Susijengi kääntää kuonot kohti uutta MM-karsintarupeamaa

16.11.2021 14:03 Karsinnat kohti syyskesän 2023 MM-kisoja Filippiineillä, Indonesiassa ja Japanissa käynnistyvät ensi viikolla. Päävalmentaja Henrik Dettmann on kutsunut koolle 22 susipelaajaa, jotka ottavat marraskuun karsintamatseissa mittaa Tukholman Globeniin kotiottelunsa vievästä Ruotsista sekä vanhan Jugoslavian koripalloperinteitä ylpeästi kantavasta Kroatiasta.

Susijengin MM-karsintaurakka käynnistyy ensi viikolla. Kuva: Ville Vuorinen.

Vuosina 2017–19 pelatussa edellisessä MM-karsintarupeamassa Susijengi sai arvokkaan oppitunnin eurooppalaisen koripallon tasosta.

Kuusi voittoa kahdestatoista karsintaottelusta äärimmäisen vaihtelevin kokoonpanoin ja yhden neljänneksen päähän pääseminen Kiinan MM-kisapaikasta osoittivat kouriintuntuvalla tavalla, kuinka korkeatasoista koripalloa vanhalla mantereella pelataan.

- On samaan aikaan klisee ja äärimmäisen tärkeää todeta, että eurooppalaisen koripallon taso on niin korkealla, että missä tahansa muussa maanosassa ylemmän keskitason eurooppalainen maajoukkue olisi kärkikastia, Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann huomioi.

- Opimme paljon edellisestä MM-karsintarupeamasta ja joukkue on elänyt parissa vuodessa merkittävästikin. Silti olemme samalla tekemisissä samojen lainalaisuuksien kanssa kuin edellisissäkin karsinnoissa. Valtavan paljon kulminoituu yhä edelleen päivän kuntoon ja kulloisessakin karsintaikkunassa käytössä oleviin pelaajiin.

Susijengin MM-karsinnat käynnistyvät todellisen suuren maailman urheilujuhlan merkeissä, kun väkivahvan ryhmän koolle kutsunut Ruotsi ottaa suomalaisvieraat vastaan Tukholman historialliseen Globeniin torstaina 25.11. Kotiluolaansa Espoo Metro Areenalle Susijengi palaa sunnuntai-iltapäiväksi 28.11., jolloin vastaan asettuu yksi entisen Jugoslavian mahtimaista, Kroatia.

- Kaikki olosuhteet huomioon ottaen on perusteltua sanoa, että lähdemme jälleen kerran karsintarupeamaan haastajan asemasta. Ruotsilla ei ole ollut viime vuosina arvokisakarsinnoissa menestystä, mutta heillä on kokoa, urheilullisuutta ja merkittävä määrä pelaajia Euroopan parhaissa sarjoissa. Kroatian vaarallisuudesta kertoo kaiken olennaisen kyseisen maan koripalloperinteet, Dettmann antaa pika-arvionsa marraskuun haasteista.

Neljän joukkueen alkulohkosta kolme parasta etenee MM-jatkokarsintoihin, jotka pelataan elokuun 2022 ja helmikuun 2023 välisenä aikana.

Nuoria kasvoja ja kokeneita herrasmiehiä karsintavahvuudessa

Sasu Salin edustaa Susijengin kokeneempien herrasmiesten osastoa. Kuva: Ville Vuorinen.

Vuosien 2017–19 MM-karsintoihin verrattuna Susijengin voi todeta vahvistuneen uusilla eturivin pelaajilla.

Espanjan ACB:ssa debyyttikauttaan pelaava Elias Valtonen (200 cm/s. 1999) ja Belgian Den Boschia komentava Edon Maxhuni (186/1998) ovat palanneet Yhdysvaltojen NCAA-liigasta ammattilaisiksi Eurooppaan ja Susijengin karsintakäyttöön. Lukiolaispoikana Susijengiä vuosien 2018–19 MM-karsinnoissa edustanut Mikael Jantunenkin (205/2000) on jälleen täysimääräisesti karsintavahvuudessa kahden Utahin vuoden jälkeen.

Täysin uusina pelaajina arvokisakarsintoihin ovat ehdolla Helsinki Seagullsissa hurjaa kautta pelaava Lassi Nikkarinen (188/1997), Kouvoissa vakuuttavaa jälkeä tekevä järkälemäinen Hannes Pöllä (211/1998), Islannin liigassa debytoinut Shawn Hopkins (195/1995) ja KTP-Basketissa korisukat rullalle heittänyt Remu Raitanen (206/1997).

- Joukkueessa on kiitettävä määrä uusia kasvoja, joista monet ovat painaneet itselleen vahvan jalansijan ryhmäämme ja pelitapaamme. Nuoret herrat tuovat keitokseen omia vahvuuksiaan ja kirittävät kokeneempaa osastoa.

Viime vuosikymmenen arvokisakävijöiden pataljoonasta MM-karsintaryhmän matkassa mukana ovat suomalaisen korisyleisön vanhat tutut; heittäjä-ässä Mikko Koivisto (194/1987), kapteeni Shawn Huff (198/1984), Malmin roskisdyykkari Sasu Salin (191/1991), pitkän ulkomaankomennuksen jälkeen Suomeen palannut Petteri Koponen (194/1988), ”Susi-Erkki” Erik Murphy (208/1990), Puolan komennuksella vaikuttava Carl Lindbom (206/1991) ja aina vauhdikas Jamar Wilson (185/194).

Viimeisen neljän vuoden MM- ja EM-karsinnoissa lupaavia näyttöjä ovat antaneet omalta osaltaan myös Karhubasketin kulmakivi Henri Kantonen (198/1997), kolmatta kautta VEF Riian korin alla päivystävä Alexander Madsen (208/1995), Japaniin Erik-veljensä seuraksi lähtenyt Alex Murphy (206/1993), Salon Vilppaan periksiantamaton Juho Nenonen (202/1987), Romanian tappiottoman Pitestin pelinrakentaja Ilari Seppälä (188/1993), viime kaudet Italiassa pelannut pistetykki Topias Palmi (195/1994) ja Itävallan mestaruuden viime keväänä voittanut rouhija Daniel Dolenc (205/1993).

- Kyllä tämän joukkueen edelleen Susijengiksi tunnistaa ja kilpailuasetelma eri pelipaikoilla lupaa hyvää tulevaisuudelle. Korinalusmiehistön koossa annamme askeleen ellei parikin etumatkaa vastustajille, mutta pelin henki onkin, että jos annamme etumatkaa jollain osa-alueella, haemme sitä itsellemme muilla osa-alueilla, päättää Dettmann.
 

Susijengin otteluohjelma, I MM-karsintaikkuna

  • To 25.11. klo 21.00 Ruotsi – Susijengi @ Avicii Arena, Tukholma
  • Su 28.11. klo 19.00 Susijengi – Kroatia @ Espoo Metro Areena

Otteluiden alkamisajat Suomen aikaa.

Susijengi I MM-karsintaikkunassa 22.-30.11.2021

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

3

Lassi NIKKARINEN

190

1997

Helsinki Seagulls

4

Mikko KOIVISTO

194

1987

Salon Vilpas

5

Alex MURPHY

206

1993

Fukushima Firebonds (JPN)

7

Shawn HUFF

198

1984

Helsinki Seagulls

9

Sasu SALIN

191

1991

CB 1939 Canarias (ESP)

11

Petteri KOPONEN

194

1988

Helsinki Seagulls

14

Henri KANTONEN

198

1997

Karhubasket, Kauhajoki

18

Mikael JANTUNEN

205

2000

BC Oostende (BEL)

19

Elias VALTONEN

200

1999

Basquet Manresa (ESP)

20

Alexander MADSEN

208

1995

VEF Riga (LAT)

21

Edon MAXHUNI

188

1998

Den Bosch (NED)

22

Carl LINDBOM

206

1991

Trefl Sopot (POL)

25

Juho NENONEN

202

1987

Salon Vilpas

29

Hannes PÖLLÄ

211

1998

Kouvot, Kouvola

31

Jamar WILSON

185

1984

Kataja Basket, Joensuu

32

Shawn HOPKINS

195

1995

KK Stjarnan (ISL)

33

Erik MURPHY

208

1990

Fukushima Firebonds (JPN)

35

Ilari SEPPÄLÄ

188

1993

CSM Pitesti (ROU)

41

Topias PALMI

195

1994

Tampereen Pyrintö

42

Daniel DOLENC

205

1993

Les Sables Vendee (FRA)

44

Remu RAITANEN

206

1997

KTP-Basket, Kotka

45

Okko JÄRVI

193

1996

Phoenix Brussels (BEL)

  • Päävalmentaja Henrik DETTMANN
  • Valmentaja Lassi TUOVI
  • Valmentaja Mikko LARKAS
  • Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
  • Valmentaja Jussi HIRVONEN
 
28.2.2023 13:07 Susijengi

Kroatian kaatajaiset ja mestari-Slovenian tuplavoitto – näin Susijengi selvitti tiensä Aasian MM-kisoihin

Susijengi selvitti eilen päättyneissä MM-karsinnoissa tiensä Aasian MM-kisoihin ensimmäisenä joukkueena Euroopasta. MM-kisapaikka irtosi seitsemän ottelun mittaisella voittoputkella vuoden 2022 helmikuun ja elokuun välisenä aikana. Elä uudelleen Susijengin matka karsintojen haastavilta alkumetreiltä Aasian kisaparketeille!

27.2.2023 21:25 Susijengi

Susijengi lohkokakkoseksi MM-karsinnoissa, maagisesti heittänyt Saksa lohkovoittoon

Susijengi antoi ensimmäisen iskun, puolusti antaumuksella ja toteutti pelisuunnitelmaansa rohkeasti, mutta Saksa näytti, miksi on hallitseva EM-pronssimitalisti. Loppuunmyyty Espoo Metro Areena sai nähdä trillerimäisen MM-karsintahuipennuksen, jonka voittajaksi selvisi kolmosensa käsittämättömällä 62,5% tarkkuudella upottanut Saksa.

27.2.2023 08:26 Susijengi

Saksassa tulosta tekevä Tuomas Iisalo: ”Illan ottelun avain on puolustuspelaaminen”

Jo pitkään Saksassa viihtynyt ja viime keväänä Bundesliigan vuoden valmentajaksi valittu Tuomas Iisalo, 40, odottaa maanantain MM-karsintahuipennusta kiinnostuneena. Iisalon sydän sykkii Susijengille, mutta hän toivoo myös oman joukkueensa Bonnin Leon Kratzerille onnistumisia ja on tiiviisti yhteydessä kummankin joukkueen valmentajiin.

26.2.2023 19:18 Susijengi

Susijengi ja Saksa julkistivat kokoonpanot MM-karsintahuipennukseen, Kaukiainen debytoi

Susijengi ja Saksa ovat vahvistaneet kahdentoista hengen miehistönsä maanantai-iltana Espoo Metro Areenalla pelattavaan MM-karsintojen huipennukseen, joka ratkaisee samalla karsintalohkon ykkössijan. Erinomaista kautta Karhu Basketissa pelaava Peli-Karhujen kasvatti Severi Kaukiainen, 24, nousee ensimmäistä kertaa uransa aikana Susijengin tusinaan.

26.2.2023 09:48 Susijengi

Susijengin MM-karsinnat huipentuvat maanantain Saksa-otteluun – voitolla lohkovoittoon

Vuosien 2021–23 MM-karsinnat huipentuvat maanantaina Espoo Metro Areenalla, kun viime syksyn EM-kisat pronssiin päättänyt isokokoinen ja organisoitunut Saksa saapuu Susijengin vieraaksi. Panoksena ottelussa on ei enempää eikä vähempää kuin karsintalohkon voitto.

25.2.2023 09:17 Susijengi

Ilari Seppälä: ”Tavoite on hoitaa homma maanantaina”

Susijengin leveästä kokoonpanosta löytyi perjantai-iltapäivänä Tel Avivissa monta tärkeää onnistujaa jatkoaikavoitossa. Israel-jatkoaikavoitossa suurimmat otsikot kuittasi kuitenkin takamiesveteraani Ilari Seppälä, 29, joka on kunnostautunut loppuhetkien ratkaisukoreissa aiemminkin.

24.2.2023 17:40 Susijengi

Ilari Seppälä jatkoajan kultaranne, Susijengi jatkoaikavoittoon Tel Avivissa

Vapautuneesti pelannut Israel otti aloitteen omiin käsiinsä helmikuun MM-karsintaikkunan avausottelussa ja oli tyrmätä suomalaisvieraansa jo lähtötelineisiin. Susijengi löysi kuitenkin intensiteettinsä puolustuspäässä ja jahtasi pelin jatkoajalle, jossa ”Lapuan pehtoori” Ilari Seppälä petasi perättäisillä onnistumisillaan vieraille 95–97 (46–35, 83–83) -trillerivoiton.

24.2.2023 08:52 Susijengi

Max Besselink: ”Tää matka on vasta alussa”

Helsingin NMKY:ssa koripallo-oppinsa saanut ja viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Max Besselink, 20, pelaa tänään perjantaina ensimmäisen arvokisakarsintaottelunsa Susijengin paidassa. Jo pitkään lupauksia herättäneen Besselinkin kokoonpanopaikan taustalla on nousujohteinen tulokaskausi Saksan Bundesliigan BC Göttingenissä.

23.2.2023 17:33 Susijengi

Susijengi ja Israel nimesivät tusinansa perjantain maaotteluun

Susijengi ja Israel ovat vahvistaneet kaksitoistapäiset miehistönsä perjantai-iltapäivän MM-karsintaotteluun. Israel isännöi Susijengiä Tel Avivin Drive In Arenalla perjantaina klo 14.30. Ottelu televisioidaan suorana Nelosella ja Ruudussa.

23.2.2023 10:11 Susijengi

Uudistunut Israel luottaa vanhaan ja hyväksi havaittuun

Israelin maajoukkueen kokoonpanossa on käynyt puhuri sitten marraskuun MM-karsintaikkunan, jolloin joukkue karsiutui ensi syyskesän MM-kisoista. Kaksi viisikollista pelaajia ovat sivussa ja päävalmentaja vaihtunut, mutta tästä huolimatta valmentaja Mikko Larkas odottaa Israelin saapuvan perjantain iltapäiväpeliin omilla vahvuuksillaan.

22.2.2023 10:09 Susijengi

Mikael Jantunen: ”Olen nykyään rennompi pelaajana”

Mikael Jantunen sai koripalloammattilaisuralleen lentävän lähdön voittamalla Belgian mestaruuden sekä Belgian ja Alankomaiden yhteisliigan parhaan kuudennen pelaajan palkinnon Filou Oostendessa. Kuluvalla kaudella Jantunen, 22, on jatkanut tasaista kehityskäyräänsä Italian Serie A:ssa Basket Trevison paidassa.

21.2.2023 09:56 Susijengi

Edon Maxhuni: ”Tavoitteena on ottaa seuraava steppi”

Yksi seurajoukkuekauden 2022-23 suurimpia suomalaismenestyjiä on ollut esikoiskauttaan Saksan Bundesliigassa pelaava Susijengin aloittava pelinrakentaja Edon Maxhuni, 24. Aiemmin ammattilaisurallaan mm. Virossa ja Hollannissa pelannut Maxhuni teki itsestään nimen viime vuoden EM-kisoissa ja on jatkanut Crailsheimissa siitä, mihin Prahassa ja Berliinissä jäi.

20.2.2023 10:55 Susijengi

Elias Valtonen: ”Tuntuu hyvältä pelata korista”

Yhdeksi Susijengin kantavista voimista kuluvalla vuosikymmenellä kasvanut Elias Valtonen, 23, nauttii koripallosta. Euran Veivin kasvatti siirtyi joulukuussa espanjalaisesta Manresasta Saksan Bundesliigan nousijajoukkue Rostock Seawolvesin riveihin, jonka paidassa Euran Veivin kasvatti on vähitellen löytänyt peli-ilonsa.

15.2.2023 11:35 Susijengi

Susijengi viimeiseen MM-karsintaikkunaan lohkovoitto mielessään

Paikkansa Aasian MM-kisoissa jo hyvän aikaa sitten valmistautunut Susijengi kerääntyy sunnuntaina yhteen viimeisen MM-jatkokarsintaikkunan merkeissä. Viimeisessä kahdessa karsintaottelussa kantoina Susijengin kaskessa seisovat ensiksi Israel ja sen jälkeen lohkojohtaja Saksa, joka peittosi suomalaisvieraansa viime marraskuussa.

31.12.2022 14:22 Susijengi

Teneriffan kolmoslinko Sasu Salin: ”Tämä on hyvä paikka olla”

Susijengin kapteeni ja helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 31, sai suotuisien otteluohjelmien ansiosta kokea ammattilaisurallaan tuiki harvinaisen Suomen joulun. Nyt joulu on vietetty ja Sasu on palannut Espanjan liigaan siivittämään joukkuettaan, sarjakärkeä hätyyttelevää Lenovo Teneriffaa kohti uusia urotekoja yhtenä sen kärkipelaajista.

15.11.2022 09:32 Haastattelu

Daniel Dolenc: ”Saksa-pelin jälkeen tarvittiin koko jengin efforttia”

Susijengin riemukkaimpiin onnistujiin maanantai-iltana lukeutunut Daniel Dolenc, 29, teki läsnäolonsa tiettäväksi Viroa vastaan niin hyökkäys- kuin puolustuskorinkin alla. Runsaat kaksi vuotta sitten susidebyyttinsä tehnyt 205-senttinen korinalusrouhija kertoo ottavansa jokaisen maajoukkuekutsun tilaisuudeksi kantaa yhteiseen kekoon ja kehittyä pelaajana.

14.11.2022 21:18 Susijengi

Susijengi rynni ryhtiliikkeen jälkeen Virolta karkuun

Jälleen kerran Viro teki MM-karsintaottelusta Susijengille vaikean, mutta toisen jakson alhosta noustuaan Susijengi hallitsi peliä. Mikael Jantunen säkitti piste-ennätyksensä, Alexander Madsen ja Daniel Dolenc dominoivat korinalustaa ja Sasu Salin säkitti karkumatkan ratkaisuheitot, kun Susijengi nautti 5528-päisen kotiyleisön edessä 91–71 (39-41) -voiton.

13.11.2022 20:25 Susijengi

Susijengi ja Viro vahvistivat maanantain kokoonpanonsa

Lassi Tuovin valmentama Susijengi ja Jukka Toijalan luotsaama Viro ovat nimenneet pelaajatusinansa maanantai-illan MM-karsintaotteluun. Ottelu pelataan Espoo Metro Areenalla klo 18.30 alkaen ja televisioidaan suorana Nelosella klo 18.20 alkaen.

13.11.2022 10:05 Susijengi

Viro juoksee nuorisokaartilla Susijengin kimppuun maanantaina

Jukka Toijalan luotsaama Viro menetti perjantaina mahdollisuutensa selvitä Aasian MM-kisoihin. Joukkueen tähtäimessä on kuitenkin menestys 2020-luvun jälkipuoliskolla, ja lähtee jokaiseen jäljellä olevaan MM-karsintaotteluun kiusaajana, joka härnää, prässää ja juoksee vastustajaltaan jalkoja alta.

12.11.2022 10:59 Susijengi

Susikapteeni Sasu Salin: ”Olen saanut olla ihan samalla tavalla kuin ennenkin”

Sasu Salinin aikakausi Susijengin kapteenina käynnistyi perjantai-iltana maaotteluidenkin osalta, kun EM-pronssimitalisti Saksa peittosi suomalaisvieraana Bambergissa. Tuore kapteeni on nyt selvinnyt tulikasteestaan ja kuvailee ensimmäistä kapteeniviikkoaan pehmeäksi laskuksi luottamustoimeen.

Näytä lisää vastaavia