Kobrat enää voiton päässä pudotuspelipaikasta – "Kaikki on vielä omissa käsissä"

7.4.2019 19:21 Tappio sysäsi Korihait vielä vahvasti taisteluun suorasta sarjapaikasta.

Lapuan Kobrat ja kapteeni Lauri Toivonen tarvitsevat kahdesta jäljellä olevasta kotiottelustaan vähintään yhden voiton. Kuva: Ville Vuorinen

Lapuan Kobrat ilmoittautui vahvaksi pudotuspelikandidaatiksi kaatamalla Uudessakaupungissa Korihait koriluvuin 80–93 (40–43). Näin Kobrat on enää yhden voiton päässä sarjataulukon kahdeksannesta, BC Nokiasta.

Jos Kobrat ja BC Nokia päätyvät runkosarjassa tasapisteisiin, on lapualaisilla etu keskinäisten otteluiden ansiosta. Kobrat pelaa vielä kaksi kotiottelua, kun Kouvolan Kouvot ja Kaarinan Ura Basket saapuvat Lapualle. BC Nokian loppuohjelma on huomattavasti haastavampi, sillä nokialaiset kohtaavat vieraissa Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin sekä kotonaan KTP-Basketin.

Korihaille tappio tiesi sitä, että joukkue jatkaa tasapisteissä sarjan hännillä Ura Basketin kanssa. Uralla on tosin jäljellä enää kaksi ottelua, kun taas tasapisteissä edellä olevalla Korihailla runkosarja jatkuu vielä kolmen ottelun verran.

– Voi olla, että tämä oli jopa liian tärkeä ottelu molemmille joukkueille. Se näkyi monessa asiassa. Korihait on hyvä joukkue, mutta vähän tuntui tänään, että heillä päät tippuivat aika helposti muutamasta epäonnistumisesta, Kobrien päävalmentaja Nenad Stefanovic kuvaili suurten panosten ottelua Elisa Viihde Sportin haastattelussa.

– Olen superonnellinen tästä voitosta, nyt jatketaan taistelua kohti pudotuspelejä.

Kobrille reissu Uuteenkaupunkiin oli lähtökohdiltaan hyvin haastava, sillä avainpelaajista Panu Peltokangas ja Jussi Turja eivät olleet pelikuntoisia. Stefanovicilla olikin käytössään ainoastaan seitsemän pelaajaa.

Kobrien voiton takasi hurjilla tehoilla pelannut ulkomaalaisnelikko. Larry Anderson (20/10/4s/4r), Zane Waterman (23/9), Khalil Small (20/6) ja Jaron Hopkins (22/9/6s) tekivät jokainen vähintään 20 pistettä.

– En haluaa kuulostaa ylimieliseltä, mutta odotan heiltä vieläkin parempaa. Kaikki neljä tekivät edelleen paljon virheitä. Välillä hyökkäyksemme on liikaa yksi vastaan ykköstä. Tällä tyylillä emme pudotuspeleissä etene kovinkaan pitkälle, Stefanovic julisti.

– Haluan nostaa esiin myös Peetun (Drockila) ja Villen (Turja), jotka toivat vaihtopenkiltä erittäin tärkeitä minuutteja.

Kobrat käväisi jo ensimmäisellä puoliajalla kertaalleen yhdeksän pisteen johtoasemassa, mutta Korihait kuroi eron ennen puoliaikataukoa kolmeen. Korihait piti mukana voittotaistelussa etenkin hyökkäyslevypallot, joita tarttui ensimmäisellä puoliskolla kotijoukkueen käsiin jopa yhdeksän.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Ottelun toista puoliaikaa hallitsi miltei suvereenisti vierasjoukkue. Muutamaan otteeseen Korihait kävi jo iskuetäisyydellä, mutta aina Kobrat repi tulostaululle etumatkaa etenkin nopeilla hyökkäyksillään.

– Puolustus oli tänään avain voittoon. Itse tein pakissa muutamia virheitä, mutta sain korvattua nukahduksiani hyökkäyspäässä, jossa sain heti hyvän startin, Kobrille avausneljänneksellä 14 pistettä takonut Waterman summasi.

– Olen innoissani, että meillä on vielä mahdollisuudet pudotuspeleihin. Kaksi kotiottelua jäljellä, joten kaikki on vielä omissa käsissä.

Korihaiden parhaat olivat Chris Jenkins (25/8) ja Stephon Jelks (18/8).

Molempien joukkueiden seuraavat koitokset pelataan keskiviikkona. Korihait lähtee turvaamaan sarjapaikkaansa Tampereelle, kun taas pudotuspeleihin halajava Kobrat saa vieraita Kouvolasta.

Ottelutilasto

 
25.3.2025 21:18 Korisliiga

Korihait tasoitti puolivälierät Vilpasta vastaan

Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.

23.3.2025 19:02 Korisliiga

Pyrintö kävi lähellä yllätystä, mutta tuorein vahvistus käänsi pelin Kauhajoelle

Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.

22.3.2025 21:18 Korisliiga

Korisliigan puolivälierät käynnistyivät: Vilpas taivutti Korihait trillerissä, Seagulls ja Kataja jyräsivät omat vastustajansa

Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.

21.3.2025 17:43 Korisliiga

Puolivälieräennakossa oikealla hetkellä hävinnyt Seagulls, tilanteen tasalle nouseva nuori Kouvot, ailahdellen menestynyt Vilpas ja renessanssia elävä Korihait

Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).

21.3.2025 08:45 Korisliiga

Puolivälieräennakossa hitaasti kuumennut Kauhajoki, peloton Pyrintö, torjuntavoiton ottanut Kataja ja hyvin rakennettu Bisons

Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).

20.3.2025 12:01 Korisliiga

Katajan Currysta korikuningas – Seagulls nautti Lassi Nikkarisen tarjoiluista

Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.

19.3.2025 20:40 Korisliiga

Korisliigan viimeinen playoff-joukkue ratkesi – Tuukka Kotti jätti hyvästit koripallokentille Espoossa

Miesten Korisliigan viimeinen jatkosarjakierros on pelattu ja puolivälieräparit vihdoin selvillä. Viimeisen playoff-paikan vei Kouvot. Pudotuspelit alkavat lauantaina 22. maaliskuuta.

19.3.2025 09:35 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: Kuka nappaa viimeisen pudotuspelipaikan? Kenestä korikuningas?

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Kouvot ja BC Nokia taistelevat viimeisestä pudotuspelipaikasta. Katajan KeShawn Curry ja Kouvojen Blake Francis puolestaan ratkaisevat korikuninkuuden.

15.3.2025 20:01 Korisliiga

Pyrintö varmisti alemman jatkosarjan voiton – Kouvot ohitti Nokian kilpailussa viimeisestä playoff-paikasta

Korisliigan alemmassa jatkosarjassa voittivat tänään Tampereen Pyrintö ja Kouvot, ylemmässä Salon Vilpas.

14.3.2025 20:33 Korisliiga

Kobrat voittoon Puittisen tuplatuplan avulla – Karhu kesytti biisonit Loimaalla

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

Näytä lisää vastaavia