2.8.2021 21:06 Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien maajoukkueet voittivat Islannin molemmissa otteluissaan Kisakalliossa järjestettävissä Pohjoismaiden mestaruuskisoissa. Molemmat Suomen maajoukkueet ovat täten kahden ottelun jälkeen voittamattomia.
Elmeri Abbey oli vauhdissa, kun Suomi kaatoi Islannin 16-vuotiaiden PM-kisoissa. Kuva: Ville Vuorinen.
16-vuotiaiden poikien maaottelussa nähtiin se tiukempi peli, kun perinteiseen tapaansa sitkeä ja vauhdikas Islanti piti johtoa hallussaan pitkälti ensimmäisen puoliajan. Sudenpennut onnistu tilkitsemään puolustuksensa jo ennen puoliaikaa, mutta lopullisesti johto siirtyi Suomelle kolmannen neljänneksen aikana.
Suomi voitti loppunumeroin 67-76 (37-37).
– Aivan mielettömän siistiä, että on tiukkoja korismatseja, joissa vastakkain on kaksi hyvää joukkuetta, hyviä pelaajia ja hyvää valmennusta. Kyllä tätä on vain ollut ikävä, Suomen päävalmentaja Jyri Lohikoski iloitsi.
– Se ei ollut kaikilta osin kauneinta taikka tehokkainta, mutta varsinkin toisen neljänneksen lopun ja koko kolmannen neljänneksen puolustuspeliin olen tyytyväinen, Lohikoski lisäsi.
Vaikka Suomi osui kakkosensa mainiosti 24/45 (53%), niin kolmosissa (5/20, 25%) ja vapaaheitoissa (13/27, 48%) jäi parannettavaa.
– Pikkaisen tehtiin vaikeaksi homma itsellemme, mutta vastustaja on tähän ikävaiheeseen hyvin urheilullinen ja sitkeä.
Suomen onnistujiin lukeutuivat jälleen ison kaluston Roope Filtness (14/12) ja Olavi Suutela (16/11/4 riistoa), joista molemmille tupla-tuplat olivat toiset laatuaan. Takakentältä taas palloskriinihyökkäystä pyörittivät hienosti Brunel Madzou (9/4/4 riistoa), Elmeri Abbey (11/0) ja Kalle Kuivalainen (10/4/6 syöttöä).
Islannin tehoista vastasivat Brynjar Kári Gunnarsson (22/3) ja Tómas Valur Þrastarson (12/11).
16-vuotiaiden tyttöjen ottelussa Suomi jätti vieraskoreuden Susi Training Centerin ulkopuolelle, kun Sudenpennut tyrmäsi Islannin jättämällä vieraat vain kahteen pisteeseen toisella neljänneksellä.
Vaikka puoliajan jälkeen puntit tasoittuivat pelillisesti, niin voittaja oli jo ratkennut: Suomi vei ottelun murskalukemin 51-97 (12-53).
– Ensimmäiset 25 minuuttia olimme melkoisen ylivoimaisia. Aika lailla onnistuimme niissä asioissa, missä pitikin. Viimeiset 15 minuuttia olivat vaikeat. Kaveri nosti intensiteettiä, meidän intensiteetti laski. Emme pystyneet johtoa enää kasvattamaan, muttei annettu periksikään, Suomen päävalmentaja Jussi Räikkä aloitti.
– Mutta mitäpä siinä, parempia oltiin ja hyvällä ilmeellä tulimme jälleen peliin. Ei voi olla kuin tyytyväinen. Riisuimme Islannin aseista ja hyökkäsimme kohtia koria sekä nopeissä, hyökkäyslevypalloissa että puolen kentän pelitilanteissa. Saimme niitä paikkoja, joita olemme etsimässä.
Ottelun hahmo oli tällä kertaa Fiia Hellsten, joka viimeisteli 13 pistettä, 9 levypalloa ja neljä riistoa 19 minuutissa ja 46 sekunnissa. Hellstenin plus-miinus-lukema oli häikäisevästi +53. Hellstenin lisäksi pisteiden makuun pääsivät Elina Aarnisalo (18/5/3 syöttöä), Elsa Lemmilä (14/9) ja Pauliina Hattula (16/7/4 syöttöä).
– Pauliinan ensimmäinen vaihto meni ihan ohitse. Sieltä tuli aika vihainen nuori nainen vaihtoon, mutta kun hän sai toisen vaihdon, niin hän tuli aivan eri ilmeellä. Jos pelaat huonosti, käyt vaihdossa, tulet takaisin ja pelaat loistavasti, niin sehän voi kuulostaa helpolta, muttei se aina näin ole nuorelle pelaajalle. Hän osoitti, että häneltä se ainakin onnistuu.
Islannilta vastaan pistivät Sara Líf Boama (11/6/3 syöttöä/10 riistoa) ja Hildur Björk Gunnsteinsdóttir (10/4).
Suomen nuorisomaajoukkueet jatkoivat pelejään Tallinnassa pelattavassa Baltic Sea Basketball Cupissa, jossa Sudenpennut pääsi tuulettamaan kolmen voiton päivää Viroa vastaan.
Suomen nuorten maajoukkueet aloittivat taipaleensa maajoukkuevuoden 2023 parissa Tallinnan perinteikkäässä Baltic Sea Basketball Cupissa. Turnauksen avauspäivänä Sudenpennut kellisti Latvian kahdesti neljästä ottelusta.
Suomi menestyi myös 16-vuotiaiden PM-kisoissa. Tytöt varmistivat mestaruuden, kun he voittivat Islannin 74-54. Pojat olivat hopealla ja voittivat päätöspelissä Islannin 93-83.
Alle 18 vuotiaiden PM-kisoista Suomeen tuli kultaa sekä hopeaa. Pojat kukistivat päätöspelissään Islannin 100-62 ja painelivat mestaruuteen puhtaalla pelillä. Tytöt varmistivat kakkossijan Islantia vastaan 68-58.
16-vuotiaiden maajoukkueiden pelit jatkuivat Viroa vastaan. Molemmat joukkueet onnistuivat kaatamaan etelänaapurin. Tytöt hoitivat oman ottelunsa 73-55. Pojat karkasivat Virolta heti kättelyssä ja ottivat murskavoiton 93-61.
Alle 16-vuotiaiden maajoukkueet ottivat turnauksen toiset voittonsa. Päivän aikaisemmassa ottelussa poikien joukkue nappasi voiton 69-61. Tytöt puolestaan hoitivat oman ottelunsa 53-42. Molemmat joukkueet ovat hyvin mitalitaistelussa mukana.
PM-kisoissa Suomen 16-vuotiaat pojat taistelivat hienosti Ruotsia vastaan, mutta joutuivat lopulta poistumaan tappio niskassaan, kun länsinaapuri oli parempi 67-63. Tytöt hallitsivat omaa otteluaan pitkään, mutta lopulta Ruotsi nousi voittoon 56-55.
Sudenpennut avasivat PM-kisaurakkansa Tanskaa vastaan. Tytöt hoitivat oman ottelunsa lukemin 64-43. Pojat puolestaan järjestivät todellisen trillerin. Päätössummerin soidessa tulostaululla komeili Suomen voittolukemat 71-69.
Kisakallion Susi Training Centerissä pelataan Pohjoismaiden mestaruudesta 2022 keskiviikosta 29.6. sunnuntaihin 3.7. Joukkueet on nyt valittu neljässä eri ikäluokassa ja Sudenpentujen päävalmentajat ovat antaneet ennakkokommenttinsa.
Kisakallion Susi Training Centerissä pelataan alle 16- ja 18-vuotiaiden Pohjoismaiden mestaruudesta 29.6.-3.7.2022. Viiteen päivään mahtuu suomalaisnäkökulmasta kaksi kohokohtaa kotiyleisölle: torstain Ruotsi-ottelut ja lauantainen neljän ottelun putki Susi Training Centerin ykköskentällä.
Sudenpennut huuhtoi tuplana kultaisia mitaleja 16-vuotiaiden Pohjoismaiden mestaruuskisoissa, Kisakallion Susi Training Centerissä. Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien maajoukkueet voittivat jokaisen PM-kisojen ottelunsa, kun päätöspeleissä Sudenpennut kaatoi Viron kahdesti.
16-vuotiaiden Pohjoismaiden mestaruuskisoissa Suomen voittokulku sai jatkoa, kun Sudenpennut selätti Ruotsin sekä tytöissä että pojissa. Suomen molemmat maajoukkueet ovat edelleen voittamattomia PM-kisoissa, kun huomenna pelataan viimeiset ottelut.
Kisakallion Susi Training Centerissä pelattavissa 16-vuotiaiden Pohjoismaiden mestaruuskisoissa Sudenpentujen voittokulku sai jatkoa kolmantena ottelupäivänä, kun Suomi päihitti tytöissä ja pojissa Tanskan.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien Pohjoismaiden mestaruuskisat pyörähtivät käyntiin tänään Kisakallion Susi Training Centerissä. Sudenpennut kaatoi Norjan kahdesti murskalukemin.
Suomen alle 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien maajoukkueet Kisakalliossa 31.7.-5.8. pelattaviin Pohjoismaiden mestaruuskisoihin on valittu. Sudenpennut aloittaa pelinsä sunnuntaina.
Alle 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien Pohjoismaiden mestaruuskisat alkavat viikonloppuna Kisakallion Susi Training Centerissä. 31.7.-5.8. pidettävien PM-kisojen osallistujina nähdään Suomen lisäksi Norja, Ruotsi, Tanska, Viro ja Islanti.
Alle 16- ja 18-vuotiaiden nuorten Pohjoismaiden mestaruudet ratkotaan Kisakalliossa, Lohjalla 4.-7.8.2020. Nelipäiväisten PM-kisojen osallistujina nähdään Suomen lisäksi Tanska, Islanti ja Viro.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue pelasi menestyksekkään viimeisen harjoitusmaaottelun ennen A-divisioonan EM-kisoja pieksemällä Kreikan Susi Training Centerissä 69-64 (31-29). 16-vuotiaiden poikien maajoukkue hävisi B-divisioonan EM-kisoissa Ukrainalle.
Suomen 20-vuotiaiden naisten maajoukkue päihitti harjoitusmaaottelussa kotikentällään jo toistamiseen Turkin, kun Pasilan urheiluhallissa Sudenpennut voitti 74-70 (27-29). Suomen 16-vuotiaat tytöt ja pojat taas hävisivät vieraskentillä Latvialle.
Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue pääsi tuulettamaan Pohjoismaiden mestaruutta Susi Training Centerissä, kun Sudenpennut voittivat päätösottelussa Islannin 79-53 (27-23). 16-vuotiaissa pojissa Islanti karkasi päätösneljänneksellä ulottumattomiin.