5.5.2023 20:10 Lahti Basketball on solminut jatkosopimuksen päävalmentaja Tom Coonanin kanssa. Uutena tiimiin saapuu apuvalmentaja Kristian Palotie.

Tom Cooman jatkaa Lahdessa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Lahti Basketballin miesten Korisliiga-joukkue jatkaa tulevalla kaudella päävalmentaja Tom Coomanin komennossa, kertoo seuran julkaisema tiedote.
Osapuolet allekirjoittivat 1+1-mallisen sopimuksen, jossa optio jatkosta on seuralla. Cooman toimi menneellä kaudella päävalmentajana 21 ottelussa, joista Lahti voitti kymmenen.
– Tom nousi päävalmentajaksi menneellä kaudella erittäin vaikeaan tilanteeseen. Se oli haastava paikka, ja mahdollisuus tehdä muutoksia oli hyvin rajattu. Hän otti silti tilanteen hienosti haltuun niin käytännössä kuin myös lopulta tuloksellisesti, vaikka himoittu pudotuspelipaikka jäikin saavuttamatta, seuran hallituksen puheenjohtaja Jami Luhtanen kommentoi samassa tiedotteessa.
Samalla kun Cooman jatkaa pestiään, saapuu valmentajistoon myös uusi nimi, sillä yleisölle sittemmin enemmän otteluselostajana tutuksi tullut Kristian Palotie tekee paluun pääsarjavalmennuksen pariin.
Palotie aloitti valmentajanuransa vuonna 2011 Sykissä, komensi sen jälkeen Pussihukkia ja kausilla 2017–20 valmensi Kaarinan Uraa. Palotien valmennuskaudella Ura myös nousi miesten 1. divisioona A:sta Korisliigaan.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.