Kiana Johnson tahdittaa Hongan naisten hyökkäystä alkavalla kaudella

11.9.2017 Kiana Johnson on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Tehokas ja monipuolinen Johnson pelasi naisten Korisliigaa kauden 2016–2017 Forssan Alussa ja nyt 24-vuotiaan pelinrakentajan ura jatkuu Espoossa.

Viime kausi oli Kiana Johnsonille ensimmäinen ulkomailla. Kuva: Ville Vuorinen


 

Erityisesti tarkkana heittäjänä tunnetulla Kiana Johnsonilla on takanaan tehokas kausi Forssassa. 171-senttinen Johnson pussitti palloa peräti 18,6 keskiarvolla läpi kauden. Monipuolisesta pelaajasta löytyy myös tahtoa ja voimaa niin puolustuspäähän kuin levypallokamppailuihinkin. Levypalloja nainen haki 5,7 keskiarvolla ja syötti koriin johtaneita syöttöjä keskimäärin kuudesti ottelua kohden. Johnson haluaakin olla se pelaaja, joka luo joukkueensa pelaajille hyviä korintekopaikkoja.

– Olen pelannut koripalloa 7-vuotiaasta. Tulen suuresta perheestä ja seitsemän sisaruksen kanssa olen oppinut joukkuepelaamisesta paljon jo pienestä pitäen. Virgiassa yliopistossa, minusta tuli oikeasti koripalloilija” Johnson avaa taustojaan Hongan tiedotteessa.

– Viime kausi Forssassa oli ensimmäinen kauteni ulkomailla ja pelillisesti se oli hyvä kausi, vaikka emme päässeet niin pitkälle kuin tavoite oli. Suomi on hyvä paikka pelata ja Espooseen tulin mielelläni, täällä on hyvät olosuhteet pelata tavoitteellisesti ja kehittyä lisää.

– Ajattelen, että kun joukkue on tyytyväinen se pelaa hyvin. Haluan olla sellainen pelaaja, joka auttaa joukkuetta saamaan kentällä kaiken irti ja nauttii pelaamisesta yhdessä. Tiedän, että minut tunnetaan heittäjänä, mutta haluan että tulevalla kaudella minut tunnistetaan myös hyvänä syöttäjänä. Haluan olla se pelaaja, joka auttaa rakentamaan muille joukkueessa hyviä korintekopaikkoja” nainen suunnittelee.

 

Tapiolan Hongan joukkueeseen sopimuksen ovat nyt tehneet, menneiltä kausilta tutut: Saara Sandell sekä äitiyslomalta pelikentille palaava Heta Korpivaara. Kaisa Kuismalle alkava kausi on ensimmäinen honkalaisena, mutta toinen Espoossa.

Maajoukkuepelaaja Roosa Lehtoranta pukee Hongan paidan päälleen ensimmäistä kertaa. WU20 maajoukkueen Kia Vaalavirta jatkaa kasvattajaseurassaan, samoin nuoret honkalaiskasvatit Pipsa Kahlos ja Jemina Airaksinen.

 
4.10.2025 19:54 Naisten Korisliiga

EBT vei kauden ensimmäisen paikalliskamppailun - Pyrintö avasi kautensa voitolla

Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.

3.10.2025 21:10 Naisten Korisliiga

PeKa:lle kahden voiton viikko

Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 09:36 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan infopaketti 2025–26

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 14:54 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 3/3: EBT, Torpan Pojat ja Peli-Karhut lähtevät mitalijahtiin

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 10:19 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 2/3: Tampereen Pyrintö, Kouvottaret ja Tapiolan Honka hamuavat kärkipäähän

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

29.9.2025 12:15 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 1/3: BC Nokia, Vimpelin Veto ja HBA-Märsky lähtevät parantamaan viime kaudesta

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

18.9.2025 13:02 Naisten Korisliiga

Kujala, Kert ja Thil jatkavat Vimpelin Vedossa

Vimpeliläisseura solmi tärkeitä jatkosopimuksia alkavalle kaudelle.

15.9.2025 13:05 Naisten Korisliiga

ToPon naisille tukku sopimuksia

ToPon naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva joukkue on solminut kolme uutta sopimusta. Vuonna 2004 syntynyt Jessi Lehtonen sekä 2005 syntynyt Milja Helminen jatkavat ToPon riveissä, uutena kasvona joukkueeseen liittyy vasta 2007 syntynyt Tapiolan Hongan kasvatti Lilli Laine.

9.9.2025 16:39 Naisten Korisliiga

Sahara Jones Vedon paitaan

Vimpelin Vedon kolmas ulkomaalaisvahvistus on laitahyökkääjänä viihtyvä Sahara Jones.

Näytä lisää vastaavia