Catzin Chandrea Jones lopettaa pelaajauransa

5.5.2017 Catzin monivuotinen amerikkalaisvahvistus Chandrea Jones, 29, lopettaa pelaajauransa. Neljän Suomessa viettämänsä kauden lisäksi USA:ssa, Ranskassa, Belgiassa ja Australiassa pelannut ”Santtu” ilmoitti päätöksestään keskiviikkona.

Chandrea Jones pelasi naisten Korisliigassa yhteensä 124 ottelua. Kuva: Ville Vuorinen

Jones pelasi naisten Korisliigassa yhteensä 124 ottelua, joissa hän tilastoi keskimäärin 18,2 pistettä, 7,5 levypalloa, 3,1 syöttöä ja 2,2 riistoa ottelua kohden.

- Olen aina sanonut, että aion astua syrjään täyttäessäni 30 vuotta. Fyysisesti pystyisin edelleen pelaamaan, mutta aion silti asettua viettämään tavallista perhe-elämää. Haluan kiittää sekä seuraa että kannattajia näistä neljästä vuodesta, jotka olen saanut viettää seurassanne. Arvostan todella paljon sekä Catzia että australialaista joukkuettani Rockhampton Cyclonesia, jotka ovat aina pitäneet minusta hyvää huolta. 

- En myöskään koskaan unohda ensimmäistä mestaruuttani Suomessa, sillä se oli samalla ensimmäinen mestaruuteni kotimaan ulkopuolella. Olin niin iloinen, että hymyilin monta päivää sen jälkeen. Tulen aina muistelemaan lämmöllä aikaani Catzissa ja haluankin lähettää terveiseni kaikille kannattajille! 

Jones voitti neljällä Catz-kaudellaan kolme mestaruutta, yhden pronssin ja yhden Suomen Cupin. Kansainvälisillä parketeilla hän saavutti kaksi Latvia-Estonia Liigan hopeaa ja nimettiin kahdesti liigan tähtiviisikkoon. Hänet valittiin naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi helmikuussa 2017 ja Catzin fanit äänestivät Santun joukkueensa parhaaksi pelaajaksi tänä keväänä. 

- Alex Andersonin ohella yksi kautta aikojen parhaista jenkkivahvistuksista Suomessa. Chandrean taitotaso on käsittämättömän korkea. "Santtu" on erittäin kova kilpailija, joka oli aina parhaimmillaan kevään ratkaisupeleissä. Ennen kaikkea hän on hieno, vaatimaton persoona. Oli iso kunnia ja etuoikeus valmentaa tuollaista pelaajaa 4 kauden ajan, Catzin päävalmentaja Mika Haakana kiitteli seuran tiedotteessa.

Lisätiedot: Chandrea Jones
 
16.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Kouvottaret piti BC Nokian kurissa

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.

14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

13.1.2026 20:55 Naisten Korisliiga

Hongalle kotivoitto vahvan avauspuoliajan ansiosta

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.

10.1.2026 20:18 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja BC Nokia kotivoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.

9.1.2026 19:52 Naisten Korisliiga

Sara Puckett ja Jeanae Terry säkenöivät Vedon voitossa

Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.

8.1.2026 16:57 Naisten Korisliiga

Cierra Walker liittynyt BC Nokian naisten riveihin

BC Nokian naiset on solminut loppukautta koskevan sopimuksen Cierra Walkerin kanssa

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

21.12.2025 18:08 Naisten Korisliiga

Amerikkalaiskolmikko johdatti ViVe:n voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.

Näytä lisää vastaavia