8.12.2021 20:44 Miesten Korisliiga-illan voitot menivät Tampereen Pyrinnölle, Kauhajoelle, Kouvoille ja Kataja Basketille.

Osku Heinonen ratkaisi voiton vauhdista heitetyllä kolmosellaan. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Tampereen Pyrintö tiedotti ennen illan ottelua tähtipelaaja Topias Palmin käyttäneen ulkomaan optionsa ja poistuneen seuran vahvuudesta, mutta menetyksestä huolimatta joukkue osoitti pärjäävänsä. Pyrintö taivutti kotikentällään KTP-Basketin tiukoin luvuin 78–75.
Pelin perusteella vaikutti siltä, että oven käydessä taidon tilalle on saatu taitoa. Uunituore vahvistus Ike Smith nimittäin pisti heti debyytissään tuulemaan ja tilastoi 23 pistettä ja yhdeksän levypalloa.
Smithin lisäksi edukseen erottui myös Osku Heinonen, joka paukutti sisään puolet kahdeksasta kaukoheittoyrityksestään ja kerrytti taululle 17 pistettä. Heinonen villitsi Pyynikin yleisön erityisesti viskatessaan loppusummerin soidessa ilmaan ottelun voittaneen kolmosen. Vauhdista heitetyt pisteet käänsivät tasan olleen ottelun Pyrinnön hyväksi ilman jatkoerän tarvetta.
– Ensimmäinen ajatukseni oli vain ajaa kohti koria ja toivoa, että joku rikkoo. Mutta kun vilkaisin kelloa, tajusin, että aikaa on siihen liian vähän. Päätin roiskaista sinnepäin, ja tällä kertaa sattui menemään, Heinonen sanaili Ruudun haastattelussa.
KTP:n paras pistemies oli Antwon Lillard 17:llä.
Miesten Korisliigan erikoisjyrät Kauhajoki ja Helsinki Seagulls ovat vaihdelleet keskenään sarjataulukon kärkipaikkaa varsin tiuhaan, mutta muilla ei vielä ole ollut ykköspallille asiaa. Voittaessaan illan ottelunsa Kobria vastaan 91–73 Kauhajoki kaivoi jälleen tiensä korkeimmalle huipulle.
Marraskuun Valopilkuksi valittu Rene Rougeau jatkoi voitossa varmoja otteitaan. Rougeau tilastoi 24 pistettä ja pyöreät kymmenen koriin johtavaa syöttöä. Erinomaisia esityksiä nähtiin myös 18 pistettä ja seitsemän levypalloa merkkauttaneelta Lee Skinneriltä sekä 11 pistettä ja viisi levypalloa keränneeltä Joona Hakamaalta.
– Tänään tuli aika paljon vapaita heittopaikkoja, ja pääsimme aika vapaasti leikkaamaan korille, kommentoi Hakamaa ottelun jälkeen.
Kobrien isoin pistesaldo nähtiin Christian Lutete IV:ltä, jonka tulos oli 26.
Vaikka ykköspaikalle ei muita ole aikoihin päästetty kuin Kauhajoki ja Seagulls, Kouvot hengittää nyt molempien niskaan entistä lähempänä. Kun kouvolalaisjoukkue nappasi vierasvoiton Lahti Basketballista luvuin 106–103, heidän voittotilinsä nousi 11:een ja näin ollen tasalukemiin Seagullsin kanssa.
Lahden riveissä ei ainakaan esiintynyt epäselvyyksiä siitä, kenen kautta pallo kulkee. Hävinneen joukkueen kovimmat tilastot kaikissa pääkategorioissa nähtiin Antonio Ballaradilta, jolle merkittiin lopulta 30 pistettä, 15 levypalloa ja kuusi syöttöä.
Kouvojen riveissä onnistumiset jakautuvat hieman tasaisemmin. Amir Hinton kirjautti 31 pistettä, Tuomas Hirvonen neljä syöttöä, ja Isiah Osborne seitsemän levypalloa – 27 pisteensä lisäksi.
– Oli yleisöön menevä peli, jos ei mitään muuta. Uskoimme, että levypallot tulisivat ratkaisemaan tämän pelin. Olimme kuitenkin väärässä. Hyökkäämisemme ratkaisi tämän pelin. Teemme hyvin koreja, ja silloinkin, kun pitäisi heittää vapari ohi, niin sekin menee sisään, totesi Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen.
Korisliigan toiseksi ja kolmanneksi viimeisen joukkueen välinen taisto päättyi korkeammin sijoittuneen hyväksi. Kataja Basket paransi voittosaldonsa viiteen voittaessaan Bisons Loimaan 82–74. Bisonsilla on kauden 14 ottelusta voittoja koossa vasta kolme.
Katajan pistesankarina ottelussa nähtiin Nicholas Griffin, joka keräsi niitä yhteensä 23. Myös Rahlir Hollis-Jeffersonilta nähtiin tasaisen varma esitys, sillä tilille kertyi kymmenen pistettä ja yhdeksän levypalloa.
– Pelasimme kaikki kovaa ja yhtenäisesti täydet 40 minuuttia, Hollis-Jefferson kommentoi.
Bisonsin isoimmat pistesaldot, 20 per pää, nähtiin Zach Thomasilta ja Cortez Edwardsilta.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.