15.3.2023 11:40 Salon Vilpas ja päävalmentaja Jussi Savolainen ovat sopineet vuoden jatkosopimuksesta. 36-vuotias Savolainen aloitti Vilppaan päävalmentajana viime kesänä ja hän luotsasi ensimmäisellä kaudellaan Vilppaan pudotuspeleihin.

Kuva: Ville Vuorinen
Jatkosarjaa on jäljellä kahden ottelun verran ja Vilpas taistelee parhaillaan pudotuspelien kotiedusta.
- Ensimmäinen kausi Korisliigan päävalmentajana on ollut opettavaista aikaa Jussille monella tapaa ja mielestämme hän on ansainnut omalla ja staffin työllä itselleen jatkosopimuksen. Jokaiselle valmentajalle tulee kauden aikana ylä- ja alamäkiä, jotka antavat työkaluja siihen valmentajan omaan työkalupakkiin. Jussi on saanut tästä kaudesta hyvää oppia ja on varmasti ensi kaudella entistä valmiimpi päävalmentajan vaativaan pestiin, toteaa Vilppaan toiminnanjohtaja Sami Toiviainen seuran tiedotteessa.
Vilppaan kausi alkoi hyvän harjoituskauden jälkeen vaisusti ja lokakuun saldo oli vain kaksi voittoa ja viisi tappiota. Otteet paranivat marraskuussa (4/1) ja myös joulukuu (4/2) sujui voittopuolisesti. Paikka ylemmässä jatkosarjassa varmistui kaksi kierrosta ennen päätöstä ja tällä hetkellä Vilpas taistelee sijalla kolme (15/15), kun jatkosarjaa on jäljellä kaksi ottelua.
- Hienoa, että saatiin sovittua jatkosta jo nyt. Oma tavoitteeni kauteen lähdettäessä oli, että kykenen auttamaan sekä kehittämään joukkuetta ja tekemään koviakin päätöksiä. Kausi on ollut vuoristoratamainen, muuttujia on ollut paljon ja virheitäkin on tullut tehtyä, mutta tämä kaikki on opettanut erittäin paljon ja näyttänyt miten eri asioiden kanssa on parasta toimia. Vielä on ratkaisupelit jäljellä ja tulemme antamaan kaikkemme, jotta menemme mahdollisimman pitkälle. Vilppaan organisaatiossa on hyvä toimia valmentajana ja Salohallissa on aina hyvä tunnelma fanien toimesta. Kiitos siitä seuralle sekä kannattajille. Seuraavaan kauteen on varmasti helpompaa lähteä, kun on yksi kausi Korisliigan päävalmentajana takana. Töitä tehdään jo ensi kauttakin ajatellen, mutta pääfokus on luonnollisesti tässä kaudessa ja sen lopettamisessa vahvasti, Savolainen kommentoi.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.