21.11.2023 08:48 Mollivoittoisesti Korisliiga-kauden aloittanut Pyrintö on tehnyt muutoksia valmennukseen. Viimeiset kolme kautta Pyrinnön päävalmentajana toiminut Miikka Sopanen on vapautettu päävalmentajan tehtävistä ja hänet korvaa joukkueen apuvalmentaja Tero Vasell.

Tero Vasell toimii jatkossa Pyrinnön päävalmentajana. Kuva: Ville Vuorinen
Tampereen Pyrintö on nimennyt uudeksi päävalmentajaksi alkukaudesta apuvalmentajana toimineen Tero Vasellin. Vasell, 39, aloittaa päävalmentajana välittömästi. Hänen apunaan jatkavat Santeri Liljeberg sekä Erkko Ojala.
Vasell siirtyi täksi kaudeksi Pyrinnön valmennukseen. Viime kaudella hän toimi Korihaiden päävalmentajana Korisliigassa. Ennen Korihait-pestiään hän toimi pitkään BC Nokian valmennuksessa.
Pyrintö on voittanut pelaamastaan yhdeksästä ottelusta yhden. Sen edellä on ottelun enemmän voittaneet Bisons Loimaa ja Lahti Basketball. Vasell ja Pyrintö metsästävät voittoa seuraavan kerran Uudessakaupungissa lauantaina, kun joukkue kohtaa Korihait.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.