28.3.2022 21:04 Naisten Korisliigan pudotuspelit saatiin käyntiin. Ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin nappasivat PeKa, HBA ja ToPo.
Taika Uusimäki ratkaisi voiton HBA:lle. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Kotkan Peli-Karhut oli pudotuspeliavauksessa totutun kova ja otti sarjassa komennon 93-60. Sarja on torstaina katkolla Forssassa.
Kotijoukkue otti komennon jo avauspuolikkaan aikana Naomi Davenportin johdolla. Puoliajalla kotkalaisryhmä johti ottelua 44-28.
FoA ei pystynyt vastaamaan kotkalaisille myöskään toisella puoliajalla. PeKa kasvatti eroaan tasaisesti ja nappasi ottelusta selvän voiton 93-60.Peli-Karhujen joukkuepeli toimi ottelussa paremmin ja joukkueelle kirjattiin 25 koriin johtanutta syöttöä. FoA:n syöttöjen määrä jäi 12.
Inga Orekhova pussitti ottelussa 20 pistettä. Linda-Lotta Lehtoranta kasasi kahdeksan pistettä ja kymmenen koriin johtanutta syöttöä. Davida Dale oli Alun ykkönen 25 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla.
Vimpelin Veto matkasi vierasotteluun Helsinkiin. Se oli pitkään kiinni voitossa, mutta lopulta HBA nappasi avausvoiton 77-76.
Avauspuolisko oli ottelussa tasaine ja molemmilla oli omat hetkensä. Puoliajalla vieraat johtivat peliä 28-25.
Vimpeli ratkaisi nousi kolmannella jo ratkaisevan tuntuiseen johtoon ja näytti siltä, että joukkue ryöstäisi kotiedun itselleen. HBA osoitti kuitenkin lujuutta ja nousi Janette Aarnion kolmen pisteen heitolla jatko-ajalle, jolle lähdettiin tilanteesta 65-65.
Jatkoajalla ottelun ratkaisijaksi nousi Taika Uusimäki, joka upotti lay-upin kaksi sekunttia enne päätössummeria. Avausvoitto jäi Helsinkiin 77-76.
- Toteutimme kurinalaisesti omia asioitamme ja vaikka jäimme häviölle, pelaajat tulivat pelin viimeiselle jaksolle suurella sydämellä ja ansaitsivat taisteluvoiton. Levypallopeliä pitää torstaiksi parantaa, jos haluaa Vimpelissä voittaa, HBA:n valmentaja Janne Hänninen iloitsi.
Aarnio upotti ottelussa 20 pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa. Saana Kujala kasasi 19 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Kym Royster heitti Vimpelille 22 pistettä ja napsi 16 levypalloa.
- Molemmat joukkueet aloittivat hermostuneesti, mutta saimme vähitellen otteen ja reilun johdonkin kolmannella jaksolla. HBA tuli sitten päälle ja sai useita katkoja, mikä horjutti tasapainoamme vähän liikaa, pitää olla valmiimpi prässiin. Levypallopeliä hallitsimme, sitä pitää hyödyntää enemmän, ViVe:n päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala harmitteli.
Sarja on katkolla HBA:lle torstaina Vimpelissä.
Torpan Pojat aloitti pudotuspelit kotikentällään vahvasti. ToPo nappasi ottelusta voiton 96-54 ja sarja on katkolla perjantaina Espoossa.
Kotijoukkue löi ottelulle tahdit avaupuolikkaan aikana. Joukkueen hyökkäyspeli toimi loistavasti ja samalla onnistumisia tuli myös puolustuspäässä. Puoliajalle mentiin tilanteessa 50-27.
Toisella puoliajalla helsinkiläisjoukkue kasvatti eroa entisestään.
EBT:n kaukoheitot eivät ottelussa osuneet kohteeseen. Vieraat osuivat kaaren takaa vain kolmesti.
Kokenut Taru Tuukkanen pussitti 25 pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa. Erika Davenport teki tupla-tuplan 23 pisteellä ja 14 levypallolla. Alyesha Lovett teki 13 pistettä ja keräsi 14 levypalloa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.
Elena Melto on harvinainen tapaus, sillä hänet on palkittu Naisten Korisliigassa sekä vuoden ulkomaalaisvahvistuksena että vuoden kotimaisena pelaajana. Nyt Lappeenrannan Catzin tähtilaituri nostaa tossunsa naulaan.
Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 36-vuotiaan, Catzia edustavan Elena Melton sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Palkinnot osuivat laajalla skaalalla eri joukkueille, kun finalistijoukkueet olivat ainoat kahden palkinnon saaneet.
914 silmäparia seurasi Kouvolassa, kun Kotkan Peli-Karhut nappasi neljännen peräkkäisen Suomen mestaruuden. Se voitti neljännen ottelun 88-82.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa. PeKa nappasi kotikentällään voiton 74-64 ja siirtyi finaalisarjassa 2-1 johtoon.
OKM myönsi tukea eritysavustuksena Korisliigan ja naisten Korisliigan joukkueille koronapandemiasta aiheutuneiden tappioiden kattamiseksi. Kyseessä oli neljäs koronaan liittyvä OKM:n eritysavustus.
Naisten Korisliigan finaaleissa pelattiin toinen ottelu. Peli-Karhut tasoitti ottelusarjan vieraskentällä, kun se haki voiton 64-49.
Naisten Korisliigan finaalit käynnistyivät vierasvoitolla Kotkassa, kun Kouvottaret haki voiton 95-78.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat tänään Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Ruutu näyttää kaikki ottelut suorana kanavillaan.
Taistelu naisten Suomen mestaruudesta käynnistyy maanantaina 18.4. klo 17.00 Kotkassa. Mestariksi vaaditaan kolme voittoa. Ruutu lähettää kaikki naisten finaaliottelut monikameratuotantona ja selostettuna kanavillaan.
Kotkan Peli-Karhut nappasi neljännen peräkkäisen finaalipaikan, kun se kaatoi ratkaisevassa viidennessä finaalissa HBA-Märskyn 81-64. Finaalissa joukkue kohtaa Kouvottaret.
HBA-Märskyä kuluneella kaudella edustanut Janette Aarnio, 19, on valinnut menevänsä ensi kaudeksi South Floridan yliopistoon. Helsingin NMKY:n kasvatti on ehtinyt pelata jo neljä maaottelua Susiladiesin paidassa.
HBA oli välieräsarjassa jo toista kertaa selkä seinää vasten. Se ei vieläkään suostunut häviämään vaan nappasi voiton trillerin päätteksi 68-66 ja siirsi välieräsarjan ratkaisun viidenteen otteluun.
Naisten Korisliigan ensimmäinen finaalijoukkue on Kouvottaret, joka eteni välieristä jatkoon suoraan voitoin 3-0. HBA puolestaan pakotti Peli-Karhut ainakin neljänteen otteluun.
Välieräsarjan toisessa ottelussa ToPo emännöi avausottelun vienyttä Kouvottaria. Vierasjoukkue ryösti voiton Helsingistä ja siirtyi ottelusarjassa 2-0 johtoon.
Kouvottaret ja ToPo avasivat välieräsarjan Kouvolassa. Kouvottaret puolusti alusta alkaen vahvasti ja nappasi ensimmäisen kiinnityksen välieräpaikkaan 66-56.
Timbilla tuikki maaliskuussa Kouvottarien ja koko sarjan kirkkaimpana tähtenä. Hänen johdollaan Kouvottaret nappasi sarjassa toisen sijan.
Naisten Korisliigan välieräsarjat käynnistyvät tiistaina ja keskiviikkona. Ensimmäisenä käsittelyssä tiistaina alkava ottelupari Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä.
Naisten Korisliigan välieräjoukkueet ovat selvillä, kun viimeisenä joukkueena välieriin tiensä selvitti ToPo. Eilen mitalipeleihin tiensä selvittivät PeKa, Kouvottaret ja HBA.
Naisten Korisliigassa saatiin selville kolme välieräjoukkuetta. Välieriin tiensä selvittivät PeKa, Kouvottaret ja HBA.