyrintö Basketball (@TrePyrinto) May 25, 2020
Pyrintö ja 22-vuotias takamies ovat solmineet yksivuotisen sopimuksen 👍🏼
Tervetuloa Valtteri!https://t.co/T4eS1h7z4s#Korisliiga #Pyrintö pic.twitter.com/iaYUQafexf
- Tulevan kauden tavoitteena on viedä omaa kehitystä eteenpäin ja murtautua pelaavaan rotaation Korisliigassa, Leppänen kommentoi.
Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen on tyytyväinen Leppäsen päätökseen siirtyä Tampereelle:
- Valtterilla on kova halu kehittyä pelaajana ja tällaisille tyypeille Pyrintö on oiva ympäristö. Täältä hänelle löytyy sopivasti kehitystä tukeva pelirooli nyt ja tulevaisuudessa. Hienoa, että Valtteri valitsi seurakseen juuri Pyrinnön, tervetuloa Tampereelle!
Pyrinnöllä on pelaajasopimukset tulevalle kaudelle Lassi Kilpisen, Justus Kilpisen, Panu Peltokankaan ja Valtteri Leppäsen kanssa.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.
Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.