Kalle Koivunen Lahti Basketballin riveihin

6.6.2023 09:03 Lahtelaisseura on solminut 2+1-mallisen sopimuksen 20-vuotiaan Koivusen kanssa. Viime kaudet Koivunen on edustanut Jyväskylä Basketball Academya.

Kalle Koivusen siirtyy tulevaksi kaudeksi Korisliigaan. Kuva: Vesa Koivunen

Äänekosken Huiman kasvatti edusti JBA:ta edelliset kolme kautta miesten I divisioona A:ssa. Päättyneellä kaudella Koivunen kirjautti 16 pistettä, 2,9 levypalloa ja 1,9 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Koivunen on pelannut 34 nuorten maaottelua 6,9 pisteen keskiarvolla.

- Mun oli aika ottaa seuraava steppi ja olen todella iloinen päästessäni LaBa-paitaan. Lahti teki minuun hyvän vaikutuksen ja olen kuullut heistä paljon hyvää, joten uskon, että täällä on erittäin hyvä ympäristö kehittyä ja aloittaa Korisliiga-ura, Koivunen kommentoi seuran tiedotteessa.

- Kallen perässä oli yli puolet Korisliigan joukkueista. Olen todella iloinen, että onnistuimme saamaan Kallen Lahteen. Tämä on hieno osoitus seuran vetovoimasta. Hänellä on suuri potentiaali ja meidän tehtävänä on auttaa häntä saavuttamaan omat rajansa pelaajana, seuran toiminnanjohtaja Roope Suonio avaa.

Lahti Basketballilla on pelaajasopimukset tulevasta kaudesta Arttu Saarijärven, Erik Sajantilan, Eetu Lähdetniemen, Ville Tolosen ja Kalle Koivusen kanssa.

Henkilöt

Asiat

 
23.4.2024 12:49 Korisliiga

Timo Heinoselle 4000 pudotuspeliminuuttia täyteen

Helsinki Seagullsin Timo Heinonen rikkoi maanantaina ensimmäisenä pelaajana kautta aikain SM-playoffseissa 4000 otteluminuutin rajan.

22.4.2024 21:14 Korisliiga

Helsinki Seagulls ja Kataja Basket tasoittivat välierävoitot

Seagulls haki vierasvoiton Kauhajoelta 27 pistettä heittäneen Shavon Colemanin johdolla lukemin 73–80. Kataja Basket puolestaan oli tyly isäntä Joensuussa, kun se kaatoi BC Nokian 99–75. Molemmat sarjat ovat tilanteessa 1–1, kun finaalipaikkaan vaaditaan neljä voittoa.

22.4.2024 12:44 Korisliiga

Kauhajoen ja Seagulls toinen välierä maanantaina vapaasti katsottavissa Jimillä

Korisfaneja hemmotellaan maanantaina, kun Korisliigan toiset välierät pelataan. Kauhajoen ja Helsinki Seagullsin toinen välierä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 18:15.

22.4.2024 12:39 Korisliiga

Riku Laine Tampereen Pyrintöön

Pyrintö on solminut uuden 1+1 muotoisen pelaajasopimuksen 26-vuotiaan Riku Laineen kanssa. Kahdeksan kautta Korisliigaa pelannut Laine tunnetaan kovana työntekijänä, joka on valmis taistelemaan joukkueensa eteen viimeiseen saakka.

19.4.2024 21:37 Korisliiga

BC Nokia hurjasteli päätöskympillä karkuun Katajalta välieräavauksessa

BC Nokia ja Kataja Basket aloittivat välieräsarjansa perjantaina Harjuniityn Liikuntahallilla Nokialla. Kotijoukkueen nousujohteinen esitys toi avausvoiton lukemin 86–67 (33–26).

18.4.2024 21:06 Korisliiga

Tulikuuman Topias Palmin ranne hiljensi Kisahallin – Kauhajoelta vakuuttava välieräavaus

Korisliigan välierät käynnistyivät torstaina, kun runkosarjan ykkönen Helsinki Seagulls isännöi Kauhajokea. Vilppaan avauskierroksella kaatanut Kauhajoki jatkoi loistavia otteitaan, kun se nappasi vierasvoiton Helsingistä 81–88 (39–46).

18.4.2024 12:30 Korisliiga

Korisliigan välieräennakossa Kataja ja Nokia: ”Vaikka joukkueilla olisi kuinka iso ero paperilla, playoffeissa ottelut jäävät yleensä kiinni parista pallonhallinnasta”

Kataja Basketin Thomas Tumba ja BC Nokian Tucker Richardson suhtautuvat alkavaan välieräsarjan keskenään hyvin samankaltaisin ajatuksin. Kumpikin tietää, että yksikin kriittinen pallonmenetys ja vastustaja voi päästä peruuttamattomasti niskan päälle.

18.4.2024 10:59 Korisliiga

Valtteri Mervola Saksasta Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on kiinnittänyt riveihinsä kahden vuoden sopimuksella 22-vuotiaan Valtteri Mervolan. Päättyneellä kaudella Mervola edusti Saksan ProB sarjassa Ehingeniä.

17.4.2024 12:29 Korisliiga

Kion Williams jatkaa Pyrinnössä

Pyrinnön oma kasvatti Kion Williams tullaan näkemään Tampereen Pyrinnön paidassa myös ensi kaudella, sillä Pyrintö on solminut miehen kanssa 1+1-mallisen sopimuksen.

17.4.2024 10:29 Erotuomarit

Korisliigan välierien erotuomarit valittu

Torstaina jatkuvissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan yhdeksän erotuomarin tiimillä.

Näytä lisää vastaavia