3.7.2025 09:11 Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

Kuva: Janne Yli-Korhonen
Luukkonen pelasi viime kaudella oranssipaidoissa 42 ottelussa. Näissä keskiarvoksi syntyi 7,2 pistettä, 4,2 levypalloa ja 1,1 syöttöä 21,6 minuutin peliajalla. Kauhajoella hän on saavuttanut nyt pronssin ja hopean, joten suunta on nousujohteinen. Ennen siirtymistään lakeuksille 23-vuotias ja 200-senttinen Luukkonen pelasi kolme kautta Korisliigaa kasvattajaseura Lahti Basketball joukkueessa.
- Eemin jatkosopimus on tietysti huippujuttu meille monessakin mielessä. Hänestä on kasvanut luotettava runkopelaaja näiden kahden kauden aikana ja hänen monipuolisuutensa ison pään molemmilla pelipaikoilla tuo meille vaihtoehtoja niin hyökkäyksessä kuin puolustuksessa. Odotukset ovat korkealla sen suhteen, että Eemi pystyy olemaan yksi sarjan parhaista kotimaisista pelaajista ensi kaudella, päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi seuran tiedotteessa.
- Hienoa päästä jatkamaan Karhun osaavassa organisaatiossa ja valmennuksessa. Viimeiset kaksi kautta ovat olleet todella kehittäviä ja opettavaisia. Innolla odotan tulevaa kautta ja IKH-areenan tunnelmaa. Osa joukkuekavereista on jo ennalta tuttuja, mutta kiva nähdä myös uusia kasvoja joukkueessa. Tietenkin unohtamatta huikeita Karhufaneja, jotka jaksavat illasta toiseen olla kannustamassa joukkuettaan. Mukavaa loppukesää kaikille ja nähdään pian IKH-areenalla, Luukkonen avaa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.
Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.