5.6.2025 14:08 Lahti Basketball Junioreiden miesten 1B- divisioona -joukkue Team Pajulahti järjestää Try out -harjoitukset Luhta Areenalla (Salpausselänkatu 7, 15110 Lahti).

Ti 10.6. Luhta Areena klo 19.00–20.30
Try out -treeneissä haetaan pelipaikkaa Lahti Basketball Junioreiden miesten I divisioona B:n joukkueeseen Team Pajulahteen kaudelle 2025–26.
Etsimme joukkueelle ensi kaudelle 2025–26 myös joukkueen lisää taustahenkilöitä (yhteistyökumppanihankinta, joukkueenjohto, huoltajat, ym.), jotka ovat kiinnostuneita kehittämään ja viemään joukkueen toimintaa eteenpäin! Ole yhteydessä, jos olet kiinnostunut aiheesta tai pystyisit auttamaan pienessäkin roolissa joukkueen taustalla ensi kaudella!
Lisätietoja:
• Team Pajulahti päävalmentaja Jesse Lehtonen / 045-878 4338 / jesse.lehtonen2 (a) gmail.com
• Team Pajulahti joukkueenjohtaja Jukka Makkonen 050 599 1520 / makkonen.jukka (a) gmail.com
Ilmoittaudu pelaajaksi Try outille oheisen linkin kautta: https://www.lbj.fi/joukkueet/pojat/m1bd-team-pajulahti/try-out/
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Pantterit voitti miesten I divisioona B:n suoraan kolmessa ottelussa. Miesten I divisioona A:ssa Kipinä Basket haki vierasvoiton ensimmäisestä finaalikohtamisesta. Naisten I divisioonan finaalit käynnistyvät tiistaina, kun Espoo Basket Team II ja Pyrintö Akatemia lyövät yhteen.
Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.
Miesten I divisioona B:n finaaleissa kohtaavat PeU-Basket ja Pantterit. Miesten I divisioona A:ssa Oulu on puolestaan voiton päässä finaalipaikasta. Naisten puolella välieräjoukkueet selviävät keskiviikkona ja torstaina.
Naisten I divisioonassa pelattiin viimeinen kierros ennen pudotuspelejä ja putoamisfinaalia. Miesten I divisioona B:ssa välieräparit alkavat olla selvillä ja A:ssa välierät aloitetaan jo perjantaina.
Miesten I divisioona B:ssa pelattiin runkosarjan viimeinen kierros, kun taas miesten I divisioona A:ssa puolivälierät ovat jo täydessä vauhdissa. Naisten I divisioonassa runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä.
Miesten I divisioona A:ssa runkosarja saatiin päätökseen ACO Basketin hallinnassa, ja pudotuspeliparit ovat nyt selvillä jännittävien päätöskierrosten jälkeen. Samaan aikaan I divisioona B:ssä käydään kiivasta kamppailua niin kärkipäässä kuin häntäpäässä. Naisten I divisioonassa nähtiin tärkeitä onnistumisia kaikissa kolmessa lohkossa, ja muun muassa Catz sekä Feeniks Basket kohensivat asemiaan vakuuttavilla kotivoitoilla.
Miesten I divisioona A:ssa pelataan sunnuntaina runkosarjan viimeinen kierros, kun taas naisten I divisioonassa ja miesten I divisioona B:ssä taistelu pudotuspelipaikoista ja kotiedusta kiihtyi entisestään tiukkojen otteluiden ja yllättävien voittojen myötä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Hyvinkään Pontevan Leo Fajardolle kahden ottelun kilpailukiellon.
Miesten I divisioona B:ssä nähtiin tiukkoja jännitysnäytelmiä ja miesten I divisioona A:ssa ACO Basket varmisti runkosarjan voiton. Samaan aikaan naisten I divisioonassa pelattiin tärkeitä otteluita pudotuspelipaikkojen ja sarjapaikkojen kohtalosta kaikissa kolmessa lohkossa.