3.12.2013 21:15 Kotkalaisen Team TEHO Sportin voitto- ja tappiosaldo tasaantui tiistaina Karhuvuoren Steveco Areenalla, kun viime viikon kotiottelussaan kotkalaisia vastaan romahtanut GasTerra Flames Groningen sieppasi 77–83 (40–37)-vierasvoiton. Groningen tukki korinalustan pelin jälkipuoliskolla ja kun kotkalaisheitto ei pudonnut, vieraat saivat EuroChallengen voittotilinsä auki.

Jukka Matisen heitto upposi..

...mutta Jeffrey Robinsonin Groningen sieppasi vierasvoiton. Kuvat: Matti O. Koskinen.
Ottelun avauspuoliskolla Kotkassa nähtiin tasaista ja temporikasta koripalloa, jossa TEHO Sportin tehomiehenä kunnostautuivat hiljalleen alkukauden kuntoonsa päässyt Sharaud Curry sekä kaikkiaan viisi kolmosta säkittänyt Jukka Matinen.
Kotkalaiset lähtivät tauolle kolmen pisteen johdossa, mutta joutuivat kolmannen jakson alussa takaa-ajoasemaan, kun Groningen vei kolmeminuuttisen 11-0 ja petasi itselleen kahdeksan pisteen johdon.
Päätösjaksolla Groningen jatkoi korinalustan tukkimista, ja kun kotkalaiset eivät saaneet kolmosiaan tippumaan, hollantilaiset kasvattivat neljässä minuutissa kolmen pisteen johtonsa (58–61) yhteentoista pisteeseen (58–72) tappavan tarkalla viimeistelypelillään.
– He saapuivat Kotkaan voitottomina ja laittoivat kaiken peliin. He olivat nälkäinen joukkue ja pelasivat suurella energialla, totesi TEHO Sportin pistekuningas Sharaud Curry.
– Tiesimme heidän menevän korin alle ja se oli myös oma tavoitteemme, mutta saimme aikaiseksi vain kymmenen kahden pisteen koria. Olen pettynyt asenteeseemme tänään, kotkalaisten päävalmentaja Sami Toiviainen tiivisti.
Kotkalaisilla on jäljellä enää kaksi EuroChallengen alkusarjan ottelua. Ensi viikolla kotkalaiset haastavat Reggio Emilian vieraissa ja sitä seuraavalla viikolla hakevat revanssivoittoa Okapi Aalstarista niin ikään vieraissa.
TEHO Sport: Sharaud Curry 31/4/8 syöttöä/3 riistoa, Jukka Matinen 17/1, Chris Owens 12/10, Ryan Ayers 6/6, Timo Heinonen 4/3, Aleksi Akpaso 4/1, Ryan McDade 2/1, Joonas Lehtoranta 1/1, Samuli Vanttaja 0/0, Miki Kuusisto, Otto Kilpeläinen, Joonas Pentti.
Groningen: Cashmere Wright 15/3, Jeffrey Robinson 13/8, Jason Dourisseau 12/6, Arvin Slagter 12/4/3 syöttöä, Dan Coleman 12/2.
Väestöliiton Et ole yksin -palvelun maksuton ja avoin peruskoulutus tarjoaa harrastuksissa toimiville henkilöille pohjatietoa epäasiallisesta käytöksestä, häirinnästä ja väkivallasta.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.
Susijengi pääsee aloittamaan marras-joulukuun vaihteessa käynnistyvät MM-karsinnat loppuunmyydyssä kotiluolassaan Espoo Metro Areenalla.
Viisi joukkuetta jatkaa lokakuun jälkeen puhtaalla pelillä aikuisten divisioonissa. Naisissa kärkipaikan ovat vallanneet Leppävaaran Pyrintö ja Pyrintö Akatemia. Miesten I divisioona B:ssa Ura Basket on ainoa tappioton joukkue, kun taas divisioona A:ssa ACO Basket ja Kipinä Basket jatkavat vielä puhtaalla pelillä.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.