Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

2.6.2025 11:00 Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

Kaudella 2022-2023 Laihonen pelasi Korisliiga-parketeilla BC Nokian paidassa. Kuva: Ville Vuorinen

– Monihan ei varmasti tiedä, että olen syntynyt Uudessakaupungissa, joten tietyllä tavalla tämä on kotiinpaluu minulle, Laihonen paljastaa.

Laihonen kertoo olevansa innoissaan liittyessään mukaan joukkueeseen, jonka runko on pysynyt hyvin kasassa viime kausina. Projektiin on hänen mielestään helppo tulla, sillä joukkueella on selkeät tavoitteet ja askelmerkit ensi kaudelle.

– Minulle aina isossa arvossa on, millainen takamies joukkueessa on. Bojan Sarcevicin kanssa olen pelannut kolme kautta ja tiedän, kuinka paljon hän tekee kentällä olevista pelaajista parempia, Laihonen huomauttaa.

Raision Palloseuran kasvatti on Korisliigassa pelannut viiden kauden ajan. Liigaura alkoi Kauhajoella, jossa Laihonen voitti heti tulokaskaudellaan Suomen mestaruuden. Kolmen kauden Kauhajoki-stintin jälkeen Laihonen vietti yhden kauden Kataja Basketissa sekä BC Nokiassa.

Kaudeksi 2023–24 Laihonen siirtyi toiseen kotimaahansa pelaamaan Puolan divisioonaa. Äitinsä puolelta kaksoiskansalaisuuden omaava Laihonen pelasi ensimmäisen kauden Hydrotruck Radomin riveissä ja viime kauden Miasto Szkla Krosnon joukkueessa.

Reilu viikko sitten kausi päättyi mestaruuteen ja nousujuhliin. Kauden 44 ottelussa Laihonen pelasi keskimäärin noin 18 minuuttia, upotti 5,4 pistettä ja otti 3,8 levypalloa ottelua kohden.

– Kaksi vuotta Puolassa oli hieno kokemus, kun sai pelata ulkomailla isossa roolissa. Vaikka kyseessä oli divari, urheilukulttuuri on siellä tosi korkealla tasolla, ja hallit olivat täynnä ihmisiä, hän kertoo.

Kysyttäessä pelillistä eroa Puolan divisioonan ja Korisliigan välillä Laihonen mainitsee heti fyysisyyden. Esimerkiksi vitospaikan pelaajat olivat joukkueissa järjestäen yli 210-senttisiä ”vanhan liiton slaavisenttereitä”.

Laihonen pelasikin molemmat kaudet pääsääntöisesti nelospaikalla, josta on varmasti hyötyä Korihaissa, kun Laihonen jakaa korinalustan Mikael Aallon kanssa.

– Varmasti pystyn tuomaan Puolan kausilta paljon uutta omaan pelaamiseeni nyt uudestaan Korisliigassa, hän uskoo.

Laihonen on päässyt palaamaan takaisin Suomeen ja aloittamaan rentoutumisen kauden rasituksesta. Myöhemmin loppukesällä hän liittyy Korihaiden vahvuuteen intoa puhkuen.

– Ehkä nyt on jopa ekstralatausta tähän kesään, kun pääsen pelaamaan Uuteenkaupunkiin ja lähelle omia sukulaisia. Ja vielä kun ottaa huomioon pelilliset asiat, olen tosi innoissani tulevasta kaudesta, Laihonen viestittää.

Korihaiden sopimustilanne kaudelle 2025–2026

  • Mikael Aalto
  • Roni Ahvenjärvi
  • Joni Herrala
  • Jalen Jackson
  • Mikael Laihonen
  • Bojan Sarcevic

Korihaiden päävalmentajana toimii Ivan Ivanovic, valmentajana Valtteri Pihlajamäki ja fysiikkavalmentajana Jyrki Sairanen.

Henkilöt

Asiat

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

27.10.2025 10:15 Korisliiga

Antti Kanervo ja Kataja Basket loppukauden mittaiseen sopimukseen

Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia