25.3.2007 Sarjanousija Team Componentaa edustava Chris Davis otti nimiinsä Korisliigan runkosarjan korikuninkuuden. 196-senttinen amerikkalaislaituri latoi 23,1 pistettä ottelua kohden. Davisin joukkuetoveri Marcus Jackson oli sarjan ahnain taistelussa irtopalloista. Jackson vei levypallotilaston keskiarvollaan 12,4. Kaksikon saavutusten arvoa nostaa se, että karkkilalainen Componenta selvitti tiensä ensi tiistaina käynnistyviin pudotuspeleihin.
Chris Davisille ja Marcus Jacksonille lähimmän uhan piste- ja levypallotilastoissa aiheutti sama mies. Korihaiden Ed Nelson nimittäin sijoittui molemmissa kategorioissa kakkoseksi kirjautettuaan keskiarvoikseen 22,3 pistettä ja 11,6 levypalloa. Nelson saavutti ns. tuplatuplan eli kaksinumeroiset lukemat pisteissä ja levypalloissa kaikkiaan 30 kertaa, joka oli sarjassa eniten.
Runkosarjan paras kotimainen korintekijä oli Joensuun Katajan maajoukkuelaituri Sami Lehtoranta, jonka keskiarvo 17,8 riitti tilastossa kymmenenteen sijaan. Paluun Suomen koripalloparketeille Saksassa vietettyjen ammattilaisvuosien jälkeen tehnyt Hongan Jukka Matinen heitti keskimäärin 17,4 pistettä (13:s) ja Lehtorannan joukkuekaveri Petri Virtanen 16,9 pistettä (16:s).
Sarjan syöttötilaston voitti karsintasarjan välttäneen Tampereen Pyrinnön ”taskuraketti” James Wright, joka vapautti pelikaverinsa keskimäärin 4,9 kertaa ottelua kohden. KTP:n riveihin joulutauolla hankittu Jermaine Spivey oli tilastokakkonen (4,2) ja Hongan 18-vuotias Petteri Koponen kolmonen (4,1).
Tehokkaimmat pallorosvot löytyi helsinkiläisjoukkue ToPon riveistä. Potkut kesken kauden saanut Todd Okeson ja hänen korvaajakseen hankittu John Thomas jakoivat ykkössijan keskiarvolla 2,4. Vain 174-senttinen Thomas edusti myös viime kaudella ToPoa ja oli silloinkin riistotilaston ykkönen. Eniten heittoja torjui Pussihukkien Bilal Salaam (keskiarvo 2,5).
Kaukoheitot hallitsi tarkimmin Hongan Matinen, jonka käsistä lähteneet kolmen pisteen heittoyritykset löysivät tiensä korirenkaan läpi erinomaisella 48,1 prosentin tarkkuudella (128/266). Matinen oli samaisen tilaston kärkinimi myös vuonna 2002 ennen siirtymistään Saksaan.
Espoon Honka oli joukkueista tarkin niin kahden kuin kolmen pisteen heitoissa. Kakkosissa pelaajista tarkin oli kuitenkin niukasti Pyrinnön Dennis Harrison (65,0 %) ennen Hongan Matthew Williamsia (64,5 %) ja Monte Cummingsia (62,0 %).
Vapaaheittonsa upotti tarkimmin Katajan Marc Axton. Toista kauttaan Suomessa pelaava Axton pisti 141 heitostaan sisään 123 eli 87,3 prosenttia. Vuosikaudet Korisliigan kaikkien aikojen tarkimman vapaaheittäjän titteliä kantaneen KTP:n Toni Ilmosen sihti ei ole kadonnut, vaan hän sijoittui tilastossa toiseksi onnistumisprosentillaan 86,3.
Korisliigan paremmuustilastot löytyy tästä.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.
Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.