27.8.2025 17:51 Juuri nyt Tampereella alkaneet koripallon EM-kotikisat saivat WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin, ensimmäisenä suomalaisena tapahtumana. WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkki on uusi merkki alalla.
Lue tiivistelmä:
· Tampereella alkaneet FIBA EuroBasket 2025 -koripallon EM-kisat ovat ensimmäinen suomalainen tapahtuma, joka saa WWF:n uuden vastuullisuusmerkin.
· Merkki kattaa ympäristövastuun, sosiaalisen vastuun ja hyvän hallinnon, ja tarjoaa alalle selkeän kestävän toiminnan kriteeristön.
· EM-kisoissa vastuullisuus näkyy muun muassa julkisen liikenteen hyödyntämisessä, kiertotaloudessa, jätteiden lajittelussa ja inklusiivisessa vapaaehtoistoiminnassa.
WWF Suomi on kehittänyt urheilu- ja tapahtuma-alalle vastuullisuusmerkin, joka kattaa urheilun ja tapahtumien ympäristövastuullisuuden, sosiaalisen vastuun sekä hyvän hallinnon teemat.
Merkki sopii urheilujoukkueille ja -seuroille, liitoille, urheilu- ja tapahtuma-alan areenoille sekä erilaisille tapahtumille.
Urheilu- ja tapahtuma-alalla on kaivattu selkeää ja konkreettista kestävyyskriteeristöä, ja näihin tarpeisiin WWF:n vastuullisuusmerkillä halutaan vastata.
Pilotointivaiheessa mukana ovat koripallon EM-kotikisojen lisäksi Salpausselän kisat, Suomen urheiluopisto Vierumäki ja Espoo Metro Areena. Vuoden 2025 lopulla vastuullisuusmerkkiä voi hakea kuka tahansa urheilu- ja tapahtuma-alan toimija.
FIBA EuroBasket 2025 on ensimmäinen WWF:n vastuullisuusmerkin saanut tapahtuma.
— Olemme tehneet vahvaa vastuullisuustyötä jo ennen kuin lähdimme mukaan WWF:n pilottikumppaniksi. Nyt saatu vastuullisuusmerkki vahvistaa sen, että kisaorganisaatiomme on yhdessä kumppaneidemme kanssa sitoutunut vastuullisen suurtapahtuman järjestämiseen. Haluamme näyttää käytännön esimerkkiä myös muille koripallotapahtumille Suomessa ja kansainvälisesti, samoin kuin muille tapahtumille yleensä, kertoo EuroBasket 2025 -kisojen vastuullisuus- ja vapaaehtoispäällikkö Jaana Helminen.
— On hienoa, että EuroBasket 2025 EM -kotikisat ovat ensimmäisenä Suomessa läpäisseet WWF:n kestävyyskriteerit ja sitoutuneet kokonaisvaltaiseen vastuullisuustyöhön. Urheilulla ja tapahtumilla on tärkeä rooli ilmastonmuutoksen ja luontokadon torjunnassa. Tapahtumat ja urheilukilpailut tuottavat päästöjä, kuluttavat energiaa ja voivat aiheuttaa suoria tai välillisiä ympäristövahinkoja. Siksi on merkittävää, että EuroBasket 2025 -tapahtuma on mukana kehittämässä urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuuskäytäntöjä, toteaa WWF Suomen pääsihteeri Jari Luukkonen.
Vastuullisuus näkyy EM-kisoissa laajasti. Suurin yksittäisistä teemoista on liikkuminen, joka on kaikkien tapahtumien suurin päästökuorman aiheuttaja. EM-kisoissa on panostettu laajalti julkisen liikenteen käyttöön. Kaikki pääsyliput esimerkiksi sisältävät matkustusoikeuden julkisissa liikennevälineissä. Myös kisojen yli 400 vapaaehtoistyöntekijää saavat Nysse-kortit työvuorojensa ajaksi. Areenalla on lisäksi sähköautojen latauspisteitä kisaorganisaatiolle ja yleisölle, ja organisaatiolla on käytössään hybridi-autoja.
Tietenkin tapahtumassa huomioidaan myös kiertotalous, materiaalien uudelleenkäyttö ja monet muut tärkeät ympäristöaiheet. Erityisen tyytyväinen Helminen on siihen, että EM-kisoissa pystytään toteuttamaan tarkkaa jätteiden lajittelua myös taustatoimistotiloissa.
—Tätä ei yleensä ole mahdollista toteuttaa, mutta tapahtumapaikkana Nokia Areena on ideaali, koska siellä vastuullisuusasioita on mietitty laajasti, Helminen toteaa.
Myös sosiaalisen vastuun asioihin on kiinnitetty isosti huomiota. Kisoissa toimitaan reilun pelin ja turvallisemman tilan periaatteiden mukaisesti, ja vapaaehtoistoiminnassa huomioidaan vähemmistöryhmät, syrjäytymisvaarassa olevat ja toiminta- ja liikuntarajoitteiset henkilöt.
— Haluamme myös vahvistaa positiivisten yhteisöllisyyden kokemuksia ja siksi meillä on inklusiivinen vapaaehtoisohjelma eli mukana on vapaaehtoisia monenlaisista eri taustoista ja monilla eri tavoilla.
Yhteystiedot:
Jaana Helminen
Vastuullisuus- ja vapaaehtoispäällikkö
Suomen Koripalloliitto ry
044-975 7009
jaana.helminen@basket.fi
Sara Salo
Viestinnän asiantuntija
WWF Suomi
0400764430
sara.salo@wwf.fi
Tampereen EM-kotikisalohkon kolme ensimmäistä otteluaan voittaneen Susijengin haaste kohoaa kertaheitolla useammalla pykälällä maanantaina, kun vastaan saapuu kansainvälisen koripallon jättiläisenä tunnettu Liettua. Aiempien vahvuuksiensa lisäksi Liettua on tänä vuonna kehittänyt peliään entistä nopeammaksi, kertoo Susijengin valmentaja Sean Sheldon.
Tampereen EM-kisojen alkulohkossa nähtiin taas täpötäysi 12 900 katsojan Nokia Areena, joka pääsi nauttimaan Susijengin kolmannesta voitosta kolmeen otteluun. Tällä kertaa Susijengin kynsiin jäi sitkeänahkainen Montenegro loppunumeroin 65-85 (37-47).
Hallitseva maailmanmestari Saksa kaatoi koriksen suurmaa Liettuan lauantain avausottelussa 107–88 varmistaen samalla paikkansa 16 parhaan joukkoon.
Päihitettyään takamiesvetoiset ja nopeaan peliin pyrkivät Ruotsin ja Iso-Britannian EM-kisojen avausotteluissaan Susijengi saa seuraavaksi vastaansa NBA-jyrä Nikola Vucevicin johtaman ja suurinumeroiset tappiot Saksalle ja Liettualle kärsineen Montenegron, joka pyrkii horjuttamaan Susijengin itseluottamusta taas uudella pelitavalla.
EM-kotikisalohkoa Tampereella isännöivä Susijengi toivottaa kannattajansa tervetulleeksi fanitapaamiseensa sunnuntaina 31.8. klo 18.15 Tampereen keskustaan.
Susijengin toinen EM-ottelu Tampereella päättyi kolmosfestivaalien jälkeen 109-79 (58-42) voittoon Iso-Britanniaa vastaan. Lauri Markkanen oli huikeassa pelivireessä ja sivuutti omaa EM-kisaennätystään säkittämällä 43 pistettä täpötäyden, 12 900 katsojan, edessä Nokia Areenalla.
Kun FIBA myönsi Tampereelle vuoden 2025 koripallon EM-kotikisalohkon, tuskin kukaan muu joukkueessa oli yhtä innoissaan kuin Tampereen Pyrinnön kasvatti Miro Little, joka sai Euroopan suurimman koriskarnevaalin kotiseuduilleen. Littlen mukaan EM-avausottelu Ruotsia vastaan oli ikimuistoinen kokemus, mutta joukkueelle jäi parannettavaa.
EM-kotikisaurakkansa trillerivoitolla Ruotsista käynnistänyt Susijengi kääntää seuraavaksi katseensa perjantain iltaottelun vastustajaansa Isoon-Britanniaan, joka väläytteli EM-karsinnoissa kaatamalla mm. Tshekin ja Kreikan. Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Sean Sheldon peräänkuuluttaa omiltaan erityisesti huolellisuutta.
Keskiviikon EM-kisa-avauksessa 28 pistettä heittänyt Lauri Markkanen raivasi ottelumäärissä laskettuna kaikkien aikojen nopeimpana pelaajana tiensä miesten maaottelupisteiden Top 20:een. Samaan aikaan Miikka Muurinen nousi Susijengiin kaikkien aikojen viidenneksi nuorimpana miesten arvokisapelaajana.
Hurmiossa kolmosia paukuttaneen Ludvig Håkansonin Ruotsi oli hakemassa Tampereen Areenan 12 400 -päisen kotikatsomon kauhuksi ryöstöä Susijengistä EM-kisojen avauspäivänä. Miikka Muurinen käänsi päätösjaksolla pelin energian, jonka jälkeen Lauri Markkasen ja Edon Maxhunin johtama Susijengi käänsi rutiinilla ottelun 90–93 (48–49) -voittoon.