25.2.2023 18:52 Naisten Korisliigassa pelattiin kolme ottelua. Ylemmässä jatkosarjassa voittoon ylsi Pyrintö. Alemman jatkosarjan puolella pisteitä nappasivat Vimpeli sekä Kouvottaret.
Tera Reed onnistui Pyrinnön voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Kovassa vireessä oleva EBT sai vieraita Tampereelta. Pyrintö oli toipunut keskiviikon tappiosta ja katkaisi EBT:n voittoputken 93-80.
Ottelu eteni tasaisena aina päätösjaksolle asti. Se oli täysin vieraiden näytöstä, kun se onnistui tekemään espoolaisten hyökkäämisen hankalaksi. Pyrintö vei jakson lopulta 25-10 ja nappasi tärkeät sarjapisteet.
Tera Reed 25/15 urakoi tupla-tuplan arvoisesti. Reili Richardson säesti 22 pisteellä. EBT:stä Sierra Moore sai kasaan 27 pistettä ja 15 levypalloa.
Voitolla Pyrintö nousi 24 sarjapisteeseen ja on neljäntenä. EBT:llä on kasassa 36 pistettä ja sarjan kakkospaikka on jo varmistettuna.
Alemmassa jatkosarjassa toisena oleva Vimpelin Veto sai vieraakseen HBA-Märskyn. Kotijoukkue kerrytti pistetiliään, kun voitto kirjattiin sille 79-64.
ViVe otti ottelussa hallinnan itselleen ensimmäisen puoliajan hienon pelin ansiosta. Se piti vieraiden hyökkäyspelaamisen kurissa ja johti puolivälissä 19 pisteellä. HBA sai jälkimmäisellä puolikkaalla kaunisteltua lukemia, mutta Vimpelin voittoa se ei onnistunut uhkaamaan.
Kristina King pussitti 25 pistettä ja keräsi seitsemän levypalloa. Alexandra Wittinger oli korinalustan kuningatar 17 pisteellä ja 20 levypallolla. Elina Aarnisalo pussitti Märskylle 23 pistettä.
Vimpeli kasvatti pistesaaliinsa 24 pisteeseen. Sen pudotuspelipaikka on varma. HBA on tällä hetkellä 12 pisteessä. Joukkueella on neljä pistettä matkaa viimeiseen pudotuspelipaikkaan.
Kouvottaret kohtasi illan ottelussaan sarjajumbo Catzin. Kouvottaret ei antanut vieraiden yllättää ja poistui ottelusta voittajana 112-77.
Kotijoukkue oli askeleen edellä vierasjoukkuetta läpi ottelun. Kun kouvolalaisjoukkue pelasi vielä todella vahvan päätösjakson, ei voittajasta jäänyt epäselvyyttä.
Alexandria McDonald tilastoi tupla-tuplan 30 pisteellä ja 15 levypallolla. Tierra Hodges pussitti 22 pistettä. Terrinique Battle heitti Catzille 25 pistettä ja keräsi yhdeksän levypalloa.
Kouvottaret on kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa. Catz tulee jäämään sarjan viimeiseksi.
Kouvottaret emännöi illan ainoassa ottelussa Peli-Karhuja. Vierasjoukkue haki vakuuttavan voiton 96-57 (50-27).
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Voitot kirjattiin ToPo:lle, ViVe:lle ja Hongalle.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Voittoihin ylsivät EBT, PeKa, FoA sekä sarjaa johtava ToPo.
Suomen Cupin huipennukseen selviytyy molempien sarjojen rankingin neljä parasta joukkuetta. Final Four -turnaus järjestetään 19.–21. tammikuuta Urhea-hallissa, Helsingissä.
Naisten Korisliigassa pelattiin kolme ottelua. Voittoihin ylsivät FoA, Pyrintö ja voittoputkeaan jatkanut ToPo.
Naisten Korisliigassa palattiin parketille pienen tauon jälkeen. Illan ainoassa ottelussa HBA-Märsky nappasi kotivoiton Kouvottarista 77-64 (39-27).
Keväällä naisten Korisliigan vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi, parhaillaan Susiladiesin kanssa EM-karsintoja pelaava Meri Kanerva, 19, on sitoutunut Xavierin yliopistoon. Torpan Poikia tällä hetkellä edustava Kanerva siirtyy suomalaisittain tuttuun yliopistoon syksyllä 2024.
Naisten Korisliigassa pelattiin kolme ottelua. Voitot kirjattiin sarjan kolmen kärjelle, kun ToPo, Honka ja Pyrintö nappasivat sarjapisteet. Seuraavaksi sarjassa on edessä maajoukkuetauko.
Naisten Korisliigassa pelattiin torstaina yksi ottelu. Siinä kaksi edellistä otteluaan hävinnyt Kouvottaret haki vierasvoiton Forssasta 89-71 (35-28).
Naisten Korisliiga-kauden ensimmäiseksi kuukauden pelaajaksi on valittu Tapiolan Hongan Tayanna Jones, jonka johdolla espoolaisjoukkue taistelee sarjan kärkisijoista.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Päivän voittajia olivat ToPo ja hienon kirin esittänyt FoA.
Perjantain ainoassa ottelussa HBA sai vieraita Kotkasta. Märskyn puolustuspeli johdatti joukkueen voittoon 73-68 (40-42).
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Pyrintö haki sarjapisteet EBT:ltä vaiherikkaan ottelun jälkeen 77-70 (38-28).
Aiemmin tällä kaudella hallitsevaa Suomen mestaria Peli-Karhuja edustanut Roosa Lehtoranta, 26, on käyttänyt sopimuksessaan olleen ulkomaanoption ja siirtyy Saksan Bundesliigassa pelaavaan EIGNER Angels Nördlingeniin.
Naisten Korisliigassa sarjapisteitä merkittiin tänään Tampereen Pyrinnölle, Torpan Pojille, Tapiolan Hongalle ja Peli-Karhuille.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat Honka, Kouvottaret ja pistetilinsä avannut EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin kauden ensimmäinen Helsingin paikalliskamppailu. Illan ottelussa ToPo kaatoi vieraskentällä HBA-Märskyn 100-69 (45-39).
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan otteluissa nähtiin vain kotivoittoja, kun PeKa, Honka, Pyrintö ja HBA kasvattivat pistesaldojaan.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, ToPo, HBA ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua Espoossa. Voittoihin ylsivät Honka ja päätösjaksolla EBT:n ohi kirinyt Kouvottaret.