4.12.2023 10:53 Tampereen Pyrinnön 39-vuotias Antero Lehto on nyt miesten Korisliiga runkosarjan kaikkien aikojen ykkönen onnistuneissa kolmen pisteen heitoissa.

Kuva: Ville Vuorinen
Lehto upotti lauantaina BC Nokiaa vastaan kaksi kolkkia pohjaan ja näin hänen onnistuneiden kolmostensa määrä on 1220.
Mies on ladannut bonusrajan takaa 3276 kertaa, joten osumatarkkuus on 37,2 %. Yhden ottelun ennätys on seitsemän onnistunutta kolmosta.
Korisliigan aktiivipelaajista kymmenen kärkeen mahtuvat Lehdon lisäksi Seagullsin Timo Heinonen (5.), Korihaiden Bojan Sarcevic (8.) ja Salon Vilppaan Mikko Koivisto (10.)
1220 Antero Lehto
1218 Petri Virtanen
1079 Kari-Pekka Klinga
953 Jukka Toijala
926 Timo Heinonen
923 Antti Kanervo
907 Jukka Matinen
901 Bojan Sarcevic
866 Toni Ilmonen
847 Mikko Koivisto
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.