15.6.2022 12:57 Uudenkaupungin Korihait on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen takamies Trey Niemen kanssa. Niemi on aiemmin Korisliigassa pelannut Vilppaan ja Ura Basketin paidassa.
Niemi palkittiin Korisliigan vuoden tulokkaana kauden 2018-19 päätteeksi. Kuva: Ville Vuorinen
– Hyvillä fiiliksillä tulen Ukiin! Uskon, että täällä saan hyvän roolin ja mahdollisuuden näyttää omia taitojani. Korihailla on hyvät tavoitteet nousta liigan keskikastiin ja pleijerijoukkueeksi, joten olen innoissani tästä mahdollisuudesta, Niemi kertoo seuran tiedotteessa.
Helsinkiläisen Sykin kasvatti pelasi kolme kautta I-divisioonassa, kunnes nousi Ura Basketin kanssa Korisliigaan kaudeksi 2018–19. Ensimmäisellä kaudellaan 185-senttinen takamies pussitti 6,1 pistettä heittäen kolmoset liki 39 prosentin tarkkuudella. Kauden päätteeksi Niemi palkittiin vuoden tulokkaana.
Kaarinassa Niemi pelasi koko Ura Basketin Korisliiga-taipaleen ajan. Kausi 2020–21 on tilastollisesti Niemen paras. Silloin Niemi pussitti keskimäärin 22 minuutin peliajalla 8,8 pistettä ja antoi 4,3 syöttöä ottelua kohden.
– Pelaan kentällä aina täysillä oli vastassa kuka tahansa. Hyökkäyspäässä yritän voittaa kaksinkamppailut keinolla, millä hyvänsä. Puolustuspäässä olen viime kausina mennyt eteenpäin, joten yritän puolustuksen kautta saada myös hyökkäystä käyntiin, Niemi kuvailee itseään pelaajana.
Viime kaudella 24-vuotias Niemi pelasi Salon Vilppaassa 30 ottelua. Vajaan yhdeksän minuutin peliajalla syntyi keskimäärin 1,7 pistettä. Lisäksi Salosta jäi käteen sekä Suomen cupin hopea että SM-hopea.
– Treyllä on paljon potentiaalia ja varaa kehittyä pelaajana. Etsimme joukkueeseen nälkäisiä pelaajia, jotka nimenomaan haluavat tulla meille pelaamaan. Alusta lähtien keskustelut Treynkanssa ovat osoittaneet sen, että hän haluaa pelata meillä. Hänellä on viime vuosina ollut määrätietoista itsensä kehittämistä, joten luontainen askel on tulla pelaamaan meille isompaan rooliin, Korihaiden päävalmentaja Tero Vasell kommentoi.
Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.