23.7.2010 201-senttinen amerikkalainen Darren Fells on Korisliigan Joensuun Katajan ensimmäinen ulkomaalaiskiinnitys kaudelle 2010/11. 24-vuotias iso laitahyökkääjä on pelannut viimeiset kaksi kautta Belgian pääsarjassa.

Keväällä 2008 UC Irvinen yliopistosta valmistunut Fells pelasi molemmat Belgian kautensa Leuven Bearsin kokoonpanossa. Viime kaudella 123-kiloinen Fells keräsi tilastoihinsa 8,1 pisteen, 4,7 levypallon, 1,5 riiston ja 0,8 syötön ottelukeskiarvot. Fells upotti kakkosensa 44,7%, kolmosensa 35,4% ja vapaaheittonsa 78,7% tarkkuudella.
Katajan tuore päävalmentaja Jukka Toijala tykästyi Fellsin peliesityksiin viikko sitten Las Vegasissa, jossa eri agenttitoimistot leirittivät pelaajiaan.
- Fells kuuluu niihin pelaajiin, joiden uraa olen seurannut, Toijala taustoittaa.
- Haussa oli iso kaveri, joka ensisijaisesti sopii joukkueemme koostumukseen - pelaaja, joka täydentää Sami Lehtorannan, Juho Nenosen ja miksei Matias Ojalankin osaamista.
Vasenkätisen Fellsin ominaisuuksista Toijalalla on selkeä kuva.
- Darren on erittäin urheilullinen, fyysinen ja hyvin liikkuva pelaaja. Hänellä on hyvä pelikäsitys ja pehmeät kädet. Tiedän, että hän on myös hyvin motivoitunut ja kova harjoittelija. Hän on jo nyt hyvässä kunnossa.
Siirtyminen Belgian liigasta Suomen Korisliigaan tarkoittanee Fellsille ainakin lievää palkan alennusta.
- Belgiassa Darren pelasi kaksi vuotta tietyssä roolissa ja teki sen hyvin. Haluamme tarjota hänen urakehitykselleen nyt hieman uutta suuntaa. Ainakin vastuuta tullee lisää, Toijala kaavailee.
Kataja hakee aktiivisesti vielä yhtä ulkomaalaispelaajaa ns. yleispelaajan tontille.
- Listallani on pari, kolme suosikkia, joiden suhteen uskon jotain tapahtuvaksi muutamien viikkojen sisään, Toijala sanoo.
Kataja on Darren Fellsin myötä solminut kaikkiaan kymmenen pelaajasopimusta tulevaksi kaudeksi. Sopimuspelaajat ovat Fells, Antti Kanervo, Juho Nenonen, Sami Lehtoranta, Matias Ojala, Ilpo Pehkonen, Juha Sten, Ilari Tolvanen, Ville Viita ja Petri Virtanen. Joukkueen päävalmentajana toimii Jukka Toijala apunaan Ilkka Immonen.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.