Derek Jackson vahvistamaan Seagullsin takakenttää

25.7.2017 Helsinki Seagullsin ensimmäinen ulkomaalaiskiinnitys ensi kaudelle on 25-vuotias takamies Derek Jackson.

Helsinki Seagullsin tuore takamies on on Kent State Universityn kasvatti.

Helsingin Seagulls kiinnitti ensimmäisenä ulkomaalaisvahvistuksena ensi kaudelle takamies Derek Jacksonin. 25-vuotias amerikkalainen on Kent State Universityn kasvatti. Hän on pelannut kaksi vuotta ammattilaisena, joista molemmat Itävallan pääsarjaa pelaavassa Redwell Gunners Oberwart -joukkueessa. Nyt Seagullsin kanssa solmittu sopimus on yksivuotinen.

Viime kaudella Jackson viimeisteli Itävallassa peliä kohti 14,6 pistettä ja 5,0 syöttöä. Oberwart pelasi myös FIBA Europe Cupia, jossakeskiarvoiksi per peli tuli 12,4 pistettä ja 4,7 syöttöä. Jackson voitti viime kaudella myös Itävallan Bundesligan parhaan puolustajan palkinnon ja valittiin sarjan 1st teamiin.

 

Jackson on innoissaan sopimuksesta Seagullsin kanssa.

– Olen kuullut paljon hyviä asioita Suomesta ja Korisliigasta tutuiltani, jotka ovat siellä pelanneet. Olen valmis kilpailemaan ja aloittamaan hyvän koriskauden. Kiitän tästä mahdollisuudesta, ja odotan maltamattomana pääsyä Helsinkiin, Jackson kertoo Seagullsin tiedotteessa.

Myös Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas on tyytyväinen sopimuksen syntymiseen:

– Derek Jackson on erittäin urheilullinen takamies, joka pelannut kaksi edellistä kautta Itävallassa Oberwartin joukkueessa. Ensimmäisellä kaudellaan hän voitti joukkueensa kanssa mestaruuden ja viime kaudella hän pelasi FIBA Europe cupia ollen koko sarjan paras riistoissa.
– Saamamme palaute Derekistä oli erittäin hyvää. Miehen puolustusta ja yleistä urheilullisuutta kehuttiin kovasti. Derekin kanssa käydyn keskustelun jälkeen olen vakuuttunut siitä, että saamme erittäin hyvän ja motivoituneen pelaajan joukkueeseemme.

 

Helsinki Seagullsilla on jo voimassa olevat sopimukset seuraavien pelaajien kanssa: Alex Vaenerberg, Timo Heinonen, Antti Niskanen, Ricky Waxlax, Jyri Eboreime, Jesper Granlund, Sakari Laakso, Tuukka Kotti.

Asiat

 
21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

Näytä lisää vastaavia