HBA:lle tärkeät pisteet pudotuspelipaikan kannalta – Kouvottaret äitynyt kovaan vireeseen

1.3.2024 20:15 Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Niissä voittoihin ylsivät HBA-Märsky ja Kouvottaret.

Fiia Hellsten lukeutui kotijoukkueen kantaviin voimiin. Kuva: Ville Vuorinen

Märsky tarttui kiinni pudotuspelipaikkaan

HBA-Märsky emännöi illan ottelussa HBA:ta. Kotijoukkue nappasi sarjapisteet 87-78 ja pitää tällä hetkellä kiinni viimeisestä pudotuspelipaikasta.

Ensimmäisellä puoliajalla kumpikaan joukkue ei onnistunut tekemään isoja eroja. Ottelu eteni puoliajalle HBA:n kolmen pisteen johdossa.

EBT nousi kolmannen jakson päätteeksi johtoon. Ratkaisu nähtiin kuitenkin vasta viimeisellä jaksolla. HBA vei jakson alun 10-2 eikä enää tämän jälkeen katsellut taakseen.

- Tänään oli tosi kiva pelata ja pääsin hyvin pelirytmiin heti ottelun alusta. Pelasimme yhdessä ja pallo liikkui hyvin, siitä loimme hyviä heittopaikkoja ja tänään kolmoset upposivat hienosti, HBA:n Venla Ulander kertasi ottelun jälkeen.

Märskyn joukkuepanos oli vahva. Fiia Hellsten 12/12/5 koriin johtanutta syöttöä pelasi vahvasti. Lilli Hakkarainen pussitti 15 pistettä. Sanni Tuomisto teki vieraille tupla-tuplan 19 pisteellä ja 11 levypallolla.

Ottelutilasto

Kouvottaret kotivoittoon

Kouvottaret nappasi kotivoiton Vimpelin Vedon kustannuksella 85-73. Voitolla kouvolalaiset nousivat kahden pisteen päähän viidennellä sijalla majailevista vimpeliläisistä.

Kotijoukkue oli vahvempi ensimmäisellä puoliajalla. Joukkueen hyökkäyspeli johdatti emännät puoliajalle 11 pisteen johdossa.

Vimpelin parhaat hetket osuivat kolmannelle jaksolle, jonka aikana vieraat nousivat tasoihin. Kouvottaret toipui kuitenkin nopeasti. Ottelun viimeinen jakso merkittiin emännille 28-16 ja sen ansiosta sarjapisteet jäivät Kouvolaan.

Re’Shawna Stone pussitti 21 pistettä ja jakoi kuusi koriin johtanutta syöttöä. Doniyah Cliney kuritti vanhaa joukkuettaan 14 pisteellä ja 11 levypallolla. Silja Viita kasasi vieraille tupla-tuplan 20 pisteellä ja 11 levypallolla.

Ottelutilasto

 
24.3.2025 14:59 Naisten Korisliiga

BC Nokia haastaa runkosarjan voittaneen ToPo:n - Pyrinnön ja Hongan välisessä sarjassa vastakkain kaksi samantyylistä joukkuetta

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.

23.3.2025 17:16 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan helmikuun pelaaja Re’Shawna Stone on ottanut isoja kehitysaskeleita Suomessa

Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.

22.3.2025 20:38 Naisten Korisliiga

PeKa vei nimiinsä kärkiottelun - sijoitukset eivät muuttuneet päätöskierroksella

Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin päätökseen lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, Honka, EBT sekä BC Nokia.

19.3.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pudotuspelijoukkueet selvillä ennen päätöskierrosta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella alemman jatkosarjan ottelulla. Illan voittajia olivat pudotuspelipaikkansa varmistanut BC Nokia ja alempaa jatkosarjaa hallitseva EBT. Viimeinen kierros ennen pudotuspelejä pelataan lauantaina.

18.3.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo varmisti ylemmän jatkosarjan voiton - PeKa vei derbyn nimiinsä

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät ToPo ja Peli-Karhut.

15.3.2025 19:45 Naisten Korisliiga

Kouvottarille sarjapisteet Helsingistä - myös molemmat espoolaisjoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Päivän voittajia olivat Kouvottaret, Honka ja EBT.

15.3.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ottelu Vimpelin Veto–Forssan Alku on peruttu

Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla anonut ottelusiirtoa saman päivän naisten Korisliigan otteluun Vimpelin Veto–Forssan Alku. Kilpailujaos ei myöntänyt ottelusiirtoa, minkä jälkeen Forssan Alku ilmoitti luovuttavansa ottelun.

12.3.2025 15:41 Naisten Korisliiga

Re'Shawna Stone Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.

8.3.2025 19:35 Naisten Korisliiga

Yli tuhatpäinen yleisö todisti ToPo:n voittoa Espoossa - alemmassa jatkosarjassa kärki menee menojaan

Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

Näytä lisää vastaavia