Erik Waxlax ja Sami Tahvanainen sopimuksiin Seagullsin kanssa

30.7.2019 08:03 Helsinki Seagulls on kiinnittänyt joukkueensa vahvuuteen kaksi nuorta lupausta, kun Erik Waxlax jatkaa Gulls-paidassa 1+1-mittaisella jatkosopimuksella. Lisäksi 20-vuotias Sami Tahvanainen liittyy mukaan joukkueen kokoonpanoon.

Waxlax pelasi viime kaudella myös HNMKY:n Divari A -joukkueessa 23 ottelua, jossa hän viimeisteli 10,8 pistettä, 3,7 syöttöä ja 2,8 levypalloa ottelua kohden. Kuva: Harri Vallila

Erik Waxlax edusti Seagullsia päättyneellä kaudella yhteensä 19 ottelussa, minkä lisäksi hän pelasi 23 ottelua Miesten 1A-divisioonassa HNMK:n joukkueessa. MaSu-Basketin kasvatilta löytyy kokemusta myös nuorten maajoukkueista 47 ottelun verran.

- Hienoa, että Erik jatkaa Seagullsin ryhmässä. Hän tuo takakentällemme paljon energiaa sekä hyvän lisän pointtipaikalle. Erik esiintyi edukseen viime kauden loppupuolella, kun joukkue kärsi useista loukkaantumisista. Hän pelasi todella kypsästi muun muassa silmieni alla Kauhajoella, kommentoi joukkueen päävalmentaja Jussi Laaksio.

Parhaillaan asepalvelustaan suorittava 195-senttinen Sami Tahvanainen liittyy Seagullsiin vahvuuteen HNMKY:n joukkueesta, jossa hän pelasi viime kaudella 26 ottelua 1A-divisioonassa ansaiten tehot 10 pistettä, 3,4 levypalloa ja 1,8 syöttöä ottelua kohden. Samasta joukkueesta hänelle ovat tulleet jo tutuksi Gulls-pelaajat Erik ja Ricky Waxlax. 

- Sami on älykäs koripalloperheen vesa, jonka kehitys on ollut kausi kaudelta nousujohteista. Nyt hänelle tarjoutuu jälleen uusi porras noustavaksi, kun hän pääsee mittaamaan taitojaan kokeneen joukkueen harjoituksissa Korisliiga-tasolla. Isoimmat peliminuutit tarjoutuvat edelleen HNMKY:ssa, mutta hänellä on myös mahdollisuus murtautua Seagullsin kokoonpanoon, Jussi Laakso kertoo.

Uusien pelaajasopimusten myötä Seagullsin kokoonpano on tällä hetkellä seuraava: Timo Heinonen, Shawn Huff, Antti Kanervo, Tuukka Kotti, Daniel Lindner, Sami Tahvanainen, Erik Waxlax ja Ricky Waxlax.

 

Asiat

 
22.8.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Mainoslahjaverkkokauppa Koripalloliiton ja Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.

21.8.2025 11:25 Korisliiga

Laavainen ja Ulander nousevat Hongan Korisliiga-joukkueeseen

Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.

15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

Näytä lisää vastaavia