Antero Lehto ja BC Nokia jatkosopimukseen

19.5.2022 10:06 38-vuotias takamies ja nokialaisseura solmivat vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Tuleva kausi on vuonna 2000 Korisliigassa debytoineelle Lehdolle jo uran 23.

Antero Lehto on Korisliigan runkosarjan ottelutilaston maratontaulukossa toisena 738 ottelulla. Kuva: Ville Vuorinen

Tampereen Pyrinnössä koripallokasvatuksensa saanut Lehto on edustanut BC Nokiaa viimeisen kahden kauden ajan, joista keväällä päättyneellä kaudella hän tilastoi keskimäärin 11,0 pistettä, 1,6 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden.

- Nokialla jatkaminen on hienoa. Itsellä oli halua jatkaa uraa ja omasta mielestä löytyy vielä bensaa tankista. Nokialla oli myös kova halu saada minut ensi kauden joukkueeseen, niin molemmat osapuolet oli tyytyväisiä ja sopimus syntyi, Antero Lehto kommentoi seuran tiedotteessa.

- Nämä kaksi vuotta Nokialla ovat olleet hienoja, vaikka molemmilla kausilla on ollut omat vaikeutensa. Toivottavasti saadaan ehjä kausi alle, ettei olisi kauden jälkeen ainakaan hirveästi huulilla mitä jos -juttuja.

Lehdon meriittilista hakee vertaistaan suomalaisessa koripallossa. Kotimaassa hänen saavutuksiinsa voidaan laskea kolme Suomen mestaruutta (2010, 2011, 2014), Suomen Cup -voitto (2013), Vuoden pelaaja -palkinto (2014), Vuoden puolustuspelaaja -palkinto (2012), kaksi Vuoden kehittyneimmän pelaajan palkintoa (2004, 2014) ja hurjat 830 Korisliiga-ottelua.

Kansainvälisesti Lehto on pelannut 13 ottelua Susijengissä ja hän on yksi niistä 12 suomalaiskoripalloilijasta, jotka ovat pelanneet MM-kisoissa (2014). Korisliigan lisäksi pelejä löytyy myös Baltian liigasta, EuroChallengestä ja Italian Serie A:sta.

- Loistavia uutisia meille. Olemme todella onnellisia, että saimme Anteron jatkamaan. Hän on todellinen veteraanipelaaja, jolla on mielettömästi kokemusta ja loistava työmoraali. Hän on kaveri, jonka tarvitsemme joukkueeseen, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.

Lehdon lisäksi BC Nokian sopimuspelaajiin kuuluvat Niko Mattila, Antti Ahonen ja Hugo Boman. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson ja Tero Vasell.

Henkilöt

Asiat

 
27.1.2024 19:51 Korisliiga

Pyrintö antoi Korihaille kovan kolauksen – ylempi jatkosarjapaikka vaarassa

Illan voittajista Kataja Basket ja BC Nokia ovat jo varmistaneet paikkansa ylemmässä jatkosarjassa. Korihait ei onnistunut tekemään samaa, kun Tampereen Pyrintö osoittautui liian kovaksi vastukseksi.

26.1.2024 20:32 Korisliiga

Kouvot yllätti sarjakärjen – Kauhajoki voiton ansiosta kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Miesten Korisliigassa mitellään ylemmän jatkosarjan viimeisistä vapaista sijoista. Niitä tavoittelevat Kouvot ja Kauhajoki ottivat kumpikin pisteet tänään.

24.1.2024 21:36 Korisliiga

Vilpas haki vieraspisteet Lahdesta

Salon Vilpas paranteli asemiaan sarjataulukossa, kun joukkue kävi hakemassa vieraspisteet Lahdesta. Ottelu päättyi vierasjoukkueen hyväksi 103-80.

24.1.2024 11:30 Korisliiga

Vaikeita kausi kokenut Topias Palmi on palannut tasolleen ja ylittänyt sen – Korisliigan joulukuun pelaaja kertoo, miten Kauhajoki nousi suosta

Kauhajoen heittävä takamies Topias Palmi valittiin miesten Korisliigassa joulukuun 2023 Kuukauden pelaajaksi. Hänen onnistumistensa kanssa käsi kädessä ovat kulkeneet koko seuran onnistumiset.

22.1.2024 12:18 Korisliiga

Junior Madut ja Kauhajoki sopimukseen

Tiukasti Korisliigan ylemmän jatkosarjan paikasta taisteleva Kauhajoki on solminut kauden loppuun saakka ulottuvan pelaajasopimuksen 26-vuotiaan Junior Madutin kanssa.

20.1.2024 22:07 Pääjuttu

Miesten Motonet Suomen Cup 2023 ratkesi – Seagullsille neljäs mestaruus

Helsinki Seagulls pääsi lauantai-iltana nostamaan ilmaan Motonet Suomen Cupin mestaruuspokaalin jo neljättä kertaa viiden vuoden sisällä. Finaalissa Seagulls päihitti hyvän vastuksen antaneen BC Nokian 83–76.

20.1.2024 11:55 Suomen Cup

Seagulls ja BC Nokia Motonet Suomen Cupin finaalissa lauantaina klo 19

Miesten Suomen Cupin mestari 2023 ratkeaa lauantai-iltana, kun Helsinki Seagulls ja BC Nokia kohtaavat Urhea-hallissa Helsingissä.

19.1.2024 22:29 Suomen Cup

Motonet Suomen Cup huipentuu lauantaina – Nokia ja Seagulls miesten finaaliin!

Motonet Suomen Cupin miesten välierissä kohtasivat BC Nokia ja Kataja Basket sekä Helsinki Seagulls ja Korihait.

18.1.2024 10:53 Suomen Cup

Suomen Cup huipentuu viikonloppuna Helsingissä - perjantaina ohjelmassa kaksi jännittävää välierää

Miesten Suomen Cupin välierät pelataan perjantaina 19. tammikuuta Urhea-hallissa Helsingissä. Lauantaina ohjelmassa on puolestaan miehillä cup-finaali. Kataja Basket lähtee puolustamaan mestaruutta. YLE välittää Suomen Cupin Final Fourin kanavillaan.

17.1.2024 10:45 Korisliiga

Pyrintö ja Tero Vasell pitkään jatkosopimukseen

Korisliigassa nähtiin tällä kaudella jo toinen poikkeuksellisen pitkä valmentajasopimus, kun Tero Vasell allekirjoitti itselleen neljän vuoden jatkon.

Näytä lisää vastaavia