11.12.2024 21:45 Naisten Korisliiga jatkui keskiviikkona neljällä ottelulla. EBT:n lisäksi voitot kirjattiin Kouvottarille, ToPo:lle ja Peli-Karhuille.

EBT:n Nicole Ogun väänsi vahvasti. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Sarjassa kuudentena oleva EBT kohtasi illan ottelussa seitsemäntenä majailevan Vimpelin Vedon. Ottelu päättyi Vimpelissä vierasjoukkueen voittoon 85-69.
Ensimmäisellä puoliajalla ei vielä syntynyt suuria eroja. Puoliajalla kotijoukkueen johto oli kaksi pistettä.
Myös kolmas jakso oli tasainen. Viimeinen kymmenminuuttinen oli kuitenkin EBT:n näytöstä. Joukkue onnistui loistavasti etenkin hyökkäyspäässä ja vei päätösjakson nimiinsä 35-21. Voitto oli espoolaisille kauden kuudes.
- Alussa me olimme unessa ja meillä oli vaikeuksia paikkaa vastaan hyökkäämisen sekä oman joukkuepuolustuksen kanssa. Saimme puolustuksen toimimaan ja heitimme paremmin toisella puoliajalla, EBT:n Nicole Ogun sanoi.
Ogun 20/11/5 koriin johtanutta syöttöä pelasi hienon ottelun. Sanni Tuomisto säesti 17 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla. ViVe:n Audrey Warren pussitti 32 pistettä ja otti 11 levypalloa.
Sarjassa kolmantena oleva Kouvottaret matkasi HBA-Märskyn vieraaksi. Vierasjoukkue vei ottelusta sarjapisteet 78-57.
Ottelun alussa HBA oli askeleen edellä. Kouvottaret paransi kuitenkin nopeasti ja oli toisella jaksolla parempi etenkin puolustuspäässä. Jakso kirjattiin vieraille 23-8 ja puoliajalla heidän johtonsa oli 11 pistettä.
Kolmannella jaksolla vieraiden johto kasvoi entisestään ja joukkue meni menojaan. Voitto oli kouvolalaisille seitsemäs peräkkäinen.
- Selkeät lukemat, mutta jouduimme tekemään töitä voiton eteen. Emme olleet alussa valmiita. HBA pakotti meidät alussa pallonmenetyksiin. Toisella ja kolmannella jaksolla saimme pakan paremmin kasaan ja niihin täytyy olla tyytyväinen, Kouvottarien päävalmentaja Joonas Frimodig sanoi.
Chanin Rahming sai kasaan tupla-tuplan 25 pisteellä ja 14 levypallolla. Shaiquel McGruder 12/12/7 koriin johtanutta syöttöä oli niin ikään vahva. Kotijoukkueesta Lilli Onnela pussitti 15 pistettä ja otti kahdeksan levypalloa.
ToPo jatkoi vahvaa syksyään, kun se emännöi Forssan Alkua. Ottelu päättyi kotijoukkueen voittoon 89-75.
FoA pysyi ToPon kyydissä ensimmäisen jakson ajan. ToPo kuitenkin paransi vielä ennen puoliaikaa. Se vei toisen jakson vakuuttavasti 31-14 ja pääsi puoliajalle 18 pisteen johdossa.
FoA:lla oli toisella puoliajalla omat hyvät hetkensä, mutta helsinkiläisten voittoa joukkue ei pystynyt missään vaiheessa enää uhkaamaan. Voitto oli ToPo:lle kauden 11.
Carmen Tyson-Thomas 28/18/8 koriin johtanutta syöttöä oli lähellä tripla-tuplaa. Anna Gardziella pussitti hyvällä prosentilla 18 pistettä. Danielle Rainey heitti vieraille 21 pistettä.
Sarjakärki PeKa sai vieraakseen kahdeksantena olevan Bc Nokian. Ottelu päättyi kotkalaisten voittoon 93-59.
Emännät aloittivat vahvasti. Joukkue pelasi vahvasti ensimmäisellä puoliajalla. Puoliajalle mentiin kotijoukkueen 22 pisteen johdossa.
Kolmannella jaksolla vieraat pystyivät laittamaan paremmin kampoihin. PeKa kuitenkin piti johdon koko ajan turvallisena ja varmisti voittonsa viemällä päätösjakson 23-8. PeKa jatkaa voittonsa ansiosta sarjan kärjessä.
Marraskuun kuukauden pelaajaksi valittu Lauren Heard heitti 24 pistettä. Jade Williams 12/11 sai kasaan tupla-tuplan. Ellen Järvinen pussitti vieraille 15 pistettä.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.