Teemu Rannikko jatkaa vielä yhden kauden, solmi jatkosopimuksen Vilppaan kanssa

4.8.2020 14:30 Suomalaisen koripalloilun yksi kaikkien aikojen parhaista pelaajista, Teemu Rannikko, solmi salolaisseuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Tuleva kausi jää pelaajana Rannikon uran viimeiseksi.

Teemu Rannikko paljasti tiistaina järjestetyssä tiedotustilaisuudessa, että pelaajaura jatkuu yhden kauden ajan. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Suomalaiset koripallon ystävät saivat mieluisia uutisia, kun Vilpas Vikings tiedotti solmineensa vuoden mittaisen jatkosopimuksen Teemu Rannikon kanssa. Tuleva kausi on syyskuussa 40 vuotta täyttävälle Rannikolle viides Vilpas-paidassa.

- Rehellisesti sanottuna en ole hirveästi vielä tulevaa kautta miettinyt. Päätös uran jatkosta ei ollut helppo, mutta nyt kun päätös on tehty, uutta kautta pitää alkaa miettimään enemmän, Rannikko avaa Vilppaan tiedotteessa.

Rannikko on pelannut uransa aikana 413 Korisliiga-ottelua 12,8 pisteen, 6,8 koriin johtaneen syötön ja 2,1 levypallon keskiarvolla. Rannikko on 2795 syötöllään Korisliigan kaikkien aikojen syöttötilaston ykkönen. 

Viime kaudella Rannikko pelasi 23 ottelua 9,3 pisteen, 5,9 koriin johtaneen syötön ja 1,8 levypallon keskiarvolla. Kausi päättyi Rannikon osalta vuodenvaihteessa. Parhaillaan Rannikko toipuu tammikuisesta sääriluun murtumisesta. Pelikunnossa ”Taikurin” pitäisi omien sanojensa mukaan olla loka-marraskuussa.

- Jalka kestää kohtalaisen hyvin, mutta korista sillä ei vielä pelata. Näin vakavaa loukkaantumista ei uralle ole ennen sattunut ja maltti on valttia mikäli jalka on tarkoitus saada täyteen kuntoon.

Teemu Rannikko ja Vilpas metsästävät ensi kaudella yhdessä seurahistorian ensimmäistä Suomen mestaruutta. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Teemu Rannikko ja Vilpas metsästävät ensi kaudella yhdessä seurahistorian ensimmäistä Suomen mestaruutta. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Rannikko myöntää, että tulevaisuuden suhteen hän ei ole ajatuksia suuremmin uhrannut. Kaikki keskittyminen on tulevassa kaudessa.

- Nyt keskitytään ainoastaan jalan kuntoon saamiseen ja siihen, että saan pelattua uran viimeisen kauden kunnialla. Sen jälkeen on aikaa pohtia, mitä tulevaisuus tuo tullessaan, Rannikko avaa.

Vilppaan tuore päävalmentaja Sami Toiviainen ei peittele tyytyväisyyttään Rannikon jatkosopimuksesta.

- Vaikka olen valmentanut melkoisen määrän pelejä Korisliigassa, saan varmasti Teemulta paljon uusia asioita omaan valmennukseeni. Teemun uran jatkuminen on enemmän kuin mahtava asia niin Vilppaan kuin koko suomalaisen koriksen kannalta. Hänen tieto-taito, osaaminen ja johtajuus nostavat kaikkien jokapäiväisen tekemisen laatua. On ollut hienoa seurata, miten Teemu on kuntouttanut itseään vaikean loukkaantumisen jälkeen ja saamme nähdä hänet vielä yhden kauden ajan Vilppaan paidassa, ihastelee Vilppaan päävalmentaja Sami Toiviainen.


Turusta eurooppalaisiin huippuorganisaatoihin ja takaisin Suomeen

Rannikko nousi 16-vuotiaana SM-sarjajoukkue Piilosetin tukipilariksi – ennen 20-vuotissyntymäpäiviään hänet valittiin kahdesti sarjan parhaimmaksi pelaajaksi.

Turun NMKY:n kasvatin ura Euroopan kentillä hakee vertaistaan, sillä harva pelaaja saa merkitä ansioluetteloonsa seurat Reggio Emilia, Euro Roseto, Scavolini Pesaro ja Cimberio Varese Italiasta, KK Union Olimpija Sloveniasta, Himki BK Venäjältä sekä CB Granada Espanjasta. 

Rannikko oli voittamassa Slovenian mestaruutta sekä cupia ja Venäjän cupia. Rannikko pelasi neljänä kautena Euroliigaa.

Rannikko palasi Euroopasta Suomeen kaudeksi 2013-14. Rannikko pelasi neljä kautta joensuulaisessa Kataja Basketissa ennen siirtymistään Vilppaaseen kaudeksi 2016-17. Kataja-kausina Rannikko pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta kahdesti. Vilppaassa Rannikon palkintokaappi on täyttynyt SM-hopealla ja cup-mestaruudella.

Rannikko on kuulunut Susijengin kantaviin voimiin ja vuodesta 1997 alkanut ura jatkui 149 maaottelun verran aina 2017 EM-kotikisoihin saakka. Susijengissä piste-ennätykseksi jäi Venäjää vastaan tehdyt 33 pistettä vuonna 2003. Rannikko pelasi maajoukkueuransa aikana kolmet EM-kilpailut ja yhdet MM-kisat.

Rannikon on viidesti valittu vuoden koripalloilijaksi urheilutoimittajien vuotuisissa valinnoissa. Korisliigassa Rannikko on henkilökohtaisesti valittu neljä kertaa sarjan vuoden pelaajaksi, kahdesti finaalien parhaimmaksi pelaajaksi, kerran vuoden kehittyneimmäksi.

Henkilöt

 
13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia