14.3.2025 20:33 Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

Timi Puittinen (#30) on pelannut vahvan kauden Kobrissa. Kuva: Pasi Ahola
Kobrien putoaminen liigaporrasta alemmas on varmistunut jo, mutta lapualaisjoukkue ei ole silti lakannut taistelemasta. Tänään kauden viimeisessä kotiottelussaan Kobrat otti yleisönsä iloksi 79–73-voiton Tapiolan Hongasta.
Voiton takuumiehinä kentällä häärivät erityisesti laiturit Ryan Ogden ja Timi Puittinen. Ogden tilastoi kentän korkeimmat 26 pistettä ja keräsi kuusi levypalloa, kun taas Puittinen takoi komean tuplatuplan 22 pisteellä ja 11 levypallolla.
Muutkin jäsenet avausviisikosta olivat terässä: Joona Tuomala kirjautti 11 pistettä ja yhdeksän levypalloa, Antto Nikkarinen kahdeksan pistettä ja 12 syöttöä, ja Juho Lehtorantakin pussitti 12 pistettä.
– Halusimme voittaa kauden viimeisen kotiottelun. Vähän vähädimme toisella jaksolla, mutta saimme taisteltua silti voiton. Nuoret pelimiehet tekivät erittäin hyvää duunia, Lehtoranta kommentoi.
Hongan paras pistemies oli Riku Korhonen 16 pisteellä, viidellä levypallolla ja seitsemällä syötöllä.
Ylemmän jatkosarjan puolella Bisons Loimaa kärsi 73–85-kotitappion Kauhajoen kynsissä. Kauhajoki on varmistanut sarjavaiheen toisen sijan, kun taas Bisons on kuudentena eikä voi saavuttaa enää kotietua playoffeihin.
Kauhajoen näyttävin tilastorivi oli Quan Jacksonin 15 pistettä, kuusi levypalloa ja häikäisevät seitsemän riistoa. Joona Hakamaa teki viisi pistettä ja kommentoi ottelua Ruudun haastattelussa:
– Painotimme ennen peliä sitä, kuinka tullaan ottelun aloitukseen. Viimeksi Joensuussa meillä ei ollut mielestäni sellaista energiaa, mitä edeltävässä ottelussa Seagullsia vastaan. Mutta hyvän alun jälkeen Bisons pääsi rankaisemaan toisella puoliajalla, kun ajauduimme vähän liikaa hyvän olon tunteeseen. Lipsuimme hieman perusasioissa.
Loimaan riveistä erottui Christian Terrell 22 pisteellä ja viidellä syötöllä.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.