26.3.2023 19:56 Torpan Pojat nappasi toisen voiton ja samalla paikan I divisioona A:n välieriin. B:n sekä naisten I divisioonan puolella kolme joukkuetta varmisti välieräpaikan sunnuntaina.

ToPo otti kotiottelussaan komennon heti avausminuuttien jälkeen. Vaikka Huima pääsi muutamaan kertaan toisella puoliajalla parin korin päähän, ToPon vahva päätöskymppi toi sille 96-82 (58-49) -voiton.
Helsinkiläisten parhaimmistoa olivat jälleen Eldar Skamo (26p/15l/5s) ja Marius Van Andringa (22p). Vieraiden pisteykkönen oli 15 pinnaa säkittänyt Timi Puittinen.
Välieriin oli ennen ToPoa varmistanut paikkansa jo JBA sekä Kipinä Basket. Bisons Loimaa ja Raiders ratkaisevat viimeisen välieräpaikan tiistaina Loimaalla.
PeU-Basketin takaa-ajo PuHu Junioreita jäi korin verran vajaaksi, kun vantaalaiset ottivat 76-78 (33-42) -voiton ja samalla välieräpaikan. Hurjaa kevättä pelaava Jouko Järvinen kirjautti PuHu Junioreiden korkeimmat pisteet (19p/8l/5s). Kotijoukkue PeU-Basketin paras oli Ladavius Draine, joka tehoili 29 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.
Hyvinkään Ponteva nappasi toisen voiton ja välieräpaikan 69-76 (37-42) -vierasvoitolla Lappeenrannan NMKY:stä. HyPon paras pistemies oli 18 pinnaa upottanut Kalle Mattila. Kotijoukkueen paras 18 pinnaa nostellut Vernon Payne.
Raholan Pyrkivä piti kotikentällään huolen, että Ura Basket ei saanut enää viimeistä mahdollisuutta. RaPy vei toisen ottelun 88-66 (46-33). Kotijoukkueen paras oli Angel Mavrodiev 19 pisteellä. Ura Basketin paras pistemies oli 15 pinnaa heittänyt Matias Suomi.
Espoo Basket Teamin kakkosjoukkue haki vierasvoiton Kataja Basketin vieraana. Tasaisen avauspuoliajan jälkeen espoolaisvieraat painoivat kaasua ottelun toisella puolikkaalla ja veivät ottelun 61-81 (34-36). Vieraiden paras pisteissä oli 25 pinnaa upottanut Tinna Rantalainen. Kotijoukkueen paras oli 13 pistettä heittänyt Clauria Kärnä.
Hyvinkään Ponteva varmasti välieräpaikan kotikentällään, kun se kukisti Tapiolan Hongan kakkosjoukkueen 74-57 (42-31). Kotijoukkueen paras pisteissä oli 18 pinnaa säkittänyt Helli Suvanto. Hongan ykkönen oli 12 pistettä heittänyt Juliana Haddad.
Helmi Basket kaatoi Pyrintö Akatemian toistamiseen tällä viikolla. Tällä erää voitto ja välieräpaikka tuli kotikentällä lukemin 67-51 (35-20). Kotijoukkueen pisteykkönen oli 14 pistettä heittänyt Julianna Luoto. Pyrinnön paras oli pisteen enemmän viimeistellyt Tinka Gylling.
Puhuttaret ja ToPon kakkosjoukkue aloittivat oman puolivälieräsarjansa sunnuntaina. Avausottelussa vierasjoukkue ToPo oli kuskin paikalla läpi ottelun ja vei sen nimiinsä 39-88 (18-51). Vieraiden Laura Tuukkanen tilastoi upean 19 pisteen ja 17 levypallon tupla-tuplan. Puhuttarien paras oli 9 pistettä heittänyt Erika Mattila.
Miesten I divisioona A:ssa kärkijoukkueet pitivät pintansa, kun taas naisten puolella ja miesten B-divisioonassa käytiin ratkaisevia kamppailuja lohkojaoista ja sarjan kärkipaikoista.
Aikuisten divareissa oli jälleen vauhdikas viikko, joka tarjosi niin yllättäviä vierasvoittoja kuin sarjakärkien hallintaakin. Miesten I divisioona B:ssä Ura Basket ja Pantterit jatkavat jaetulla kärkipaikalla, kun taas A-divisioonassa ACO Basket vankisti asemaansa sarjan piikkipaikalla vakuuttavalla voitolla. Naisten I divisioonassa kärkikamppailut ja paikallisväännöt värittivät viikkoa, ja useat joukkueet kohensivat asetelmiaan matkalla kohti kevään ratkaisupelejä.
Aikuisten divareissa nähtiin hyökkäyspään ilotulitusta ja draamaa: naisten I divisioonassa Honka II kairasi trillerivoiton ToPosta, kun taas miesten I divisioona A:ssa HBA-Märsky yllätti Kipinä Basketin. Miesten I divisioona B:ssä BC Nokian Darryl Jordan Jr. säkenöi 40 pisteellään.
Naisten I divisioonassa nähtiin useita jännitysnäytelmiä ja selkeitä murskavoittoja. Miesten I divisioona B:ssa sarjan kärkipaikkaa hallitseva Pantterit osoitti jälleen vahvuutensa, kun taas PeU-Basket juhli kierroksen jännittävimmässä trillerissä niukkaa voittoa Ura Basketista. Miesten I divisioona A Kipinä Basket ja ACO Basket jatkoivat vahvassa vireessä sarjan kärkisijoilla, samalla kun Helsingin paikalliskamppailu kääntyi dramaattisesti Namikan eduksi yhdellä pisteellä.
Divareissa nähtiin vilkas otteluviikko. Miesten I divisioona A:ssa oululainen ennätysyleisö saapui todistamaan Shawn Hopkinsin debyyttiä. Naisten I divisioonassa nähtiin yllätyksiä kärkitaisteluissa ja miesten I divisioona B:ssä oli jälleen hyökkäyspelin juhlaa, kun useissa otteluissa rikottiin sadan pisteen rajapyykki.
Aikuisten divarikierros tarjosi yleisölle runsaita pistelukuja miesten I divisioona B:ssa ja huiketa takaa-ajoja miesten I divisioona A:ssa. Naisten I divisioonassa nähtiin tarkkaa puolustuspeliä. EBT II vankisti asemaansa naisten sarjan kärjessä puhtaalla pelillä ja miesten sarjoissa nähtiin poikkeuksellisia yksilösuorituksia, kuten Aaron Ekweren peräti 50 pisteen iltapuhde.
Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.
Aikuisten divareissa runkosarjojen puolivälit lähestyvät, kun syyskautta on jäljellä enää yksi kierros. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket jatkaa kärjessä, mutta sarja on erittäin tasainen. Miesten I divisioona B:ssa ei löydy tällä hetkellä Panttereille pysäyttäjää. Naisten divisioonassa Pyrintö Akatemia kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Panttereille on tällä hetkellä vaikea löytää pysäyttäjää miesten I divisioona B:ssa. Pyrintö Akatemia ja Espoo Basket Team II jatkavat tappiottomina naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket palasi voittojen tielle ja Lappeenrannan NMKY otti tärkeän voiton.
Oulu kärsi ensimmäisen tappionsa miesten I divisioona A:ssa ja Kipinä Basket oli vahvempi Äänekosken paikallisderbyssä. Pyrintö Akatemia jatkaa tappiottomana naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona B:ssa Pantterit jatkaa vahvaa alkukautta Aaron Ekweren johdolla.