BC Nokia katkaisi hallitsevan mestarin voittokulun – Vilpas mätti Kotkassa peräti 129 pistettä

26.11.2019 21:10 Seagulls jatkaa sarjakärjessä. Kobrat otti marraskuun ensimmäisen voittonsa.

BC Nokian sentteri Daniel Dolenc viimeisteli Karhu Basketia vastaan 19 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen

BC Nokia katkaisi Kauhajoen Karhu Basketin kahdeksan ottelun ja kuukauden mittaisen voittokulun erinomaisella esityksellä koriluvuin 81–72 (42–30).

Karhu Basket joutui Nokialla takaa-ajaksi miltei heti ottelun alussa. BC Nokia hallitsi ottelua etenkin levypallojen turvin. Nokialaiset kaapivat 17 levypalloa vieraitaan enemmän, 50–33.

BC Nokian yksi ehdoton onnistuja oli sentteri Daniel Dolenc (19/8). Myös Ladarius Tabb (9/10/3s) ja Stacy Davis (11/8) ottivat osuutensa irtopalloista.

– Näin meidän pitää pelata, jos haluamme menestyä. Meillä ei ole yhtään pelaajaa, joka on suuri tähti, joten meidän pitää pelata lujempaa kuin kukaan muu. Tämä oli koko idea, kun rakensimme joukkuetta ja tänään näki, mihin parhaimmillamme pystymme, nokialaisvalmentaja Greg Gibson hehkutti.

– Tulimme kovalla intensiteetillä peliin tietäen, että Kauhajoki on yksi sarjan parhaista joukkueista. Hyvä puolustus siirtyi energiaksi hyökkäykseen. Jossain vaiheessa peliä otimme varmaan yhdeksän hyökkäyslevypalloa putkeen, joka kertoo paljon meidän asenteestamme tänään, Davis komppasi valmentajaansa.

Karhu Basketin tehokkain oli Samuel Givens (15/4).

– Nokia otti todella ison määrän hyökkäyslevypalloja, jonka lisäksi meille tuli 17 menetystä. Olemme olleet useimmissa tämän kauden peleissä kymmenessä ja joskus allekin. Nokian aggressiivisuus aiheutti menetyksiä, joita harvemmin näkee näin kokeneilta jätkiltä. Emme olleet valmiita siihen, mitä voiton saaminen Nokialta olisi vaatinut, Karhu Basketin käskyttäjä Janne Koskimies puhisi.

BC Nokia isännöi perjantaina lapualaisia. Karhu Basket saa lauantaina vieraakseen Vilppaan.

Ottelutilasto

Seagulls nousi Huffin johdolla voittoon

Helsinki Seagulls oli kotikentällään ahdistettu aina päätösneljännekselle asti, kunnes Shawn Huff (19/8/4s) johdatti joukkonsa voittoon Lahti Basketballia vastaan 80–64 (32–33).

Lahti Basketball roikkui pitkään sarjakärjessä keimailevan Seagullsin kintereillä, mutta vahva päätösneljännes takasi voiton kotijoukkueelle. Seagulls voitti viimeisen jakson 29–14.

– Kova kamppailu, Lahti oli valmistautunut hyvin. Puolustuksella pysyttiin mukana, vaikka heitto ei pudonnut, Huff huokaisi.

Seagullsille voitto oli jo kahdeksas peräkkäinen. Kaikkiaan helsinkiläisjoukkue on haalinut jo 14 voittoa 16 koitoksestaan.

– Lahti pisti meidät tänään tosi tiukille. Lahden hyvä puolustus sai meidät ottamaan vaikeita ratkaisuja. Neljännellä jaksolla me iskettiin, kun Lahti väsyi. Päästiin juoksemaan kenttää ja heitettiin kovia koreja, päävalmentaja Jussi Laakso kertasi.

Huffin lisäksi Seagullsilta loistivat muun muassa Tuukka Kotti (13/5/5s) ja Elijah Stewart (16/7/3). LaBan parhaat olivat Tuomas Hirvonen (10/4/5s) sekä Devante Wallace (15/4/4s).  

Ottelutilasto

KTP jäi kotonaan Vilppaan jalkoihin

Salon Vilpas juhlisti tiistaita seurahistoriansa suurimmalla pistemäärällä Korisliigassa, vieläpä vieraskentällä. Loppulukemat Kotkassa KTP-Basketin vieraana eivät jättäneet kotijoukkueelle paljon seliteltävää: 92–129 (48–60).

Voitto oli Vilppaalle kuudes peräkkäinen ja kaikkiaan 13.

– Viimeinen kymppi oli pelailua ja ero pääsi nousemaan. Siihen saakka tämä oli hyvä korismatsi, Vilppaan valmentaja Ville Tuominen korosti.

Vilppaan kokoonpanosta löytyi seitsemän pelaaja kaksinumeroisilla pisteillä. Tim Coleman (29/6/3s), Jamuni McNeace (20/8/3s) ja DJ Laster (19/8/3s) olivat ahnaimmat korintekijät. Toisen ottelunsa Vilppaassa pelannut Chris Flemmings (12/4) väläytteli jälleen osaamistaan.  

– Tyytyväinen pitää olla kahteen vierasvoittoon KTP:stä, ei täältä moni joukkue niitä hae. Flemmings on omaksunut joukkueen puolustus ja hyökkäystavan todella nopeasti, ihan muutamassa päivässä ja sopeutunut siten jengiin saumattomasti, Tuominen kiitteli.

KTP:n vaisun illan paras pistemies oli JaVaughn Pinkston (19/5).

– Selkäranka napsahti, mutta kunnia Salolle. Oltiin tuon verran huonompia. Salo pelasi iloista joukkuepelaamista, meillä samaa säveltä ei ole löytynyt, KTP:n päävalmentaja Tomi Kaminen myönsi.

Ottelutilasto

Kobrat katkaisi tappioputkensa

Lapuan Kobrat katkaisi seitsemän ottelun tappioputkensa Kaarinan Ura Basket eGameStarsin kustannuksella 102–85 (48–54). Uralle puolestaan häviö oli neljäs peräkkäinen.

Ura vei ensimmäistä puoliaikaa ja johti ottelua puoliajalla kuudella pisteellä. Toisella puoliajalla Kobrat intoutui pelaamaan kauden parasta puolustustaan. Näin ilman Tyrell Bellot-Greenia ja Ville Hännistä matkassa ollut Ura menetti otteensa ja kärsi lopulta selvän tappion.

– Vaikka puoliajalla oli vain kuusi pistettä eroa, niin tuntui, ettemme pelanneet kovin hyvin. Tuntui, että sama meno jatkui, mitä nyt on viime otteluissa ollut. Alakuloista pelaamista, Kobrien pelintekijä Antto Nikkarinen (21/4/7s) kuvaili.

Kobrat piti vierailijansa toisella puoliajalla 31 pisteessä.

– Toinen puoliaika oli pitkästä aikaa parasta peliä meiltä. Pallo liikkui ja hommassa oli fiilistä. Kentällä oli hyvä mieli ja paljon energiaa, Nikkarinen iloitsi.

Uran onnistujat löytyivät kolmikosta Marius Van Andringa (24/3/4s), Stephaun Branch (28/11/3s) ja peräti yhdeksän hyökkäyslevypalloa kahminut Dustin Thomas (20/17/6s).

Kobrilta Nikkarinen upotti kaikki 14 vapaaheittoaan. Jordan Capps (33/5) teki tuhoisaa jälkeä kaikkialta muualta paitsi vapaaheittoviivalta, josta tuloksena oli neljä onnistumista kymmenellä yrityksellä. Myös Jussi Turja (12/2/5s) ja Juho Lehtoranta (15/4) esittivät kauden parastaan.

Voitottoman marraskuun tappaminen tunti Kobrien leirissä sielussa asti.

– En ole nähnyt hymyjä hetkeen. Nyt näin, kun kävin kopissa, päävalmentaja Ville Turja summasi voiton merkitystä.

Kobrien kausi jatkuu perjantaina Nokialla. Ura pelaa tuolloin Kouvolassa.

Ottelutilasto

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia