ToPoLa on Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n vuoden 2023 urheiluseura

2.2.2024 14:44 Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry (ESLU) on nimennyt koripalloseura ToPoLan vuoden 2023 urheiluseuraksi alueellaan.

ESLUn asiantuntijat valitsivat ToPoLan vuoden seuraksi huomioiden seuran monipuolisen nuorten urheilijoiden koulutuksen, harrastajien kasvatuksen seuratoimijoiksi sekä seuran aktiivisen kaupunginosatoiminnan. ToPoLa on korostanut arvoissaan jokaisen lapsen oikeutta kunnioittavaan kohteluun ja turvalliseen harrastusympäristöön.

Helsingin Lauttasaaressa aktiivisesti toimivalla ToPoLa:lla on lähes 700 jäsentä, yli 60 valmentajaa ja yli 35 joukkuetta. Seura on tunnustettu lasten, nuorten ja aikuisten liikuttajana sekä kilpa- että harrastetasolla. Vuonna 1978 perustettu ToPoLa järjestää myös vuosittain kesäleirejä, joissa valmentajina toimivat seuran omat kasvatit.

ToPoLan toiminnanjohtaja Riku Laanti ja hallituksen puheenjohtaja Tomas Kallström vastaanottivat tunnustuksen Helsingin Urheilutoimittajien Pääkaupunkiseudun paras -palkitsemistilaisuudessa 1. helmikuuta 2024.

– ESLU:n tunnustus oli positiivinen yllätys ja erittäin arvostettava huomionosoitus koko ToPoLa-yhteisölle siitä pitkäjänteisestä päivittäisestä työstä, jota seura-aktiivimme ovat tehneet johdonmukaisesti usean vuoden ajan junioreiden liikunnan edistämiseksi. Seuran kesäleirit ovat olleet yksi kesän kohokohdista junioreiden parissa jo vuosikausia. Moni entinen kesäleiriläinen onkin myöhemmin halunnut ryhtyä ToPoLan leireille itse ohjaajaksi, leirin ollessa siten myös usein elämän ensimmäinen kesätyöpaikka. Moni leirillä ohjaajana toiminut on jatkanut ensin apuvalmentajaksi juniorijoukkueisiimme, ja siitä eteenpäin valmennusurallaan aina vastuuvalmentajaksi asti. Useat nykyisistä vastuuvalmentajistamme ovat kasvaneet valmentajan rooliinsa tätä kautta. Tässä nuorten ohjaajien kouluttamisprosessissa ESLU on ollut erinomainen yhteistyökumppani, Laanti kiittelee.

 
26.3.2024 15:29 Seura tiedottaa

OP Uusimaa School's Out Camp -leirin ilmoittautuminen on avattu

OP Uusimaa ja LePy järjestävät yhteistyössä kesän hauskimman leirin 2010–2018 syntyneille tytöille ja pojille. Leirille ovat tervetulleita sekä aloittajat että jo korista harrastavat lapset ja nuoret.

26.3.2024 13:01 Seura tiedottaa

Tervetuloa Keravalle Sherwoodin 3X3 -turnaukseen 18. toukokuuta

Tule mukaan viettämään kivaa korispäivää hyvän tuulen turnaukseen Keravalle!

26.3.2024 08:00 Seura tiedottaa

Sykki etsii valmentajia

Helsingissä Haagan alueella toimiva Koripallo Sykki ry etsii kaudelle 2024–2025 valmentajia ja ohjaajia erityisesti nuorempien pelaajien joukkueisiin. Tarjolla on sekä pää- että apuvalmentajien paikkoja.

18.3.2024 10:07 Seura tiedottaa

Drive Basketballille mestaruus EYBL-lopputurnauksessa

Drive Basketball Academy voitti sunnuntaina päättyneen kansainvälisen European Youth Basketball Leaguen 20-vuotiaiden lopputurnauksen Tallinnassa. Joukkue voitti sarjan Superfinals-lopputurnauksessa kaikki neljä otteluaan ja kukisti finaalissa Inter Bratislavan Slovakiasta luvuin 69-53.

11.3.2024 10:08 Seura tiedottaa

Puhu Juniorit ry hakee toiminnanjohtajaa

PuHu Juniorit ry on yksi Suomen suurimmista koripalloseuroista, jonka ensisijaisena tarkoituksena on edistää koripalloharrastusta Vantaalla. Seura hakee nyt toiminnanjohtajaa vastaamaan seuratoiminnan johtamisesta, hallinnosta ja seuran kehittämisestä.

29.2.2024 13:52 Seura tiedottaa

Talvilomaleirillä treenattiin Lahti Basketballin Harrison Clearyn ja James Padgettin opissa

Lahti Basketball Juniorit järjesti talvilomaviikolla kolmen päivän korisleirin, jonka teemat keskittyivät Lahden miesten korisliigajoukkueen vahvistusten ympärille. Reilu 60 leiriläistä pääsi oppimaan heitto- ja pallonkäsittelytaitoja Harrison Clearyltä sekä sisäpelaajan liikkeitä James Padgettilta.

28.2.2024 13:35 Seura tiedottaa

LePy hakee valmentajia Unified-toimintaan

Unified-koripallossa kehitysvammaiset urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa.

15.2.2024 16:43 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY järjestää 3x3-turnauksen Namika Areenalla maaliskuussa

Helsingin NMKY järjestää 3x3-turnauksen Namika Areenalla 30.3.24. Kokoa oma joukkueesi ja tule haastamaan muita.

14.2.2024 12:30 Pelaajat

Sotungin lukion urheilulinjalla mahdollisuus koripallon aamuharjoitteluun

Lukio sijaitsee Hakunilan urheilupuiston vieressä, upeiden liikuntamahdollisuuksien keskellä. Sotungin lukio on luonut koripallolle ja urheiluvalmennukselle erinomaiset olosuhteet ja laajan opintotarjonnan.

14.2.2024 11:58 Seura tiedottaa

Kisakallio Basket Camp järjestetään kesäkuun alussa

Kisakallio Basket Camp järjestetään jo kolmannentoista kerran Kisakallion Urheiluopistolla 3.-6.6.2024. Leiri on suunnattu 2009–2014 -syntyneille junioreille. Tytöille ja pojille. Leirille mahtuu mukaan 100 innokasta pelaajan alkua.

Näytä lisää vastaavia