Ura Basket hakee valmennuspäällikköä

16.2.2024 12:46 Kasvavan toiminnan kehittämiseksi kaarinalainen Ura Basket etsii valmennuspäällikköä.

Ura Basket ry on Kaarinassa toimiva koripalloseura. Seura järjestää tällä hetkellä toimintaa alle kouluikäisistä aikuisten kilpa- ja harrastejoukkueisiin. Seurassa on reilu 600 jäsentä ja yli 20 joukkuetta. Tällä hetkellä seuran edustusjoukkue pelaa miesten IB-divisioonassa ja naisten edustusjoukkue naisten II-divisioonassa. Juniorijoukkueet pelaavat valtakunnallisissa ja alueellisissa sarjoissa.

***
Hae valmennuspäälliköksi Ura Basketiin!

Olemme viime vuosien aika kasvanut yhdeksi Varsinais-Suomen suurimmista koripalloseuroista. Jotta voimme toteuttaa seuraavan askeleen kehityksessä, tarvitsemme lisää tekijöitä. Etsimme valmennuspäällikköä junioritoiminnan organisointiin ja kehittämiseen, osa-aikaiseen tai kokopäiväiseen toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen.

Tehtävän menestyksekäs hoitaminen edellyttää mm.

 • Osaamista ja koulutusta koripallovalmentajan tehtävistä. HKVT-kurssin käyminen katsotaan eduksi.
 • Kokemusta pelaajapolun kehittämisestä ja johtamisesta.
 • Kokemusta juniorikoripallovalmentamisesta.
 • Valmiutta tehdä ilta- ja viikonlopputöitä
 • Ymmärrystä keskisuuren urheiluseuran toimintaympäristöstä.
 • Omatoimista otetta erilaisten tehtävien hoitamiseen sekä halua verkostoitua.
 • Taitoa motivoida toisia ihmisiä ja taitoa organisoida erilaisia tapahtumia sekä ongelmanratkaisukykyä.


Tarjoamme hakijalle mahdollisuuden päästä kehittämään elinvoimaista ja kasvavaa seuraa, uusia kokemuksia ja haasteita laadukkaassa seuraympäristössä sekä taustatueksi johtoryhmän ja reippaan valmentajien ja jojojen porukan. Ura Basket avustaa myös tarvittaessa ulkopaikkakuntalaisten kotoutumisessa mm. asunnon etsimisessä.

Työhön kuuluu ensisijaisesti:

 • Pelaajapolun kehittäminen ja johtaminen U13 -iästä eteenpäin sisältäen valmennuksen koordinoinnin ja johtamisen.
 • Laadukkaan harjoittelun varmistaminen U13 -iästä eteenpäin, sisältäen kesäharjoittelun koordinoinnin ja johtamisen.
 • Aamuharjoitusten vetäminen yläkoulu- ja lukiovalmennukseen osallistuville


Työnkuvaa voidaan laajentaa työntekijän viikkotuntien mukaan sisältämään myös:

 • 1-2 joukkueen valmennusstaffissa toimiminen
 • Valmennuksen kehittäminen järjestämällä koulutuksia ja ohjaamalla valmentajia tuleviin koulutuksiin


Työ alkaa kauden 2024-2025 alussa, viimeistään elokuussa 2024.

Haku päättyy 15.3.2024. Hakemuksen ja ansioluettelon voi lähettää osoitteeseen tuukka.kavisto@gmail.com tai toimisto@urabasket.fi. Kerro hakemuksessasi oletko kiinnostunut osa-aikaisesta vai kokopäiväisesta pestistä.

Mahdollisiin lisäkysymyksiin vastaa seuran hallituksen puheenjohtaja
Tuukka Kavisto
040 721 4104
tuukka.kavisto@gmail.com

 
15.4.2024 15:50 Seura tiedottaa

Tampereen Pyrintö nimennyt päävalmentajat kaudelle 2024–2025

Tampereen Pyrintö valmistautuu kauteen 2024-25 ja valmennustiimit alkavat pikkuhiljaa muotoutua. Seura on tunnettu kokonaisvaltaisista pelaajapoluista niin tytöissä kuin pojissa ja eteneminen aikuisten korkeimmalle sarjatasolle asti on Pyrinnön ympäristössä mahdollista.

8.4.2024 12:50 Seura tiedottaa

Taneli Tuokko YMCA Tampere koripallon nuoruusvaiheen vastuuvalmentajaksi

Taneli Tuokko on valittu YMCA Tampere koripallon nuoruusvaiheen vastuuvalmentajaksi. Tuokko vastaa U13–U19 -kokonaisuudesta yhdessä valmennuspäällikkö Sami Toiviaisen kanssa. Lisäksi hän osallistuu YMCA Tampere koripallon toiminnan kehittämiseen yhdessä muiden työntekijöiden kanssa.

5.4.2024 13:59 Seura tiedottaa

Sami Toiviainen YMCA Tampere koripallon valmennuspäälliköksi

Sami Toiviainen on valittu YMCA Tampere koripallon valmennuspäälliköksi. Toiviaisen työtehtäviin kuuluu valmennuksen suunnittelu ja koordinointi sekä koko koripallotoiminnan pitkäjänteinen ja tavoitteellinen kehittäminen.

12.3.2024 17:29 Seura tiedottaa

BC Nokia hakee juniorijoukkueiden ja akatemian valmentajia

BC Nokiassa pelaa yli 500 lasta ja nuorta. Seura tarjoaa vahvan pelaajapolun aina pallokoulusta aikuisten pääsarjoihin. Lisäksi teemme tiivistä yhteistyötä Nokian Koripalloakatemian valmennuksessa. Haemme nyt laajenevaan toimintaamme motivoituneita, innostavia ja osaavia juniorijoukkueiden sekä akatemian valmentajia.

8.2.2024 08:27 Seura tiedottaa

Tule YMCA Tampereen koripallolle töihin!

YMCA Tampere koripallo hakee kahta päätoimista työntekijää toistaiseksi voimassa oleviin työsuhteisiin. Tarjoamme monipuolisen työn, jossa on mahdollisuus kehittyä ja kasvaa.

18.6.2018 14:57 Läntinen alue

Palkataan valmentaja

YMCA Tampere etsii työsuhteeseen valmentajaa, jonka vastuualueseen kuuluu harrastekoris ja mikropojat.

3.1.2018 Pohjoinen alue

Ensi kaudeksi Tampereelle ja Pyrintöön valmentajaksi?

Tampereen Pyrinnön juniorivalmennuksen suunnittelu kaudeksi 2018-19 on hyvässä vauhdissa.

15.12.2014 Läntinen alue

Hanno Möttölä panelistina Lasten ja nuorten urheiluseminaarissa Nokialla 7.2.2015

Kolmatta kertaa järjestettävän Lasten ja Nuorten urheiluseminaari on kerännyt jälleen kerran panelisteikseen huippuammattilaisia ja mielenkiintoisia persoonia. Hanno Möttölän keskustelukumppaneina seminaarissa Raipe Helminen, Petteri Sihvonen, Jarkko Wiss, Antti Pohja ja Tuomo Karila. Panelistien joukkoa johtaa Aamulehden urheilun uusi uutispäällikkö Elina Paasonen.

8.2.2013 Läntinen alue

Kangasalla mikro- ja miniturnaus 20.-21.4.2013

Kangasalan Urheilijoiden (KU-68) koripallojaosto järjestää seitsemännen kerran Kangasalan Tori’s Koris -juniorikoripalloturnauksen 20.-21.4.2013 Pitkäjärven liikuntahallissa ja koululla. Ilmoittautuminen mikro- ja mini-ikäisten tyttöjen ja poikien turnaukseen on alkanut.

4.2.2013 Läntinen alue

Korisrieha Tampereella 27.-28.4.2013

Tampereen Pyrintö ja Suomen Koripalloliitto järjestävät yhteistyössä Korisriehan mikro- ja supermikro-ikäisille Tampereella 27.-28.4.2013.

Näytä lisää vastaavia