Korisliigan kori- ja levypallokuninkuudet Karkkilaan

25.3.2007 Sarjanousija Team Componentaa edustava Chris Davis otti nimiinsä Korisliigan runkosarjan korikuninkuuden. 196-senttinen amerikkalaislaituri latoi 23,1 pistettä ottelua kohden. Davisin joukkuetoveri Marcus Jackson oli sarjan ahnain taistelussa irtopalloista. Jackson vei levypallotilaston keskiarvollaan 12,4. Kaksikon saavutusten arvoa nostaa se, että karkkilalainen Componenta selvitti tiensä ensi tiistaina käynnistyviin pudotuspeleihin.

Chris Davisille ja Marcus Jacksonille lähimmän uhan piste- ja levypallotilastoissa aiheutti sama mies. Korihaiden Ed Nelson nimittäin sijoittui molemmissa kategorioissa kakkoseksi kirjautettuaan keskiarvoikseen 22,3 pistettä ja 11,6 levypalloa. Nelson saavutti ns. tuplatuplan eli kaksinumeroiset lukemat pisteissä ja levypalloissa kaikkiaan 30 kertaa, joka oli sarjassa eniten. 

Runkosarjan paras kotimainen korintekijä oli Joensuun Katajan maajoukkuelaituri Sami Lehtoranta, jonka keskiarvo 17,8 riitti tilastossa kymmenenteen sijaan. Paluun Suomen koripalloparketeille Saksassa vietettyjen ammattilaisvuosien jälkeen tehnyt Hongan Jukka Matinen heitti keskimäärin 17,4 pistettä (13:s) ja Lehtorannan joukkuekaveri Petri Virtanen 16,9 pistettä (16:s).  

Sarjan syöttötilaston voitti karsintasarjan välttäneen Tampereen Pyrinnön ”taskuraketti” James Wright, joka vapautti pelikaverinsa keskimäärin 4,9 kertaa ottelua kohden. KTP:n riveihin joulutauolla hankittu Jermaine Spivey oli tilastokakkonen (4,2) ja Hongan 18-vuotias Petteri Koponen kolmonen (4,1).

Tehokkaimmat pallorosvot löytyi helsinkiläisjoukkue ToPon riveistä. Potkut kesken kauden saanut Todd Okeson ja hänen korvaajakseen hankittu John Thomas jakoivat ykkössijan keskiarvolla 2,4. Vain 174-senttinen Thomas edusti myös viime kaudella ToPoa ja oli silloinkin riistotilaston ykkönen. Eniten heittoja torjui Pussihukkien Bilal Salaam (keskiarvo 2,5).  

Matinen tarkin kolmospyssy 

Kaukoheitot hallitsi tarkimmin Hongan Matinen, jonka käsistä lähteneet kolmen pisteen heittoyritykset löysivät tiensä korirenkaan läpi erinomaisella 48,1 prosentin tarkkuudella (128/266). Matinen oli samaisen tilaston kärkinimi myös vuonna 2002 ennen siirtymistään Saksaan.  

Espoon Honka oli joukkueista tarkin niin kahden kuin kolmen pisteen heitoissa. Kakkosissa pelaajista tarkin oli kuitenkin niukasti Pyrinnön Dennis Harrison (65,0 %) ennen Hongan Matthew Williamsia (64,5 %) ja Monte Cummingsia (62,0 %).  

Vapaaheittonsa upotti tarkimmin Katajan Marc Axton. Toista kauttaan Suomessa pelaava Axton pisti 141 heitostaan sisään 123 eli 87,3 prosenttia. Vuosikaudet Korisliigan kaikkien aikojen tarkimman vapaaheittäjän titteliä kantaneen KTP:n Toni Ilmosen sihti ei ole kadonnut, vaan hän sijoittui tilastossa toiseksi onnistumisprosentillaan 86,3.  

Korisliigan paremmuustilastot löytyy tästä.Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
28.11.2023 20:43 Korisliiga

Korisliigan kärkipäässä käy kova kuhina – Seagulls taivutti Korihait, mutta Nokia pysyy kannoilla

Miesten Korisliigassa otteluvoittoja keräsivät Helsinki Seagulls, BC Nokia ja Salon Vilpas.

27.11.2023 12:56 Korisliiga

Ville Karhu HBA:sta Kataja Basketiin

Joensuulainen Kataja Basket saa täydennystä miehistöihinsä. Seuran riveihin liittyy 19-vuotias Ville Karhu, joka on edustanut I Divisioona A:ssa pelaavaa Helsinki Basketball Academya (HBA) syksystä 2021.

25.11.2023 19:00 Korisliiga

Korihait epäsi Pyrinnöltä ensimmäisen vierasvoiton – Kataja ja Bisons kamppailivat kalkkiviivoille asti

Miesten Korisliigassa nähtiin kaksi kotivoittoa, kun Korihait ja Kataja Basket puolustivat onnistuneesti kotikenttiään.

24.11.2023 20:47 Korisliiga

Kobrat tyly vieras Nokialla – Mäntysen tehoilta ei riittänyt Seagullsia vastaan

Miesten Korisliigan otteluvoitot merkittiin Kobrille ja Helsinki Seagullsille.

22.11.2023 20:47 Korisliiga

Tyree Eady ratkoi voiton Vilppaalle virhevaikeuksien täyttämästä trilleristä

Miesten Korisliigassa Salon Vilpas taivutti Lahti Basketballin niukalla piste-erolla.

22.11.2023 20:45 FIBA Europe Cup

Katajalle avausvoitto FIBA Europe Cupin lohkovaiheen päätösottelussa

Suomalaisjoukkueiden tie FIBA Europe Cupissa päättyi keskiviikkona lohkovaiheeseen. Kataja Basket kaatoi slovakialaisen Levicen päätösottelussa. Kauhajoki puolestaan taipui kotikentällään kyproslaiselle AEK Petrolinalle.

22.11.2023 13:55 Suomen Cup

Naisten ja miesten Suomen Cupin Final Four -joukkueet selviävät marraskuun lopussa

Suomen Cupin huipennukseen selviytyy molempien sarjojen rankingin neljä parasta joukkuetta. Final Four -turnaus järjestetään 19.–21. tammikuuta Urhea-hallissa, Helsingissä.

21.11.2023 08:48 Korisliiga

Pyrinnön valmennukseen muutoksia: Tero Vasell päävalmentajaksi

Mollivoittoisesti Korisliiga-kauden aloittanut Pyrintö on tehnyt muutoksia valmennukseen. Viimeiset kolme kautta Pyrinnön päävalmentajana toiminut Miikka Sopanen on vapautettu päävalmentajan tehtävistä ja hänet korvaa joukkueen apuvalmentaja Tero Vasell.

18.11.2023 20:41 Korisliiga

Korihait juhlisti vanhoja mestareita voitolla – Kobrat vei derbyn nimiinsä

Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Seagulls, BC Nokia, Kobrat ja Korihait.

17.11.2023 21:00 Korisliiga

KTP vaisun alun jälkeen 24 pisteen voittoon – Pyrintö jumiutunut sarjataulukon pohjalle

Korisliiga-illan ainoa ottelu päättyi KTP-Basketin kotivoittoon.

15.11.2023 21:48 FIBA Europe Cup

Kauhajoki taipui loppuhetkillä Bundesliiga-joukkue Rostockille – Kataja ei onnistunut nappaamaan avausvoittoaan

Suomalaisjoukkueet pelasivat keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkojen viidennet ottelut. Ilta ei kasvattanut suomalaisjoukkueiden voittosarakkeita.

15.11.2023 20:41 Korisliiga

Teemu Suokkaan tehoilta johti Vilppaan voittoon

Salon Vilpas haki vierasvoiton Loimaalta. Teemu Suokas pommitti kaukaa ja jakoi ahkerasti syöttöjä.

14.11.2023 13:51 Pääjuttu

Jussi Laakso Saksan Bundesliigan Crailsheimin päävalmentajaksi

Korisliigan hallitseva vuoden valmentaja, viime keväänä Helsinki Seagullsin Suomen mestariksi valmentanut riihimäkeläislähtöinen Jussi Laakso, 47, on allekirjoittanut loppukauden kestävän päävalmentajasopimuksen Saksan Bundesliigaa pelaavan Crailsheim Merlinsin kanssa. Sopimus on Laakson ensimmäinen valmentajapesti Suomen ulkopuolella.

11.11.2023 20:13 Korisliiga

Fortsonilla ja Palmilla jyvä kohdallaan – alkukaudesta yskähdellyt Kauhajoki miltei 50 pisteen voittoon

Miesten Korisliigan otteluvoitot menivät tänään Kauhajoelle, Helsinki Seagullsille ja Kataja Basketille.

10.11.2023 22:30 Korisliiga

Both Gachin triplatupla johti Nokian voittoon – Korihait kaatoi KTP:n

BC Nokia ja Korihait saivat sarjapisteitä miesten Korisliigassa.

9.11.2023 12:40 Korisliiga

Kauhajoen Fortsonille sakkorangaistus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kauhajoen Courtney Fortsonille 500 €:n sakkorangaistuksen.

9.11.2023 12:00 Korisliiga

Lokakuun pelaaja Erik Sajantila: ”Joutuu kysymään itseltään, miten voisi auttaa joukkuetta enemmän”

Lahti Basketballin vaikeasta kaudenalusta huolimatta seuran riveistä on erottunut yllättäen tähdeksi syttynyt 22-vuotias Erik Sajantila. Hänet palkittiin lokakuun 2023 parhaana pelaajana.

8.11.2023 21:25 FIBA Europe Cup

Katajalle ja Kauhajoelle kirvelevät tappiot eurokentillä

Suomalaisjoukkueet taipuivat niukasti keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkovaiheen otteluissa. Kataja Basket hävisi kotikentällään lohkon kärkijoukkue Legia Varsovalle 85–89, kun taas Kauhajoki taipui jatkoajan jälkeen Jonavalle CBetille 94–98.

8.11.2023 21:15 Korisliiga

Kobrille sarjapisteet Tampereelta – "Kokonaisuudessaan kautemme paras vieraspeli"

Kobrat kävi nappaamassa vierasvoiton Tampereen Pyrinnöstä.

5.11.2023 20:16 Pääjuttu

Bisons yllätti Kauhajoen – Kataja Korihaita vahvempi

Miesten Korisliigan sarjapisteet keräsivät tänään Bisons Loimaa ja Kataja Basket.

Näytä lisää vastaavia