3.12.2013 21:15 Kotkalaisen Team TEHO Sportin voitto- ja tappiosaldo tasaantui tiistaina Karhuvuoren Steveco Areenalla, kun viime viikon kotiottelussaan kotkalaisia vastaan romahtanut GasTerra Flames Groningen sieppasi 77–83 (40–37)-vierasvoiton. Groningen tukki korinalustan pelin jälkipuoliskolla ja kun kotkalaisheitto ei pudonnut, vieraat saivat EuroChallengen voittotilinsä auki.
Jukka Matisen heitto upposi..
...mutta Jeffrey Robinsonin Groningen sieppasi vierasvoiton. Kuvat: Matti O. Koskinen.
Ottelun avauspuoliskolla Kotkassa nähtiin tasaista ja temporikasta koripalloa, jossa TEHO Sportin tehomiehenä kunnostautuivat hiljalleen alkukauden kuntoonsa päässyt Sharaud Curry sekä kaikkiaan viisi kolmosta säkittänyt Jukka Matinen.
Kotkalaiset lähtivät tauolle kolmen pisteen johdossa, mutta joutuivat kolmannen jakson alussa takaa-ajoasemaan, kun Groningen vei kolmeminuuttisen 11-0 ja petasi itselleen kahdeksan pisteen johdon.
Päätösjaksolla Groningen jatkoi korinalustan tukkimista, ja kun kotkalaiset eivät saaneet kolmosiaan tippumaan, hollantilaiset kasvattivat neljässä minuutissa kolmen pisteen johtonsa (58–61) yhteentoista pisteeseen (58–72) tappavan tarkalla viimeistelypelillään.
– He saapuivat Kotkaan voitottomina ja laittoivat kaiken peliin. He olivat nälkäinen joukkue ja pelasivat suurella energialla, totesi TEHO Sportin pistekuningas Sharaud Curry.
– Tiesimme heidän menevän korin alle ja se oli myös oma tavoitteemme, mutta saimme aikaiseksi vain kymmenen kahden pisteen koria. Olen pettynyt asenteeseemme tänään, kotkalaisten päävalmentaja Sami Toiviainen tiivisti.
Kotkalaisilla on jäljellä enää kaksi EuroChallengen alkusarjan ottelua. Ensi viikolla kotkalaiset haastavat Reggio Emilian vieraissa ja sitä seuraavalla viikolla hakevat revanssivoittoa Okapi Aalstarista niin ikään vieraissa.
TEHO Sport: Sharaud Curry 31/4/8 syöttöä/3 riistoa, Jukka Matinen 17/1, Chris Owens 12/10, Ryan Ayers 6/6, Timo Heinonen 4/3, Aleksi Akpaso 4/1, Ryan McDade 2/1, Joonas Lehtoranta 1/1, Samuli Vanttaja 0/0, Miki Kuusisto, Otto Kilpeläinen, Joonas Pentti.
Groningen: Cashmere Wright 15/3, Jeffrey Robinson 13/8, Jason Dourisseau 12/6, Arvin Slagter 12/4/3 syöttöä, Dan Coleman 12/2.
Monipuolinen laitapelaaja Roosa Kosonen liittyi syksyllä Kotkan Peli-Karhujen menestysjoukkueeseen uutena mutta jätti välittömästi jälkensä.
Kauhajoki ei onnistunut lopulta mestaruutensa uusimisessa, mutta takamies Severi Kaukiainen näkee kaudessa monia onnistumisia. Hän itse sai palkintokaappiinsa yhtä aikaa tunnustuksen sekä vuoden pelaajana että vuoden kuudentena pelaajana.
Susijengin takamies Edon Maxhuni, 25, pelasi menneen kauden Saksan Bundesliigaa ja FIBA Europe Cupia pelanneessa Merlins Crailsheimissa. Vaikka kausi ei mennyt joukkueelta odotusten mukaan, niin Maxhuni esiintyi vakuuttavasti.
Susijengi pelaa tulevana kesänä kaksi ottelua kotikentällään ennen Aasiassa pelattavia MM-kisoja. Maajoukkue kohtaa keskiviikkona 9.8. Viron Espoo Metro Areenalla. Ottelun lipunmyynti käynnistyy tiistaina 6.6.
Seagullsin mestarivalmentaja Jussi Laakso on Korisliigan vuoden valmentaja. Naisten Korisliigassa valinta osui Peli-Karhut mestaruuteen luotsanneeseen Mika Haakanaan.
Korihaiden Trey Niemi ja ToPon Meri Kanerva äänestettiin korisliigojen vuoden kehittyneimmiksi pelaajaksi. Seagullsin Jeffrey Carroll ja ToPon IImar’I Thomas puolestaan parhaat ulkomaalaispelaajat.
Oulussa pelattiin katukorista iloisissa tunnelmissa.
Annika Holopainen, 29, pelasi ensimmäisen kautensa Espanjassa. Aiemmin urallaan Saksassa, Puolassa, Islannissa ja Ranskassa pelannut Holopainen nautti ajastaan Espanjassa, vaikka pelikentällä oli välillä haastavaa.
Susijengin ratkaisijan roolissa viime vuosina yhä useammin viihtynyt Lapuan Kobrien kasvatti Ilari Seppälä, 30, viihtyy Ranskassa. Viime kesän EM-kisajoukkueeseen kuulunut 188-senttinen Seppälä on allekirjoittanut yksivuotisen jatkosopimuksen Ranskan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Saint-Chamondin kanssa.
Äänekoskella pidettiin hauskaa katukoriksen parissa sekä kannustettiin äänekkäästi
Vilppaan Perttu Blomgren ja Peli-Karhujen Lotta Vehka-aho äänestettiin liigojen puolustuspelaajaksi. Parhaiksi kuudensiksi pelaajaksi puolestaan Kauhajoen Severi Kaukiainen ja ToPon Saana Kujala.
Uusi HKVT-vuosikurssi on aloittanut opintonsa ensimmäisen lähijakson merkeissä. Ensimmäisen viikonlopun keskiössä oli toisiin tutustuminen ja ryhmäytyminen.
Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden pääsi juhlimaan Itävallan mestaruutta. Swans tyhjensi tällä kaudella palkintopöydän voittamalla aiemmin myös Supercupin ja Itävallan cupin.
Helmi Tulosella, 24, oli monivaiheinen kausi Italian Serie A1:n Le Mura Luccassa. Tuloselle jäi kauden jälkeen hieman hämmentyneet tunnelmat.
Vantaalla vietettiin jälleen Vuoden hauskinta koulupäivää, tällä kertaa Myyrmäessä.
Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Kisakalliossa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia apuvalmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kaksi viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä. Koulutukseen ilmoittautuminen on auki 31.5. saakka ja mukaan otetaan 20 ensimmäiseksi ilmoittautunutta valmentajaa.
Korisliigojen kapteenit ja päävalmentajat ovat äänestäneet vuosittaiset valinnat sarjojen vuoden parhaiksi. EBT:n Nicole Ogun ja Kataja Basketin Thomas Tumba äänestettiin Vuoden tulokkaiksi.
WNBA:ssa Dallas Wings kärsi kauden avaustappionsa, kun Chicago Sky vei kotijoukkueena sarjapisteet nimiinsä 88-94 (45-49). Awak Kuier keräsi 11 minuutin peliajalla kaksi levypalloa.
WNBA:ssa Awak Kuierin edustama Dallas Wings voitti vieraissa Seattle Stormin 95-91 (52-41). Kuier sai peliaikaa noin kuusi minuuttia, joiden aikana hän keräsi yhden levypallon.
Välillä satoi vettä, mutta vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin Loimaalla silti hymyssä suin.