Reetta Piipari Yhdysvaltoihin vanhan lukiojoukkueensa valmentajaksi

13.6.2016 Päättyneellä kaudella pelaajana Kouvolan Kouvot Naisten Korisliigaan johdattanut Reetta Piipari, 36, aloittaa syksyllä Minster High Schoolin tyttöjen koripallojoukkueen päävalmentajana. Piipari on yksi Suomen kaikkien aikojen meritoituneimmista naispelaajista.

Reetta Piipari siirtyy valmentamaan Yhdysvaltoihin Minster High Schoolia. Kuva: Francois Perthuis.

Piipari voitti samassa koulussa Ohion osavaltion mestaruuden vuonna 1998 ja seuraa tehtävässään Nann Stechchultrea, joka toimi valmentajana jo silloin, kun Piipari pelasi joukkueessa.

Tästä eteenpäin Piipari pelasi pelaajaurallaan neljä menestyksellistä kautta Xavierin yliopistossa, neljä vuotta Espanjan pääsarjassa ja yhteensä 11 kautta Naisten Korisliigassa. Piipari kävi myös WNBA-joukkue Washington Mysticsin try out -tilaisuudessa keväällä 2003
 

– Omien kouluvuosien jälkeen minulla on ollut lämpimät välit vanhaan kouluun päin. Maalis-huhtikuussa entinen valmentaja sanoi itsensä irti ja oli yhteydessä minuun. Hain sitten paikkaa ohjeistetusti ja tulin yllättäen valituksi, Piipari kommentoi.
 

Piipari on voittanut urallaan yhden Suomen mestaruuden ja juhlinut Cup-voittoa kahdesti. Naisten maajoukkuepelejä Piiparille on kertynyt peräti 112 keskiarvolla 10,3 pistettä ottelua kohden. Päättyneellä kaudella Piipari johdatti Kouvolan Kouvot Naisten Korisliigaan.
 

– Olen pelaamisen ohella valmentanut junnupuolella, joten valmentamisura pelaamisen jälkeen on aina ollut mielessä. Tämä oli niin hyvä tarjous, että pelaaminen loppuu ainakin toistaiseksi.
 

Henkilöt

 
17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:38 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimies palasi Saksaan voittamaan mestaruuden

Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

26.9.2025 21:06 Susijengi

Miikka Muurinen Euroliigan Partizan Belgradiin

Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.

26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

Näytä lisää vastaavia