Seurauutisia #49: Lahti Basketball Junioreista uusi Tähtiseura

21.12.2020 08:20 Lahti Basketball Junioreille myönnettiin 15.12.2020 lasten ja nuorten Tähtiseura-status osoituksena laadukkaasti toteutetusta seuratoiminnasta. Seurasta tuli 14. koripalloseura, joka sai Tähtimerkin.

Tähtiseura-ohjelma on Olympiakomitean ja lajiliittojen yhteinen laatuohjelma, joka kehittää ja tukee suomalaisen urheilun keskeistä vahvuutta, seuratoimintaa. Tähtikuviossa jokainen voi urheilla ja liikkua omalla tasollaan ja kohti omia tavoitteitaan. Tähtimerkki on myös lupaus laadusta nykyisille ja uusille jäsenille, sekä heidän lähipiirilleen ja tukijoille.

Tähtimerkki on Olympiakomitean ja Koripalloliiton myöntämä tunnus urheiluseuralle, joka täyttää määritetyt laatutekijät kohderyhmänsä osalta.

Lahti Basketball Junioreiden toiminnanjohtaja Jimi Koskinen on iloinen lahtelaisseuran saamasta tunnustuksesta.

- Fiilikset ovat koko seurassa erittäin korkealla valinnasta. Meillä muutaman vuoden ajan ovat olleet jäsen- ja pelaajamäärät kovassa kasvussa. Halusimme turvata sen, ettei toiminnan laatu ala kasvun myötä tippumaan. Se oli päällimmäinen ajatus Tähtiseura-statuksen saavuttamisesta. 

- Mielestäni seuroille on elintärkeää, että sillä on yhteiset toimintatavat niin kentällä kuin etenkin sen ulkopuolella. Aloimme pohtia nuoren seuramme arvomaailmaa – emme vain sutaisseet arvoja ylös, vaan kysyimme niitä kaikilta toiminnassa mukana olevilta. Siitä muodostui se, millainen seura me haluamme olla, Koskinen avaa.

Koskisen mukaan Tähtiseura-ohjelma on paitsi avannut silmiä omaa toimintaa kohtaan, mutta myös konkreettisesti auttanut seuraa toimimaan yhteisten pelisääntöjen myötä.

Kuva: Sellekhanks
Kuva: Sellekhanks

- Meillä on nyt entistä selkeämpi vuosikello ja pelaajanpolku, joka kattaa aina kaksivuotiaista aikuisiin asti. Lisäksi saimme kasattua toimintakäsikirjan, josta löytyy vastaukset helposti eikä asiat ovat vain ihmisten mielissä tai sähköposteissa. Kävimme esimerkiksi kriisiviestintää läpi ennen viime kevättä – ja kun korona iski, emme olleet hätä kädessä, vaan meillä oli selkeä viestinnällinen linja välittömästi.

- Tietyllä tapaa punainen lanka on ollut myös valmennuksen ja käytännön harjoittelun puolella. On tärkeää, että saadaan iso valmentajamäärä toimimaan yhdessä saman punaisen langan eli lahtelaisen koriksen suuntimalla tiellä, Koskinen kertoo.

Koskinen haluaa kiittää kaikkia projektissa mukana olleita henkilöitä. 

- Lukuisat henkilöt ovat olleet tässä mukana, ei kukaan yksittäinen pysty tekemään tai päättämään näin tärkeistä asioista. Kiitos koko seuralle sekä erityiskiitos Daniel Sartipille, joka teki opinnäytetyön tästä ja auttoi meitä tosi paljon. Hän teki niitä juttuja, johon resurssimme eivät olisi riittäneet: hän jaksoi pöyhiä asioita ja käydä arvokeskusteluita seuran sisällä. Suosittelen kaikkia tutustumaan tähän opinnäytetyöhön.

Lahti Basketball Juniorit on ollut murroksen harjalla. Seura vaihtoi imagonsa edustusjoukkueen brändin alle ja lisäksi tyttökoriksen lahtelainen erikoisseura SB-Girl yhdistyi seuraan. Parhaillaan koko lahtelainen juniorikoripallo on turvallisesti yhden seuran alla.

- Olemme luoneet nyt hyvän pohjan ja paljon kauniita asioita on kirjattu. Tärkeintä on saada kuitenkin kaikki siirrettyä käytäntöön. Haluan, että Tähtiseuran arvot näkyvät niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin selkeinä, Koskinen näkee.

 

Lahti Basketball Juniorit sai Tähtiseuratyöstään Päijät-Hämeen myöntämän Olympiakomitean alueellisen Tähtiseura-stipendin. Lisäksi jyväskyläläinen HoNsU palkittiin Tähtiseura-kannustuspalkinnolla. Koripalloliitto onnittelee palkittuja.

Daniel Sartipin opinnäytetyö: https://www.theseus.fi/handle/10024/336367

Lue lisää Koripalloliiton Tähtiseurasivuilta >

 

 
15.1.2021 08:25 Seurauutinen

Seurauutisia #50: Tapiolan Honka on nyt myös aikuisten seuratoiminnan Tähtiseura

Espoolaisseuralle myönnettiin 13.1. punainen aikuisten Tähtiseura-status osoituksena laadukkaasti toteutetusta aikuisten liikunnan seuratoiminnasta. Hongasta tuli ensimmäinen koripalloseura, jolla on status niin lasten ja nuorten sekä aikuisten puolella.

24.3.2023 16:00 Seurat

Parempaa korista -webinaarissa aiheena psyykkinen hyvinvointi lasten ja nuorten urheilussa

Kevään ensimmäinen Parempaa korista -webinaari järjestetään 18.4., jolloin aiheen keskiössä ovat lapset ja nuoret psyykkisen hyvinvoinnin näkökulmasta.

13.2.2023 09:00 Koripalloliitto tiedottaa

Korisbuumi jatkaa kasvuaan: koripallo toista vuotta peräkkäin uuteen lisenssiennätykseen

Suomalaisessa koripallossa on jälleen tehty uusi lisenssiennätys. Tällä kaudella lajissa on nähty harrastajia lajin ennätysmäärä, kun lisenssimäärässä ylitettiin aiempi, viime vuonna tehty lisenssiennätys.

1.12.2022 10:25 Juniorivalmennusverkosto

Haku vuoden 2023 juniorivalmennusverkostoon käynnistynyt

Lasten ja nuorten koripallovalmennukseen keskittyvän juniorivalmennusverkoston viides toimintavuosi alkaa tammikuussa 2023. Haku verkostovalmentajaksi on käynnistynyt.

8.4.2022 09:30 Seurauutinen

Seurauutisia #67: Liikunnan aluejärjestöt jakavat kesätyöllistämistukea urheiluseuroille

Nuorten kesätoiminnan ja kesätyömahdollisuuksien lisäämiseksi liikunnan aluejärjestöt tukevat nuorten toimintaa järjestävien kesätyöntekijöiden lyhytaikaista palkkaamista. Nuoreksi määritellään tukihaussa 15–29-vuotiaat.

10.3.2022 10:26 Pelaajat

Suuri lasten ja nuorten harrastusvertailu: Koripallo on edullisin joukkuelaji

Verkkopalvelu VertaaEnsin.fi teki laajan lasten ja nuorten harrastusten kustannusvertailun, jossa vertailtiin yhtätoista suosittua liikuntaharrastusta pääkaupunkiseudulla. Vertailussa laskettiin harrastuksien vuosikustannukset ikäryhmän ja panostustason mukaan. Koripallo oli vertailussa halvin joukkuelaji.

1.11.2021 08:47 Yhteistyökumppanit

We deliver -rahaston haku on käynnistynyt – hae 28.11. mennessä

Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo kahdeksannen kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaihin 28.11. mennessä.

19.10.2021 08:56 Koripalloliitto tiedottaa

Paluu korisarkeen etenee rohkaisevalla tahdilla – harrastajat ja katsojat löytäneet tiensä takaisin

Alkukauden lisenssi- ja katsojatilastot ovat rohkaisevaa luettavaa koripalloperheelle. Lisenssimäärät ovat palanneet samalle tasolle kuin ennen koronapandemiaa, ja yleisö on löytänyt myös takaisin liigakatsomoihin.

16.9.2021 14:22 Yhteistyökumppanit

We deliver -rahasto jakoi ennätysmäärän stipendejä

Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakoi syyskuussa 110 stipendiä vähävaraisien perheiden koripallon harrastamisesta aiheutuvien kulujen kattamiseen.

1.7.2021 08:14 Pelaajat

Koriskauden 2021-22 lisenssit myynnissä

Koripallokausi 2021–2022 käynnistyi virallisesti 1.7.2021 ja samalla käynnistyi uuden kauden lisenssien myynti.

6.5.2021 10:06 Seurauutinen

Seurauutisia #55: Seuratoiminnan kehittämistukea myönnettiin viidelletoista koripalloseuralle

Opetus- ja kulttuuriministeriö jakaa vuosittain tukea seuratoiminnan kehittämiseen. Vuonna 2021 tukea sai peräti 15 seuraa koripallotoiminnan järjestämiseen.

16.11.2020 10:00 Seurauutinen

Seurauutisia #48: Seuratoiminnan kehittämistuen haku on avattu

Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2021 haku on käynnissä 13.11.-18.12.2020. Seuratukea haetaan Suomisport-palvelun kautta.

22.9.2020 09:03 Koripalloliitto tiedottaa

Koripallon lisenssitutkimus: Kasvupotentiaalia löytyy, vaikka väestöennuste haastaa lajin tulevaisuudessa

Koripalloliiton laajassa lisenssiselvityksessä tutkittiin lukuja drop out -ilmiön takaa. Lisäksi lisenssilukuja verrattiin Tilastokeskuksen julkaisemiin lukuihin väestörakenteesta ja piirrettiin lajin tulevaisuuden näkymiä pohjautuen väestömuutoksen ennusteisiin.

13.12.2019 13:15 Seurauutinen

Seurauutisia #31: Susi Campus tarjoaa pelaajille ja opettajille ammattilaisten vinkkejä koripalloharjoitteluun

Tiesitkö Susi Campus -nettipalvelun olemassaolosta? Susi Campuksen ideana on tarjota lapsille, nuorille, opettajille sekä valmentajille tietoa ja käytännön vinkkejä koripalloharjoitteluun - kootusti yhdestä paikasta. Susi Campus toimii myös Koripalloliiton valmentajakoulutuksen oppimisympäristönä.

18.11.2019 09:16 Seurauutinen

Seurauutisia #29: Seuratoiminnan kehittämistuen haku on avattu

Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2020 haku on käynnissä 12.11.-17.12.2019. Seuratukea haetaan Suomisport-palvelun kautta.

22.10.2019 09:45 Seurauutinen

Seurauutisia #27: Seuratuen haku lähestyy – valmistaudu hakuun

Haku seuratoiminnan kehittämistukeen käynnistyy 12.11.2019 ja päättyy 10.12.2019 klo 16:15. Hakuprosessin tueksi Liikunnan aluejärjestöt järjestävät Seuratuki-infoja. Hakuun voi valmistautua jo etukäteen mm. päivittämällä yhdistysrekisteriotteen.

5.9.2019 16:55 Seurauutinen

Seurauutisia #22: Et ole yksin -materiaaleja seurojen käyttöön

Ennaltaehkäisy on keskeisessä asemassa epäasiallisen käytöksen vähentämisessä. Väestöliitto on koonnut kattavan paketin erilaisia materiaaleja, jotka on nyt julkaistu ja vapaasti seurojen käytössä.

22.8.2019 13:41 Seurauutinen

Seurauutisia #18: Seurasydän-kampanja käynnistyy syyskuussa

Suomalaisissa urheiluseuroissa on yli miljoona liikkujaa, urheilijaa ja toimijaa. Seuroissa on vahvaa yhteisöllisyyttä, joka halutaan tuoda esiin Olympiakomitean koordinoimassa koko syksyn käynnissä olevassa Seurasydän-kampanjassa.

25.1.2019 12:58 Seurauutinen

Seurauutisia #2: Koripalloliitto hakee pilottiseuroja Et ole yksin -hankkeeseen

Et ole yksin on Väestöliiton ja urheilun yhteishanke, jonka tarkoituksena on ennaltaehkäistä ja vähentää kiusaamista, seksuaalista häirintää ja kaikenlaista väkivallan kokemuksia urheilussa. Eri lajien pilottiseurat toimivat suunnannäyttäjinä ja saavat käyttöönsä ohjeita sekä koulutuksia. Ilmoita seuranne mukaan 1.2. mennessä.

11.1.2019 18:27 Susijengi

Tule tekemään Susijengin MM-karsintaottelua – vapaaehtoisten haku käynnissä

Miesten koripallon MM-karsintaottelu Suomi–Ranska pelataan torstaina 21.2.2019 Espoo Metro Areenalla. Iloiseen ja osaavaan vapaaehtoisten joukkoon haetaan nyt uusia vapaaehtoisia. MM-karsintaottelun järjestämisessä tarvitaan noin 100 vapaaehtoista erilaisiin ottelu- ja tapahtumatoteutuksen tehtäviin. Hakuaikaa on 27.1. saakka.

Näytä lisää vastaavia