18.5.2022 17:02 Tiistaina 200 alakoululaista pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää, jonka mahdollistivat K-Citymarket Forssan kauppias ja Feeniks Basketin kokenut ja taitava talkoolaisjoukko. Pelejä pelattiin aamupäivän aikana kuudella kentällä keväisessä auringonpaisteessa.
Pirkka Street Basket -tapahtumissa katukorista ovat tervetulleita pelaamaan kaikki. Tärkeintä on, että kaikilla osallistujilla on vuoden hauskin koulupäivä. Tämä näkyi myös Forssassa, jossa kentän laidoilla kannustettiin innokkaasti kaikkia. K-Citymarket Forssan tarjoamat eväät käytiin nappaamassa teltalta nopeasti mukaan, jotta ehditiin kannustamaan muita oman koulun joukkueita.
Peleissä nähtiin niin taitavaa syöttelyä, onnistuneita kaukoheittoja kuin ketteriä korilleajoja, mutta ennen kaikkea paljon iloa ja tuuletuksia omista ja kavereiden suorituksista. Joukkueet pelasivat muita samanikäisiä pelaajia vastaan, joten kentillä nähtiin tasaisia pelejä. Päivän päätteeksi kentät purettiin ja kiertuerekka pakattiin ripeästi, ja rekan nokka käännettiin seuraavaksi kohti Tamperetta!
Pirkka Street Basket 2022 on osa Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan Pikkusudet-yhteistyötä, jonka tavoitteena on edistää lasten liikunnallisuutta.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Rovaniemen alakoululaiset
Vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin tänään Oulussa
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Ylöjärven alakoululaiset
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Loimaan koulualiset
Tänään Kaarinassa vietettiin vuoden hauskinta koulupäivää, jossa korisukat heiluivat ja kannatushuudot kaikuivat kauas.
Turun alakoululaiset pääsivät viettämään tänään vuoden hauskinta koulupäviää auringoisessa säässä
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Vantaan alakoululaiset.
Vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin aurinkoisessa säässä Hyvinkäällä
Tampereen koululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään lahtelaiset koululaiset