Lahti Basketball Junioreiden Erik Sajantila -leiri liikutti 70 lasta

9.1.2024 10:43 Lahti Basketball Junioreiden välipäivinä 27.-29.12. järjestämälle Erik Sajantila -korisleirille osallistui hieman yli 70 lasta. Osallistujamäärä on seuran järjestämillä leireillä suurin lähes vuosikymmeneen, mikä kertoo paitsi koriksen kiinnostavuudesta myös koulujen lomille sijoittuvien leirien tarpeellisuudesta.

Suurin osa leirin osallistujista oli seuran omia junioreita, mutta joukossa oli myös pelaajia lähiseuroista sekä ilahduttava määrä ensimmäistä kertaa korista kokeilevia tai syksyn kouluyhteistöiden myötä koriksesta innostuneita lapsia. Osallistujat jaettiin iän ja koristaustan perusteella ryhmiin, jolloin jokainen lapsi sai omalle tasolleen sopivaa harjoitetta ja haastetta, ja näin myös onnistumisen elämyksiä.

Leiri järjestettiin Lahden Suurhallilla kolmena päivänä kolme tuntia päivässä. Leiri sai vanhemmilta kiitosta järjestelyistä sekä ajankohdasta, sillä pitkien lomien ajalle on usein hankala keksiä tekemistä lapsille, jos vanhemmat ovat töissä. Tarve näkyi muun muassa leirin palautekyselyssä:

”Kiitos, kun järjestätte leirejä koulujen lomilla! Helpottaa huomattavasti meitä vanhempia.”

ESIKUVILTA INTOA HARJOITTELUUN

Leirin suojelijana toimi syksyllä piste-ennätyksiä takonut Lahti Basketballin Erik Sajantila, joka vieraili leirillä päivittäin apuna harjoituksissa ja esikuvana leiriläisille. Esikuvilla on suuri merkitys pelaajille. Usein oman idolin kanssa juttelusta, saati tämän kanssa harjoittelemisesta, jää pitkäaikainen muisto ja kannuste harjoitteluun. Pienimpien kommenteissa parasta olikin "kun voitti Sajantilan pudotuksessa" ja "Sajan kanssa pelaaminen". Isommille esikuvien esimerkit luovat puolestaan uusia oivalluksia ja lisäävät treenimotivaatiota. Hienosti onnistunut leiri näkyi myös leiriläisten palautteissa:

"Parasta oli oppia uusia tekniikoita ja pallonkäsittelytaitoja."
"Tää oli kyllä tosi kiva leiri!"
Kokonaisuudessaan leiri sai palautekyselyssä arvosanaksi 9,4/10.

SEURAAVA LEIRI LAHDEN TALVILOMAVIIKOLLA 26.-28.2.

Lahti Basketball Juniorit järjestää seuraavan leirin Lahden koulujen talvilomaviikolla ma-ke 26.-28.2. Harrison Cleary & James Padgett -korisleiri rakentuu teemoiltaan Lahti Basketballin amerikkalaisvahvistusten vahvuuksien ympärille. Pelaajat vierailevat leirillä valmennuksen apuna antamassa leiriläisille vinkkejä harjoitteluun. Lisätietoja leiristä: www.lbj.fi/joukkueet/leirit

Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista

seura tiedottaa - uutisissa.

Henkilöt

 
26.3.2024 15:29 Seura tiedottaa

OP Uusimaa School's Out Camp -leirin ilmoittautuminen on avattu

OP Uusimaa ja LePy järjestävät yhteistyössä kesän hauskimman leirin 2010–2018 syntyneille tytöille ja pojille. Leirille ovat tervetulleita sekä aloittajat että jo korista harrastavat lapset ja nuoret.

11.3.2024 10:29 Seura tiedottaa

Virnex Group ja Lahti Basketball Juniorit jatkavat yhteistyötä lasten ja nuorten liikuttamiseksi

Lahti Basketball Juniorit ry ja Virnex Group Oy ovat solmineet vuoden jatkosopimuksen yhteistyölle, jolla pyritään liikuttamaan yhä useampaa lasta ja nuorta sekä kannustetaan lahjakkaita pelaajia tukemalla pelaajien maajoukkuetoimintaa. Tuella on vaikutettu jo lähes 150 lapsen harrastamiseen.

29.2.2024 13:52 Seura tiedottaa

Talvilomaleirillä treenattiin Lahti Basketballin Harrison Clearyn ja James Padgettin opissa

Lahti Basketball Juniorit järjesti talvilomaviikolla kolmen päivän korisleirin, jonka teemat keskittyivät Lahden miesten korisliigajoukkueen vahvistusten ympärille. Reilu 60 leiriläistä pääsi oppimaan heitto- ja pallonkäsittelytaitoja Harrison Clearyltä sekä sisäpelaajan liikkeitä James Padgettilta.

21.2.2024 10:24 Korisleirit

Tiina Stenin tyttökorisleiri Kisakalliossa kesäkuussa

Yhdeksättä kertaa Kisakallion Urheiluopistolla järjestettävä tyttökorisleiri tullaan kokemaan tulevana kesänä 9.-12. kesäkuuta. Leiri on suunnattu 2009-2014 -syntyneille tyttöpelaajille.

14.2.2024 11:58 Seura tiedottaa

Kisakallio Basket Camp järjestetään kesäkuun alussa

Kisakallio Basket Camp järjestetään jo kolmannentoista kerran Kisakallion Urheiluopistolla 3.-6.6.2024. Leiri on suunnattu 2009–2014 -syntyneille junioreille. Tytöille ja pojille. Leirille mahtuu mukaan 100 innokasta pelaajan alkua.

13.2.2024 12:44 Korisleirit

Miro Little -korisleiri Varalan Urheiluopistolla 16.-20.6.2024

Koripalloleirien perinne saa upeaa jatkoa, kun kesän 2024 nimikkoleirinä starttaa Miro Littlen korisleiri 16-20.6.2024. Leiri on suunnattu 2009–2014 syntyneille pelaajille.

12.2.2024 08:48 Korisleirit

Anni Mäkitalo -tyttökorisleiri järjestetään Varalassa heinäkuussa

Anni Mäkitalon tyttökorisleiri järjestetään Varalan Urheiluopistolla 15.7-19.7.2024. Leiri on suunnattu 2009-2014 syntyneille tyttöjunioreille.

6.2.2024 12:05 Seura tiedottaa

Ura Basketin Joventut Badalona -treenileirit Kaarinassa kesällä 2024

Ura Basket järjestää kesäkuussa Kaarinassa espanjalaisen ystävyysseuransa Joventut Badalonan huippuvalmentajien vetämänä kaksi kesäleiriä: toinen mini- ja mikroikäisille sekä toinen 2006-2013-syntyneille pelaajille.

25.1.2024 15:10 Korisleirit

Tuukka Kotin kesäleiri 11.-14. heinäkuuta Eerikkilässä

Leiri on tarkoitettu 2010–15 syntyneille pelaajille ja se järjestetään 11.-14.7.2024 Eerikkilän urheiluopistolla.

22.1.2024 10:07 Seura tiedottaa

Kempower Easter Tournamentin pääyhteistyökumppaniksi

Kempower Easter Tournamentin pääyhteistyökumppaniksi – yksi Suomen suurimmista juniorikoripalloturnauksista liikuttaa lapsia Lahdessa pääsiäisenä 2024.

Näytä lisää vastaavia