Sotungin lukion urheilulinjalla mahdollisuus koripallon aamuharjoitteluun

14.2.2024 12:30 Lukio sijaitsee Hakunilan urheilupuiston vieressä, upeiden liikuntamahdollisuuksien keskellä. Sotungin lukio on luonut koripallolle ja urheiluvalmennukselle erinomaiset olosuhteet ja laajan opintotarjonnan.

Aamuvalmennus

Urheilulinjalaiset osallistuvat urheiluvalmennuksen opintojaksoille, jotka on tarkoitettu säännöllisesti ja tavoitteellisesti urheilulajia harrastavalle opiskelijalle. Tarjoamme kehityshaluisten nuorten urheilijoiden käyttöönammattivalmentajiemme osaamisen, erinomaiset olosuhteet ja harjoitusaikaa seurassa tapahtuvan harjoittelun lisäksi ja tueksi.

Aamuvalmennukselle on varattu viikko-ohjelmassa oma kiinteä aikansa kolme kertaa viikossa (ti, ke ja pe aamuisin). Tämä antaa urheilua ja liikuntaa harrastaville opiskelijoillemme mahdollisuuden oman harjoittelunsa ja opintojensa järkevään yhdistämiseen.

Koripallon aamuvalmennuksesta vastaa huippukoripallovalmentajatutkinnon suorittanut (HKVT) Sami Saarikoski. Aamuharjoittelu sisältää sekä lajiharjoittelua että fysiikkavalmennusta.

Muu opintotarjonta

Opintotarjonnassamme on tällä hetkellä urheiluvalmennuksen lisäksi vuosittain tarjolla useita erilaisia liikunnan opintojaksoja. Muita painopistealueita Sotungin lukiossa ovat kansainvälisyys sekä koulumme yhteydessä toimiva etälukio, joka mahdollistaa joustavat opetusjärjestelyt opiskelijoillemme.

Hakuohjeet

Sotungin lukioon haetaan toisen asteen yhteishaussa 20.2. – 19.3.2024 klo 15.00 mennessä. Voit hakea Sotungin lukiossa sekä yleislinjalle, ettäurheilulinjalle. Myös yleislinjalle valitut opiskelijat voivat osallistua aamuvalmennukseen koripallossa, jos harrastavat sitä seurajoukkueessa.

Urheilulinjan valintaperusteet löydät Sotungin lukion kotisivuilta tästä linkistä.

Yleislinjalle opiskelijat valitaan peruskoulun päättötodistuksen lukuaineiden keskiarvon perusteella.

Lisätietoja koripallon aamuvalmennuksesta:
Valmentaja
Sami Saarikoski
040 5364313
sami.saarikoski2@eduvantaa.fi

Rehtori
Esa Partanen
0400 633 865
esa.partanen@vantaa.fi

 
17.5.2018 10:55 Seura tiedottaa

Go Time Athletics, GTA, aloittaa kesäharjoittelun!

Tavoitteena on muodostaa harraste- ja kilpajoukkueet A- ja B- ikäisille pojille Helsinkiin ja Vantaalle, kesän ajan Helsingin ja Vantaan ryhmät harjoittelevat yhdessä. Toiveena olisi myös saada ryhmä A- ikäisille tytöille.

15.9.2017 Eteläinen alue

Tapiolan Hongan syyslomaleiri

Tapiolan Honka järjestää koulujen syyslomalla koripalloleirin 2006–2012 syntyneille junioreille. Leiri järjestetään tiistaista torstaihin 17.–19.10. ja se on avoin kaikkien seurojen junioreille. Leirin harjoitukset pidetään Honkahallilla.

19.1.2017 Eteläinen alue

Sukkana Sisään -joukke etsii uusia naispelaajia

Sukkana sisään on entisistä junnutähdistä kasattu, muutamalla aikuisaloittelijalla vahvistettu naisten koripallojoukkue. Tavoitteena on pitää hauskaa, nostaa kuntoa ja oppia pelaamaan hyvännäköistä peliä. Lisää pelaajia kaivataan.

18.1.2017 Eteläinen alue

HNMKY järjestää suosittuja taitotreenejä myös kevätkaudella 2017

Ilmoittautuminen kevätkauden taitotreeneihin on nyt avattu! Taitotreenejä järjestetään kevätkaudella 2003-2008 syntyneille koriksesta innostuneille ja motivoituneille junioreille seurasta riippumatta.

14.12.2016 Eteläinen alue

LePy järjestää ilmaisen koriskoulun kaikenikäisille 4.1.2017

Leppävaaran Pyrintö järjestää ilmaisen koriskoulun 4.1.2017 Lintumetsän koululla. Mukaan ovat tervetulleita kaikki koriksesta kiinnostuneet aloittelevat tytöt, pojat sekä aikuiset naiset ja miehet.

15.5.2016 Eteläinen alue

Tikkurila-Seuran ensi kauden päävalmentajat valittu ja kesäharjoittelu käynnistyy

Tikkurila-Seura TikS ry:n toiminta on keskittynyt tyttöjen ja naisten koripalloiluun Itä-Vantaalla Tikkurilan alueella jo usean vuosikymmenen ajan. Seura tarjoaa koripalloharrastuksen pienten lasten kerhotoiminnasta aina harraste- ja kilpakoripalloon saakka.

2.5.2012 Korisleirit

HNMKY:n kansainvälisellä kesäleirillä huippuvalmentajat Italiasta

Helsingin NMKY järjestää kaikkien seurojen pelaajille avoimen kansainvälisen leirin Malmilla. Leiriajankohta on su 17.6. - ke 20.6. ja leiri on tarkoitettu pelaajille, jotka ovat motivoituneita kehittämään omia koripallotaitojaan ja urheilullisuuttaan. Leiri on suunnattu 1998-2001 -syntyneille tyttö- ja poikapelaajille ja leirille pääsevät pelaajat valitaan erikseen.

10.4.2012 Eteläinen alue

Sykki järjestää katukoristurnauksen Helsingissä 20.5.

Helsinkiläinen koripalloseura Sykki järjestää tänä keväänä katukoristapahtuman jo viidettä kertaa. Turnaus järjestetään sunnuntaina 20.5.2012 klo 12-16 Etelä-Haagassa SYK:n pihalla osoitteessa Isonnevantie 8.

12.3.2012 Korisleirit

Sykki järjestää päiväleirejä kesällä

Helsinkiläisseura Sykki järjestää tulevana kesänä jälleen suositut Day Campit kesän aluksi ja päätteeksi. Leirien tukikohtana toimii Pikku-Huopalahden ala-aste Helsingissä. Leirit ovat avoimia kaikille, seurasta riippumatta.

7.2.2012 Junioriturnaus

Sherwoodin Iloinen Mikroturnaus Keravalla 5.5-6.5.2012

Keravan Kori-80 järjestää vuosittaisen Sherwoodin Iloisen Mikroturnauksen 5.-6.5.2012. Turnauksessa on sarjat sekä poika- että tyttöjoukkueille ikäluokissa 2002, 2003 ja 2004.

Näytä lisää vastaavia