Bisons liigakärjessä joulutauolle

19.12.2012 Hallitseva mestari Nilan Bisons kohenteli asemiaan liigakärjessä kukistamalla Lappeenrannassa paikallisen Namikan tiukan taistelun myötä pistein 82–90 (45–47). Voitoilla joululomalle lähtivät myös hurjin lukemin Kouvoja ryöpyttänyt Tampereen Pyrintö sekä Pohjanmaan joukkueet Karhu ja Korikobrat.

Martin "Z-Man" Zenon kolmoset suolasivat Namikan Lappeenrannassa.

Carl Lindbom nautiskeli pisteillä Kouvoja vastaan.

Tremaine Fordin Karhu nousi liigakolmoseksi Vilpas-voitollaan.

Samuel Haanpään Kobrat haki tuiki tärkeän voiton Namika Lahdesta.

Lappeenrannan Namikan ja Bisonsin peli oli tasainen, eikä ero kasvanut missään vaiheessa loppunumeroita suuremmiksi.

 

Bisonsin vahvuudet tehokkaasti pois puolustanut LrNMKY oli saamassa tukevan jalansijan voitosta siirtymällä nelisen minuuttia ennen loppua 80–76-johtoon. Biisoneiden Martin Zeno osui kuitenkin kahdesti kolmoskaaren takaa, ja Jason Conleyn tasoitettua ottelun veivät vieraat seuraavan minuutin ratkaisevasti 8-0.

 

Liigan parhaiden pistemiesten taistossa Bisonsin Martin Zeno (32/3/3 syöttöä/3 riistoa) palasi pistepörssin kärkeen ohi LrNMKY:n Jason Conleyn (26/7).

 

Zenon ja Conleyn lisäksi illan parhaat pelaajat olivat vieraiden Ryan McDade (19/15) sekä kotijoukkueen Greg Logins (19/5) ja Matt Gibson (18/1/7 syöttöä).

 

Bisons on voittanut 18 ottelustaan peräti 15 ja siirtyy joulutauolle kahden voiton kaulalla KTP-Basketiin nähden. LrNMKY jatkaa liigataulukon kuudentena.

 

Sisuuntunut Pyrintö ryöpytti Kouvoja

 

Viime lauantaina murskatappion Kauhajoella kärsinyt Tampereen Pyrintö pyöritteli keskiviikon kotipelissään Kouvolan Kouvoja uskomattomin lukemin 104–50 (45–27). Pyrintö johti jo tauolla 18 pisteellä, ja tuplasi kolmannen jakson aikana johtonsa.

 

– Pidimme Kauhajoen pelin jälkeen palaverin, harjoittelimme hyvin alkuviikon ja pelikin oli nyt sellaista kuin piti. Kiva paluu, vaikka menikin lopussa pelailuksi Kouvojen loukkaantumistilanteen vuoksi, totesi Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen.

 

Pyrinnöstä parhaassa tikissä oli yhtä vaille kaikki pelitilanneheittonsa säkittänyt Carl Lindbom (25/9). LaMonte Ulmer (18/7) ja Reginald Bratton (18/6) pelasivat pirteästi, kuten myös kauden viidennen tripla-tuplansa kerännyt Damon Williams (11/10/11 syöttöä).

 

Vaisuista Kouvoista pääsi yli kymmenen pisteen vain joukkueen ainoa terve ulkomaalaispeluri Gilberto Clavell (16/6).

 

Pyrintö suuntaa joulunviettoon Korisliigan neljänneltä sijalta voitettuaan 16 ottelustaan 12. Kouvot jatkaa seitsemännellä sijalla.

 

Karhulle pisteet Salohallista

 

Kauhajoen Karhu pääsi joulutauolle vierasvoiton tahdittamana kaatamalla Salohallissa kotijoukkue Vilppaan 82–88 (40–43).

 

Vilpas johti tasaista peliä kahdella ensimmäisellä jaksolla, mutta loppupuoliskolla Karhu piti rutiinilla tiukkaa johtoa kourissaan. Ottelu alkoi ratketa viimeisen neljänneksen puolivälin lähestyessä, kun pisteen johdossa ollut Karhu kasvatti Giordan Watsonin, Eldar Skamon ja Tremaine Fordin koreilla johtonsa kahdeksaan pisteeseen.

 

Karhulta Tremaine Ford (19/14) ja Giordan Watson (13/3/4 syöttöä/3 riistoa) keräsivät korkeimmat tehot. Ilkka Vuori (11/0/3 riistoa) palasi sairaslistalta ja oli hyvällä pelipäällä.

 

Vilppaalta Shawn Atupem (22/6), Troy Barnies (16/7) ja Adam Brown (15/3/7 syöttöä) kannattelivat kotijoukkuetta.

 

Kauhajoen Karhu nousi voitollaan liigakolmoseksi 12 voitollaan 18 ottelusta. Salon Vilpas jatkaa pudotuspeliviivan yläpuolella kuudella voitollaan yhtä monesta ottelusta.

 

Korikobrille tärkeä voitto viivan alla

 

Pudotuspeliviivan alla Lapuan Korikobrat otti elintärkeän kotivoiton Namika Lahdesta 86–79 (41–45)-tuloksella.

 

Vieraat johtivat toisella jaksolla parhaimmillaan kahdeksalla pisteellä. Peli kääntyi kuitenkin Korikobrille neljännen jakson alussa, kun lapualaisten hyökkäysmoottori alkoi käydä. Dwight Tolbertin ja Samuel Haanpään perättäiset kolmoset veivät Kobrat kahdeksan pisteen johtoon, ja Dominique Coleman komppasi perättäisillä kakkosillaan.

 

– Uusi paikkapuolustuksemme on toiminut hyvin ja pääsemme sen avulla sekoittamaan vastustajien kuvioita ajoittain, iloitsi Kobrien päävalmentaja Nenad Stefanovic.

 

Lapualaisista Samuel Haanpää (23/5), Dwight Tolbert (22/4/6 riistoa) ja Dominique Coleman (17/5/10 syöttöä/4 riistoa) olivat erinomaisessa pelivireessä.

 

Jo kahdeksannen peräkkäisen vierastappion kärsineestä Namika Lahdesta Louis Johnson (16/11) ja Jordan Hasquet (16/5) onnistuivat parhaiten.

 

Korihait, FoKoPo ja Lahti pitävät Korisliigan perää neljän voiton saldoillaan. Lapua majailee yhdeksännellä sijalla viidellä voitollaan.

 

(STT-Basket.fi)
 

Lisätietoja: Korisliiga
 
2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

Näytä lisää vastaavia