25.8.2023 13:40 BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen Harold ”Fiifi” Aidoon, 27, kanssa. Susijengissä kahdeksan ottelun verran esiintynyt, edelliset kaksi kautta ulkomailla pelanneen, Aidoon ja Näätien sopimus on mallia 1+1, jossa toisessa vuodessa on molemminpuolinen optio.

Edellisen kerran Aidoo nähtiin Korisliigassa kaudella 2019-20. Kuva: Ville Vuorinen
Helsinkiläisen Visa-Basketin kasvatti nähtiin edellisen kerran Suomen kamaralla kaudella 2019-20, jolloin hän pelasi alkukauden joensuulaisessa Kataja Basketissa ja siirtyi tammikuun loppupuolella Lapuan Kobriin. Korisliigassa 189-senttinen takapelaaja on tuota kautta aiemmin pelannut kaarinalaisessa Ura Basketissa.
Edelliset kaksi kautta Aidoo on pelannut ulkomailla. Kaudella 2020-21 hän pelasi Espanjan kolmostasolla, LEB Platassa, CB Benicarlossa. Keväällä päättyneellä kaudella Aidoo pelasi Norjan pääsarjaa BLNO:ta bergeniläisessä Flyyingenissä, jossa hän tilastoi 14,7 pistettä, 2,0 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden.
Flyyingenin kauden päätyttyä pudotuspeleissä Aidoo siirtyi vielä viiden pelin ajaksi pelaamaan Luxemburgin pääsarjan Grengewald Hostertiin.
– On hienoa saada Fiifi takaisin Suomeen. Ei ole epäilystäkään, minkälainen talentti hän on koripallokentällä. Hän on kasvanut viimeisen parin vuoden aikana ja uskomme, että hän on valmis ottamaan seuraavan askeleen koripallourallaan, BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.
– Gregin (Gibson) ja Aleksin (Koskinen) takia loppujen lopuksi tein päätöksen tulla Nokialle. Heidän visio ja plääni tulevalle kaudelle oli selkeä. Meidän ajatukset olivat samalla aaltopituudella. Tiedän, että laittaessani 100 prosentin efortin, niin hyvä tulee. Odotan myös innolla, mitä uutta tulen oppimaan Gregin ja Allun alaisuudessa, Aidoo kommentoi.
Ennen Korisliigaa Aidoo pelasi kahden kauden ajan NCAA:n ykkösdivisioonaa Grand Canyonin yliopistossa. Ennen yliopistoa hän edusti neljän kauden verran HBA-Märskyä miesten I divisioona A:ssa ja B:ssä.
Aidoo on pelannut myös kahdeksan ottelua Suomen miesten maajoukkueessa, Susijengissä. Edellisen kerran hän pelasi Susijengissä syksyn 2018 MM-karsinnoissa. Aidoo on pelannut uransa aikana 73 juniorimaaottelua sekä edustanut Suomea vuoden 2019 universiadeissa Napolissa.
Korisliiga-joukkueiden sopimustilanteet >
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.