31.5.2022 10:09 BC Nokian Korisliiga-joukkue on solminut uuden pelaajasopimuksen, kun 202-senttinen Mikael Laihonen, 28, liittyy ensi kaudeksi nokialaisjoukkueeseen. Laihosen ja BC Nokian sopimus on mallia 1+1, jossa toinen vuosi on joukkueen optio.
Raisiolaislähtöinen Laihonen pelasi päättyneellä kaudella Kataja Basketissa, jossa hän tilastoi keskimäärin 4,8 pistettä, 3,8 levypalloa ja 0,6 torjuntaa ottelua kohden vähän alle 17 minuutissa per ottelu. Ennen Joensuuta Laihonen pelasi kolme kautta Kauhajoen Karhu Basketin riveissä, mistä hänelle tarttui mukaan SM-kulta kaudelta 2018–19.
– Mikaelilla on ollut huonoa onnea loukkaantumisten kanssa lähivuosina. Uskon, että hänen paras koripallonsa on vielä edessäpäin. Hän on monipuolinen iso pelaaja, joka on urheilullinen ja osaa heittää. Olen myös kuullut, että hän tekee kovaa töitä koripallon eteen. Se on asia, mitä arvostan, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.
– Olen kuullut paljon hyvää Gregistä Nikon kautta (Mattila) ja olen muutenkin tykännyt Gregin pelitavasta ja hänen luomastaan kulttuurista. Greg teki jo alussa selväksi, että olen hänen ykkösoptionsa, mikä nosti kiinnostusta. Siitä tulee tietynlainen arvostus, että on helppo tulla joukkueeseen, kun valmentaja haluaa nimenomaan sinut, Laihonen aloittaa.
– Muutenkin (Antero) Lehto on aina Lehto. Häntä vastaan oli aina ärsyttävää pelata, niin kiva pelata vaihteluksi samassa joukkueessa. Nikon kanssa tulin hyvin toimeen jo Joensuussa, niin on mukavaa jatkaa hänen kanssaan myös Nokialla. Lisäksi Nokialla on aina ollut hyvä tunnelma vieraspaidassa, niin kiva päästä kuuntelemaan Alakulman mökää keltamustissa.
Ennen Korisliigaa Laihonen pelasi kolme kautta Turun NMKY:ssa (kaudesta 2016-17 lähtien Kristika Turku), joista kaksi ensimmäistä I divisioona B:ssa ja yhden I divisioona A:ssa. Valtakunnalliselle tasolle hän nousi kasvattajaseuransa läntisen alueen II divisioonan joukkueesta.
Laihosen lisäksi BC Nokian sopimuspelaajiin kuuluvat Antero Lehto, Niko Mattila, Antti Ahonen ja Hugo Boman. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.