Karhu Basket piti kotiedustaan kiinni kynsin hampain – Finaalit jatkuvat maanantaina Kouvolassa

17.5.2019 21:07 Kouvot osoitti olevansa valmis haastamaan hallitseva Suomen mestarin, joka on voittanut kotiparketillaan jo 18 kertaa putkeen. Greg Mangano takoi Karhu Basketille 30 pistettä.

Karhu Basketin pistetehtailija Cameron Jones oli ratkaisuhetkillä elementissään. Kuva: Ville Vuorinen

Korisliigan loppuottelut alkoivat perjantaina Kauhajoen liikuntahallin parketilla varsin odotetunlaisesti, kun Karhu Basket piti kotiedustaan kiinni kaatamalla Kouvolan Kouvot 96–86 (46–39). Karhu Basket voitti avausfinaalin 30 pistettä mättäneen Greg Manganon väkevän esityksen turvin.

Suomen mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa, seuraava koitos on maanantaina Kouvolan jäähallissa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

 

Karhu Basket ei ole vieläkään hävinnyt yhtään ottelua kevään pudotuspeleissä. Kouvoilla välierissä tappioita tuli Salon Vilpasta vastaan kolme. Kumpikaan joukkue ei ole pudotuspeleissä vielä kotikentältään tappio niskassa poistunut.

– Ei mennyt välttämättä kaikki ihan kuin suunniteltu, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen puhalsi.

– Pitää kuitenkin ymmärtää, että aika oli hyvin rajallinen. Välierät loppuivat tiistaina Salossa. Oli pakko priorisoida joukkueelle vapaapäivä keskiviikoksi. Siihen nähden, mitä ehdimme tällä valmistautumisella läpi käydä yhdessä, niin meni ihan hyvin.

Kouvojen Thomas Gipson III aiheutti vahvuudellaan Karhu Basketille ajateltavaa jatkoon. Kuva: Ville Vuorinen

Lehtonen huokui tappiosta huolimatta rauhallisuutta. Seitsemän taiston välieräsarja opetti joukkueelle pitkäjänteisyyttä.

– Tämä on nimenomaan ottelusarja. Ensimmäisestä ottelusta kaikki aina vasta alkaa. Olemme varmasti valmiimpia taas maanantaina, Lehtonen linjasi.

Lehtosen mukaan Kouvot ei hyökkäämiseensä suuria muutoksia enää tee.

– Hyökkäämisemme toimii, se on äärimmäisen yksinkertaista. Puolustus on se, missä meidän pitää ottelusarjan aikana koko ajan kehittyä.

Kouvot on joutunut siis urakoimaan pudotuspeleissä kolme ottelua tappiotonta Karhu Basketia enemmän.

– En oikein ymmärrä, kun jotkut valittavat, ettei runkosarjalla ole merkitystä, kun me olemme kuudennelta sijalta finaaleissa. Olemme nyt joutuneet tiputtamaan runkosarjan kolmosen ja ykkösen. Karhu Basket taas on ansainnut asemansa loppuotteluissa kotietuineen ja huilineen, Lehtonen muistutti.

Kouvojen pelintekijä Tuomas Hirvonen on ollut pudotuspeleissä loistava. Kuva: Ville Vuorinen

Kouvot aloitti ottelun tehokkaasti 

Avausneljännes alkoi hermostuneissa tunnelmissa, kun molemmat joukkueet kolisuttivat korirautoja vuoron perään. Karhu Basket luotti kaukoheittovoimaansa, kun taas Kouvot runnoi surutta lähelle koria.

Karhu Basket ei ensimmäisellä jaksolla löytänyt millään heittojyväänsä, sillä joukkueen kaikki yhdeksän kolmosta menivät ohi. Sen sijaan Kouvot onnistui kaaren takaa neljästi. Vierailijat pääsivätkin ensimmäiselle jaksojen väliselle tauolle kuuden pisteen johdossa.

Karhu Basketin pelaamisessa näkyi aluksi yhdeksän päivän tauko tositoimista. Toisella jaksolla hallitsevan Suomen mestarin kolmoset alkoivat löytää osoitteensa ja samalla kotijoukkue hilautui johtoasemaan. Seitsemän onnistuneen kolmen pisteen turvin Karhu Basket mätti toisella jaksolla 32 pistettä ja pääsi puoliaikatauolle seitsemän pisteen etumatkalta.

Kolmas jakso edettiin pitkään miltei kori korista. Viimeiset minuutit olivat kuitenkin Karhu Basketin, kun Greg Mangano tulitti kaksi kolmosta. Päätösneljännekselle vierasjoukkue lähti 11 pisteen takamatkalta.

Viimeisen jakson alussa Karhu Basket käväisi jo 14 pisteen johdossa. Sinnikäs Kouvot ei kuitenkaan luovuttanut, vaan hilautui etenkin Jeremy Morganin tyylikkäillä suorituksilla jo kahden pisteen etäisyydelle reilu neljä minuuttia ennen loppua.

Hallitseva mestari oli kuitenkin päätössummerin lähestyessä ennakoidun vakuuttava. Kouvojen pistetehtailu tyrehtyi ja näin Karhu Basket pääsi juhlimaan loppuottelusarjan avausvoittoa.

– Pelin alku oli hivenen tahmea molemmilta joukkueilta. Toinen kymppi oli oikeastaan meille finaalien alku, Karhu Basketin käskyttäjä Jussi Laakso mietti.

Laakso tiesi, ettei Kouvot luovuta, vaikka ero kasvoi päätösjaksolla jo yli kymmeneen pisteeseen.

– Kouvot on sitkeä joukkue. He ovat täysin ansaitusti loppuotteluissa. Kouvoja lyötiin välierissä kahdesti loppuhetkien tappioilla moukarilla päähän, mutta sieltä he aina tulivat takaisin. Heidän pelityylinsä on hyvin tiedossa, mutta taisteluun pitää olla koko ajan valmis.

Mangano syttyi parhaimpaansa

Karhu Basketin tehomies oli 208-senttinen Greg Mangano (30/11/3s). Myös Rene Rougeau (17/4/4s) ja Chris McKnight onnistuivat sisäpelaajista erinomaisesti. Takakentällä Cameron Jones (18/6/11s) ja Bojan Sarcevic (6/7/8s) jakoivat yhteensä peräti 19 syöttöä.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

 

 

Kouvoille kaikki kaikessa oli sentteri Thomas Gipson III (27/4/3s), jolle ei Karhu Basketilta löytynyt kunnon pysäyttäjää. Pelintekijä Tuomas Hirvonen (16/4/4s) jatkoi loistokasta kevättään. Brian Asbury (14/10) ja Morgan (16/5) pelasivat tasollaan. Sen sijaan tärkeä syömähammas David Gonzalvez (4/3) jäi vaille hyökkäyspään onnistumisia ensimmäisessä finaalissa. Ville Kaunisto (6/6) aloitti tällä kertaa ottelun vaihtopenkiltä.  

– Onhan finaaleissa aina mukava päästä pelaamaan. Meillä oli pitkä sarja Vilpasta vastaan alla, joten olimme ottelun alussa valmiimpia. Kaveri oli päässyt omien välieriensä jälkeen huilaamaan, ehkä se ottelun edetessä sitten näkyi, Hirvonen aprikoi.

Hirvonen on parantanut kolmostarkkuuttaan runkosarjasta pudotuspeleihin noin 20 prosentia.

– Gipson on aika järkäle. Kun hän tekee hyökkäyksissä tilaa, niin pitää käyttää paikat, jotka kaarella saa, Hirvonen summasi.

– Tässä on nyt kaksi päivää palautumista. Kotona yritetään taas voittaa.

Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso oli tyytyväinen finaalien avausosaan. Kuva: Ville Vuorinen

Laakso korosti levypallojen arvoa

Vaihtopenkiltä tarvittavaa energiaa oranssipaidoille tuova McKnight teki tukun tärkeitä koreja toisella puoliskolla.

– Ottelun alussa pitkä tauko otteluista ehkä tosiaan vähän näkyi. Ensimmäinen jakso oli meiltä tahmea. Ratkaisuissa oli pientä empimistä. Tiesimme kuitenkin koko ajan, mitä kentällä haluamme tehdä. Kun heitot alkoivat osua, saimme nopeasti juonesta taas kiinni. Luotamme omaan juttuumme, se on avainasia meidän menestykseemme.

Karhu Basketia toistaiseksi viimeistä kevättään luotsaava Laakso tietää, mitä Karhu Basketin pitää parantaa Suomen mestaruuden uusiakseen.

– Seuraavissa otteluissa Kouvojen mörssärit pitää saada pallon kanssa vähän kauemmaksi korilta, niin prosentit kyllä laskevat.

– Meillä oli tänään 27 syöttöä. Se kertoo, että pelasimme joukkueena. Sen pitää myös jatkua. Pitkässä juoksussa levypallot ovat ratkaisevassa asemassa, Laakso laski.

Loppuottelut jatkuvat maanantaina klo 18.30 Kouvolan jäähallissa, Lumon Areenalla. Finaalit palaavat Kauhajoelle vuorostaan jo keskiviikkona.

Ottelutilasto

 
22.3.2023 20:19 Korisliiga

Korisliigan pudotuspelien otteluparit ratkesivat – Pyrintö varmisti playoff-paikan ja Kauhajoki sinetöi sarjataulukon ykkössijan

Tampereen Pyrintö vei viimeisen jaossa olleen paikan Korisliigan pudotuspeleihin. Lahden Chris Clarke puolestaan teki historiaa tilastoimalla koko kauden keskiarvoikseen triplatuplan. Sarjataulukon kärkipaikan sinetöi Kauhajoki.

18.3.2023 19:31 Korisliiga

Vilpas kukisti Kauhajoen – jatkosarjoja jäljellä enää yksi ottelukierros

Salon Vilpas otti reippaan kotivoiton Kauhajoesta.

17.3.2023 21:40 Korisliiga

Kataja voitokkaana kotiedun metsästyksessä – Korisliigan viimeinen playoff-paikka yhä vailla ottajaa

Miesten Korisliigan viimeistä playoff-paikkaa ei saatu toiseksi viimeisellä jatkosarjakierroksella vieläkään ratkaistua.

15.3.2023 21:07 FIBA Europe Cup

Kauhajoki raivasi tiensä neljän parhaan joukkoon FIBA Europe Cupissa yli 2000-päisen kotiyleisön edessä

IKH Areenalle saapuneet Karhu Basketin fanit pääsivät tuulettamaan, kun joukkue eteni toisena suomalaisseurana FIBA:n alaisen eurokilpailun neljän parhaan voittoon. Välieräpaikka tuli huiman puolustusnäytöksen päätteeksi FC Portosta lukemin 75–65 (42–28). Välierät pelataan maalis-huhtikuun vaihteessa.

15.3.2023 07:53 FIBA Europe Cup

Kauhajoki hamuaa FIBA Europe Cupin välieriin kotikentällä keskiviikkona - ottelu katsottavissa VeikkausTV:ltä

Kauhajoki pääsee toiseen osaotteluun FC Portoa vastaan pisteen johtoasemasta. Ratkaiseva puolivälierien toinen osa käynnistyy keskiviikkona klo 18.30 IKH Areenalla. Ottelu on katsottavissa VeikkausTV:n kautta.

11.3.2023 21:09 Korisliiga

Daniel Dolencin huippuilta siivitti Kauhajoen ylivoimaiseen voittoon KTP:stä

Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Kauhajoki voitti kotikentällään IKH Areenalla KTP-Basketin 102-65.

10.3.2023 20:36 Korisliiga

Nokia varmisti pudotuspelipaikkansa – Honka putoaa ykkösdivisioonaan

Miesten Korisliigassa ratkaistiin monta kohtaloa, kun BC Nokia sai varmistettua paikan playoffeissa ja Korihait pudotti Tapiolan Hongan sarjasta.

10.3.2023 09:00 Korisliiga

Helmikuun vahvin Chris Clarke putosi syksyllä G-liigasta loukkaantumisen takia ja palasi Lahteen – nyt hän rekisteröi nimiinsä kokonaisen triplatuplakuukauden

Korisliigan Kuukauden vahvin Chris Clarke oli jo murtanut Kaliforniassa tiensä Santa Cruz Warriorsiin, kun yhtäkkiä paljastui loukkaantuminen. Hän pakkasi laukkunsa ja palasi Lahteen – ja laittoi rytinällä Korisliigan ikivanhat ennätykset uusiksi.

9.3.2023 09:12 Korisliiga

Huima ura jatkuu: Timo Heinonen ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagullsia jo kaudesta 2015-16 asti edustanut 41-vuotias Timo Heinonen jatkaa joukkueessa 1+1-mittaisella sopimuksella myös tulevalla Korisliiga-kaudella 2023-24. Heinonen pelattujen otteluiden maratontaulukon kärkipaikalla.

9.3.2023 00:17 FIBA Europe Cup

Kauhajoki avasi puolivälierät pisteen voitolla – ”Tämä antaa meille tosi hyvät asetelmat kotikentälle”

FC Porto ei päästänyt Kauhajokea helpolla FIBA Europe Cupin puolivälierien ensimmäisessä osassa Portugalissa. Takaa-ajaksi joutuneet vieraat näyttivät lujuutensa loppuhetkillä punnertaen pisteen voittoon lukemin 80–81 (39–36). Ratkaiseva toinen osa pelataan keskiviikkona 15.3. Kauhajoella.

8.3.2023 12:00 FIBA Europe Cup

Kauhajoki aloittaa FIBA Europe Cupin puolivälierät keskiviikkona Portugalissa

Hallitseva Suomen mestari ja upeita otteita eurokentillä tällä kaudella esittänyt Kauhajoki kohtaa kaksiosaisessa puolivälieräsarjassa FC Porton. Välieriin edetään kahden ottelun yhteistuloksella. Ottelu on katsottavissa suorana FIBA:n YouTube-kanavalta.

4.3.2023 20:12 Korisliiga

Seagullsin Järvi liekeissä kaaren takaa – Kauhajoki ja Nokia vahvistivat paalupaikkojaan

Miesten Korisliigassa Kauhajoki vahvisti koko sarjan johtoasemaansa, mutta voiton otti myös toisena tuleva Helsinki Seagulls. Alemmassa jatkosarjassa BC Nokia pönkitti omaa paalupaikkaansa.

3.3.2023 20:31 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö ottivat kriittiset voitot playoff-haaveidensa kannalta – KTP:n Brandonit toivat täpärän jatkoaikavoiton

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa voiton otti KTP-Basket. Alemmassa sarjassa voitot menivät viimeisistä pudotuspelisijoista kamppaileville Tampereen Pyrinnölle ja Lahti Basketballille.

21.2.2023 09:38 Korisliiga

Vertio nousee ensi kaudeksi Seagullsin päävalmentajaksi, Laakso jättää tehtävänsä kauden jälkeen

Helsinki Seagullsin päävalmentajana kaudesta 2019–20 asti toiminut Jussi Laakso jättää tehtävänsä kuluvan kauden päätyttyä. Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi astuu joukkuetta yhdessä Laakson kanssa jo neljättä kautta luotsaava Vesa Vertio 2+1-mittaisella sopimuksella.

18.2.2023 20:51 Korisliiga

KTP sai tappioputken katki Vili Nymanin johdolla – Lahden Chris Clarke rikkoi liigan triplatuplaennätyksen

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Ylemmässä jatkosarjassa voittivat KTP, Kauhajoki ja Seagulls. Alemmassa Nokia, Korihait ja Lahti.

15.2.2023 20:37 Korisliiga

Seagulls kirkkaaseen voittoon kärkikamppailussa – Vilppaalle ja Lahdelle pisteet tiukoista väännöistä

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa voiton ottivat Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas. Alemmassa sarjassa juhli Lahti Basketball.

14.2.2023 20:03 Korisliiga

Mattila ja Heinonen jälleen liekeissä pirkanmaalaisseurojen voitoissa – Kouvot vei Kymenlaakson derbyn

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Kouvot kaatoi KTP:n Kymenlaakson derbyssä. Alemmassa sarjassa puolestaan pisteet veivät pirkanmaalaisjoukkueet Nokia ja Pyrintö.

12.2.2023 19:01 Korisliiga

Osku Heinosen ennätystä sivuava ilta siivitti Pyrinnön voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö päihitti Korihait.

12.2.2023 14:49 Korisliiga

Antero Lehto rikkoi maagisen 20 000 peliminuutin rajan Korisliigassa

BC Nokian Antero Lehto uurasti kentällä lauantaina Lahden kaadossa melkein 26 minuuttia, mikä tiesi samalla sitä, että hän ylitti ensimmäisenä pelaaja kautta aikain 20.000 peliminuutin rajan Korisliigan runkosarjassa.

Näytä lisää vastaavia