Naisten I divisioona pyörähtää käyntiin sunnuntaina

5.10.2019 15:44 Naisten I divisioonan kausi 2019-20 käynnistyy huomenna sunnuntaina neljän ottelun voimin. Muutoksen tuulia sarjaan tuovat Tapiolan Hongan ja Espoo Basket Teamin uudet haastajajoukkueet sekä Ringside-yhteistyön päättymisen myötä paluun tekevä Puhuttaret.

Catz Kakkosen Reetta-Sofia Tulkki nähdään alkavalla kaudella myös seuran edustusjoukkueen vahvuudessa. Kuva: Ville Vuorinen.

Naisten I divisioona pelataan tuttuun tapaan kymmenen joukkueen kaksinkertaisena sarjana.

Ensimmäisellä kierroksella toisensa kohtaavat Tapiolan Honka II ja Tampereen Pyrintö, BC Nokia ja Puhuttaret, Helmi Capitals ja Helsingin NMKY sekä EBT II ja Kataja Basket. Turun Riento ja Catz Kakkone aloittavat urakkansa vasta viikkoa myöhemmin eli sunnuntaina 13.10. 

Helmi Capitals jälleen suosikkina kauteen

Santeri Savolaisen valmentama Helmi Capitals kuuluu ehdottomasti naisten I divisioonan ennakkosuosikkeihin. Jo kolmena peräkkäisenä vuonna finaalipaikan ansainneen Capitalsin riveistä löytyy kova nippu sekä uusia että vanhoja kasvoja. Joukkueen pistekärki Yasmine Blomfelt jatkaa vastustajien piinaamista Capitalsin paidassa yhdessä Mona Winterin ja Asta Sillanpään kanssa.

Kentille paluun tekevä Wartti-kasvatti Janniina Koivunen tuo joukkueen sentteriosastolle kaivattu kokemusta. Capitalsin 16-vuotiaat lupaukset Klaara Mekkonen ja Taika Uusimäki kokeilevat siipiään kauden aikana myös Korisliigakentillä HBA:n paidassa. 

Espoo Basket Team II mukaan villillä kortilla

Naisten I divisioonan uusin tulokas on Espoo Basket Team II, joka nousi sarjaan villillä kortilla ja toimii nyt seuralle ja pelaajille erittäin tervetulleena portaana juniorisarjojen ja Naisten Korisliigan välillä. Haastajajoukkue toimiikin tiiviissä yhteistyössä EBT:n edustusjoukkueen ja U19-tyttöjoukkueen kanssa ja kaikkien näiden valmennuksesta vastaa Niko Hellman.

Espoolaisryhmän kiinnostavimpia nimiä ovat kokenut Catz-kasvatti Lotta Hämäläinen, Turun Riennosta Espooseen siirtynyt Amanda Niinikoski sekä loukkaantumisista toipunut Korihait-kasvatti Venla Salaterä. Joukkueen kokeneinta osastoa edustaa Ringsiden riveistä Espoo Basket Teamin vahvuuteen hypännyt laituri Essi Lyytikäinen. 

Ringsidesta takaisin Puhuttariksi

Kahden vuoden Ringside-seurayhteistyön päätyttyä Puhu Junioreiden naisedustus palaa naisten I divisioonaan nimellä Puhuttaret. Joukkue toimii yhteistyössä U19-joukkueen kanssa ja päävalmentajan pestissä käskyttää PuHuun paluun tekevä Mikko Kurki.

Viime kauden Ringside-joukkueessa vastustajia härnännyt takamies Miisa Pylkkänen sekä kovilla 13,4 pisteen ja 7,2 levypallon keskiarvoilla tehoillut konkaripelaaja Laura Vatanen jatkavat uraansa Puhuttarien riveissä. Joukkue vahvistaa laituriosastoaan, kun kokoonpanoon liittyy 22-vuotias HyPo-kasvatti Veera Puustinen. 

Kasvattiseuransa Hyvinkään Pontevan riveissä Naisten Korisliiga-kokemusta kerännyt Veera Puustinen siirtyy Puhuttarien leiriin. Kuva: Ville Vuorinen. 

BC Nokia tähtää kärkikamppailuun 

Viime kaudella niukasti pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt BC Nokia saa joukkoonsa uutta taituruutta Lappeenrannasta, kun pelaajakaartiin liittyy Catz kakkosen riveissä keskimäärin 15 pistettä ottelua kohden tehtaillut laituri Johanna Timperi. Nokialle on hankittu myös lisää pituutta ja kokemusta, kun joukkueessa debytoi 181-senttinen Riento-kasvatti Sanni Salonen, jolla on kokemusta myös Yhdysvaltojen yliopistokentiltä.

Nokian ykköstykki ja koko divarin pistekuningatar Tuulia Timo hallitsee alkavallakin kaudella joukkueen takakenttää yhdessä Mona Luodon kanssa. Joukkueen päävalmentajan saappaisiin astuu Denis Kucevic. 

Tapiolan Honka II jakaa vastuuta nuorille

Mestarijoukkue Tapiolan Honka nousi viime kauden päätteeksi Naisten Korisliigaan, mutta varmisti samalla haastajajoukkueelleen paikan naisten I divisioonasta. Tapiolan Honka II:n päävalmentajana toimii Susanna Strömberg ja pelaajisto koostuu pääosin 01-04-ikäluokan junioreista.

Hongan edustusjoukkueen pelaajista divisioonakokoonpanossa nähdään sentteri Telma Hakala, takamies Kaisa Katajavuori sekä laiturit Lotta-Kaisa Paltemaa ja Taru Kurunsaari. Vastuuta tulevat saamaan myös joukkueen nuorimmaiset, nuorten maajoukkueissa ja SM-sarjoissa loistavia näyttöjä antaneet 15-vuotiaat tulevaisuuden lupaukset Juliana Haddad ja Lotta Reijonen.  

18-vuotias Lotta-Kaisa Paltemaa on yksi Hongan divisioonajoukkueen kokeneimpia pelaajia. Kuva: Ville Vuorinen. 

Helsingin NMKY:llä kiinnostava kattaus 

Viime kauden runkosarjakutosen Helsingin NMKY:n monipuolisesta kokoonpanosta löytyy sekä kokemusta että nuorta potentiaalia. Viime kauden luottolaituri ja levypallokuningatar Linda Hemmann jatkaa helsinkiläisjoukkueen riveissä ja kokoonpanossa nähdään myös viime kaudella 17,3 pisteen keskiarvolla koreja paukuttanut nuori lupaus Kati Ollilainen, joka aloittaa tällä kaudella myös Korisliiga-uransa HBA:n paidassa.

Joukkueen uusia vahvistuksia ovat Porvoon Tarmon takamieskasvatti Mikaela Nieminen ja Kouvoissa korisuransa aloittanut sentteri Hanna Aho. Joukkueen kokeneempaa kaartia edustavat Johanna Soppela, Eveliina Ojala, Sara Kervinen ja Sini Veisto. Henrik Pulkkinen jatkaa joukkueen päävalmentajana. 

Turun Riento pitää kiinni onnistujistaan

Viime kevään välieräjoukkue Turun Riento on solminut jatkosopimukset luottopelaajiensa kanssa. Tärkeinä paloina joukkueessa jatkavat kesällä 18-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kultajoukkueessa urakoinut Venla Määttänen sekä naisten I divisioonan vuoden pelaajaksikin valittu Aada Pekkalainen, joka kantoi joukkuettaan viime kaudella komeasti 15,4 pisteen ja 10,5 levypallon keskiarvoilla.

Uusina kasvoina Riennon riveissä nähdään Honka-kasvatti Aino Rauhansalo ja kasvattajaseuransa EBT:n paidassa Naisten Korisliigaakin pelannut sentteri Cristel Vialen. Nina Kalmi jatkaa turkulaisjoukkueen päävalmentajana.

Tampereen Pyrinnöllä taitoa ja pituutta

Tampereen Pyrinnön naisten nuori edustusjoukkue koostuu pääosin seuran omista kasvateista. Joukkueen avainhahmoihin kuuluvat nuorten maajoukkueissakin esiintyneet varma viimeistelijä Teresa Seppälä sekä 193-senttinen sentterilupaus Liisa Taponen.

Pyrinnön pitkä sentteriosasto vahvistuu entisestään, kun joukkueen vahvuuteen liittyvät 190-senttinen Pyrintö-kasvatti Sanni Lepola ja Peli-Karhujen paidassa Naisten Korisliiga-kokemusta useampana vuonna kerännyt 186-senttinen Matilda Mässeli. Juri Heinämäki jatkaa tuttuun tapaan tamperelaisryhmän peräsimessä. 

Pyrinnön Teresa Seppälällä on tilillään 22 nuorten maaottelua. Kuva: Vesa Koivunen. 

Catz Kakkoselle uusia eväitä

Divarin häntäpäähän sijoittunut Catz Kakkone lähtee alkavaan kauteen uuden valmentajan alaisuudessa. Teemu Turusen käskyttämässä joukkueessa jatkavat oman seuran sentterikasvatti Sara Behm sekä Raholan Pyrkivästä ponnistanut laituri Kaisa Talvitie.

Divarijoukkueen takakenttää saapuu vahvistamaan viime kaudella 24 ottelun verran Naisten Korisliiga-kokemusta Peli-Karhujen riveissä haalinut Pyrintö-kasvatti Reetta-Sofia Tulkki. Kapteenin nauhaa lappeenrantalaisjoukkueessa kantaa kokenut sentteri Annika Lönnroth. 

Kataja Basketilla tiivis kokoonpano

Joensuulaisjoukkue Kataja Basket starttaa uuteen kauteen tutulla rungolla. Viime kauden avainpelaajiin lukeutuneet sentteri Sandra Keskevaari sekä takamiehet Claudia Kärnä ja Ada Käyhkö jatkavat Katajan pistenikkareina.

Santtu Sinkkosen luotsaamaa kokoonpanoa täydentävät Catz Kakkosen riveistä Kataja-paitaan siirtynyt Aino Pohjonen ja EBT-kasvatti Liisa Virta. Joukkueen nuorinta kaartia edustavat 15-vuotiaat Aino Smolander ja Aada Eronen. 

Lisätietoja: Naisten I divisioonan otteluohjelma

 
9.4.2024 21:37 Naisten I divisioona

BC Nokia tuuletti naisten I divisioonan voittoa – Turun NMKY kaatui jatkoajan jälkeen

Naisten I divisioonan loppuottelut päättyivät tänään Nunnavuoren palloiluhallilla, jossa BC Nokia voitti Turun NMKY:n jatkoajan jälkeen 66-74 (29-31, 62-62). Loppuottelut suoraan 2-0 voittaneella BC Nokialla on täten tie auki naisten Korisliigaan.

9.4.2024 12:30 Miesten I divisioona A

KorisTV välittää divisioonien huimat loppuratkaisut kotikatsomoihin

Kaikkien divisioonien kevään ratkaisupelit ovat katsottavissa osoitteessa KorisTV.fi. Naisten I divisioonassa ja miesten I divisioona B:ssä on avausfinaalit takana. Miesten I divisioona A:ssa puolestaan pelataan parhaillaan finaalipaikoista.

21.12.2023 14:00 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2024–25 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2024–25 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.

11.12.2023 12:00 Korisliiga

Seagulls ja Lahti Basketball käynnistävät hurjan korisviikon – pääsarjoissa 34 ottelun viikko

Alkanut viikko tarjoaa korisfaneille hienon kattauksen, kun korisliigoissa ja divisioonissa pelataan yhteensä 34 ottelua. Viikon aikana pelataan vähintään yksi ottelu joka päivä Ruudussa tai Koristv:ssä.

28.9.2023 12:00 Miesten I divisioona A

Uusi Koristv-palvelu välittää kaikki divisioonaottelut kotikatsomoihin

Tulevalla kaudella miesten I divisioona A ja B sekä naisten I divisioona näkyvät SolidSportin alustalle rakennetussa Koristv-palvelussa. Kaikki divisioonien ottelut tuotetaan automaattikameroilla.

20.6.2023 19:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2023–24 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.

22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

26.11.2021 12:34 Pääjuttu

Susiladies-yhteistyöverkosto on aloittanut toimintansa

Nais- ja tyttökoripalloilun kehittämiseen keskittyvä yhteistyöverkosto on kokoontunut syksyn aikana kaksi kertaa ja seuraava tapaaminen on sovittu tammikuulle. Verkoston toiminnassa on ollut mukana ensimmäisessä vaiheessa päävalmentajat kymmenestä pääsarjojemme seurasta.

19.11.2021 11:00 Koripalloliitto tiedottaa

Toimintaohjeet Koripalloliiton ottelutapahtumiin yleisörajoitusten aikana - suositus koronapassin käyttöön rajoitusten alaisissa tapahtumissa

Aluehallintovirastot ovat tehneet tai ovat tekemässä päätöksiä koskien yleisötilaisuuksien ja yleisten kokousten järjestämistä koronapandemian aikana. Tilaisuuden järjestäjä voi ottaa käyttöön koronapassin, jolloin aluehallintoviraston määräämiä rajoituksia ei tarvitse noudattaa.

1.10.2021 08:12 Naisten I divisioona

”Kovia pelejä tulossa” – Helmi Capitals ja tusinallinen muita joukkueita aloittaa naisten divarikauden sunnuntaina

Naisten I divisioona käynnistyy 13 joukkueen ja yhteensä kuuden ottelun voimin sunnuntaina 3. lokakuuta. Ykkösdivisioonan ennakossa paneudutaan ennakkoastelemiin ja Helmi Capitalsin projektiin päävalmentaja Santeri Savolaisen kanssa.

Näytä lisää vastaavia