12.4.2021 10:42 Kouvot on kiinnittänyt riveihinsä tutut pelimiehet, kun sopimukseen nimensä ovat rustanneet Oscar Storgård, Henri Permanto, Ilmari Toikkanen ja Joel Mäntynen.
Kaikkien pelaajien sopimukset kattavat kaksi seuraavaa kautta. Koko nelikko on pelannut Kouvojen organisaatiossa entuudestaan useamman kauden ajan.
Oscar Storgård,19, aloittaa Kouvoissa kolmannen kautensa. Porvoon Tarmon kasvatti tilastoi viime kaudella 18 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 4,9 pistettä ja 1,4 levypalloa ottelua kohden. 193-senttinen takamies pelasi päättyneellä kaudella myös Korikouvojen riveissä.
- Jatkan Kouvoissa hyvillä tunnelmilla. Koen, että täällä on minulle parhaat mahdollisuudet kehittyä pelaajana. Odotan myös sitä, että saan pelata Jyrin valmentamassa joukkueessa. Tavoitteena on kehittyä edelleen pelaajana, ansaita isompi pelillinen rooli ja tietysti voittaa mahdollisimman paljon pelejä. Treenataan kovaa koko kesä ja nähdään (toivottavasti) syksyllä hallilla, Storgård sanoo seuran tiedotteessa.
Henri Permanto, 20, on pelannut Korikouvoissa jo neljän kauden ajan. Tuona aikana otteluja kertyi 53 joissa 197-senttinen takamies iski tehot 12,6/3,8/2,0/1,1r. Kouvojen edustusjoukkueessa Peli-Karhujen kasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana. Jälkimmäisellä kaudella Permanto tilastoi 4,8 pistettä, 1,0 levypalloa ja 1,1 riistoa ottelua kohden.
- Halusin jatkaa Kouvoissa, koska täällä olen mennyt urallani eteenpäin. Täällä on myös helppo jatkaa, kun tunnen valmentajat ja tiedän, että he tekevät kaikkensa pelaajan kehittämiseksi. Coach Jyrin paluu Kouvoihin oli myös yksi iso tekijä jatkolleni täällä. Seuraavalle kahdelle kaudelle tärkein tavoite on pysyä ehjänä ja pystyä pelaamaan kaikki pelit, siten koko potentiaali tulee toivottavasti näkymään.
Ilmari Toikkanen, 24, aloittaa Kouvoissa jo viidennen kautensa. Päättyneellä kaudella 207-senttinen sisäpelaaja sai runsaasti vastuuta ja se näkyi otteissa positiivisesti. Sykin kasvatti tilastoi 22 ottelussa keskimäärin 5,3 pistettä ja 3,6 levypalloa 21 minuutin peliajalla.
- Olen erittäin iloinen ja kiitollinen Kouvoille kun saan jatkaa pelaamista juuri täällä Kouvolassa. Jyri Lehtosen paluu penkin päähän sekä tutut valmentajat ja staffi helpotti päätöstä jatkaa Kouvoissa. Otetaan tästä kaudesta ne hyvät asiat mukaan ja lähdetään kehittämään vahvuuksia ja heikkouksia kovalla kesätreenillä jotta ollaan valmiina uuden kauden alkaessa.
Joel Mäntynen, 19, toi päättyneellä kaudella, edellisten pelaajien tavoin, nimeään vahvasti korisliigaa seuraavien tietoisuuteen. 199-senttinen takamies iski 12 ottelussa tulostaululle keskimäärin 6,3 pistettä ja 2,5 levypalloa. KTP:n kasvatti on pelannut Korikouvoissa viimeiset kolme kautta. Tällä kaudella Mäntynen teki sarjassa (M1DA) kovaa jälkeä: 21,6 pistettä, 9,8 levypalloa ja 4,2 syöttöä.
- Jatkan Kouvoissa erinomaisin mielin. Kouvot on ollut hyvä yhteisö kasvaa ja kehittyä pelaajana. Jokainen uusi kausi on ollut henkilökohtaisella tasolla paras mitä olen pelannut. Olen motivoitunut harjoittelemaan kovaa ja haluan jatkaa samaa kehitystä. Kausi kerrallaan katsotaan kuinka pitkälle se johtaa.
Kouvot 2021-2022: Henri Permanto, Oscar Storgård, Joel Mäntynen ja Ilmari Toikkanen. Päävalmentajana toimii Jyri Lehtonen.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.